Reduty polskiego września '39

Która z polskich "redut" w '39 najbardziej zasługuje na miano "polskich termopil"?

Wizna
10
63%
Westerplatte
1
6%
Węgierska Górka
3
19%
Borowa Góra
0
Brak głosów
Hel
1
6%
Kępa Oksywska
1
6%
Różan
0
Brak głosów
Modlin
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 16
Awatar użytkownika
DYZIO STW
Sierżant
Posty: 125
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 00:57
Lokalizacja: Stalowa Wola - Lublin (studia)

Reduty polskiego września '39

Post autor: DYZIO STW »

W 1939r. polski żołnierz dokonywał wielu wspaniałych wyczynów. Przykłady heriocznego oporu polskiego piechura/kawalerzysty przeciwko przeważającym siłom wroga, wspartego lotnictwem, artylerią i niekiedy czołgami to materiał na bardzo obszerną książkę. Ale czy miały sens ?? I jaki wpływ na przebieg Kampanii Wrześniowej miałyt słynne polskie reduty 39' począwszy od Wizny, Westerplatte, przez Węgierską Górkę, Kępę Oksywską, Hel, Borową Górę, na Modlinie i Różanie kończąc. Czy były kluczowymi epizodami 39', czy może epizodami niezwykle pieknymi, które pozwalają z szacunkiem spojrzeć na prostego polskiego żołnierza w 39', ale pozbawionymi jakiegokolwiek znaczenia ...
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez DYZIO STW, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie boli ta rana, która jest ceną zwycięstwa"
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Post autor: brathac »

Czy Różan nie został czasem przedwcześnie opuszczony bez walki?
Awatar użytkownika
DYZIO STW
Sierżant
Posty: 125
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 00:57
Lokalizacja: Stalowa Wola - Lublin (studia)

Post autor: DYZIO STW »

Walki o Różan toczyły się ... i to bardzo zażarte - polski 115 pp skutecznie w oparciu o umocnienia starych rosyjskich fortów powstrzymywał DPanc "Kempf". Różan został opuszczony w wyniku rozkazu, który rozkazywał 115 pp odejście z linii Narwi w celu dołączenia do reszty jednostek, które miały wykonać uderzenie z nad Narwi w bok 3 Armii niemieckiej. Gdy rozkaz odwołano i 115 pp został zawrócony i skierowany z powrotem na pozycje pod Różanem rzekę ( Narew ) sforsowali już Niemcy. Skutkiem tej błędnej decyzji ( rozkaz pochodził od NW ) będzie w przyszłości kocioł pod Zambrowem i Andrzejewem, gdzie zagładzie ulegnie 18 DP z SGO "Narew".
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez DYZIO STW, łącznie zmieniany 2 razy.
"Nie boli ta rana, która jest ceną zwycięstwa"
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

A gdzie Warszawa? Kock?
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez DT, łącznie zmieniany 1 raz.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
DYZIO STW
Sierżant
Posty: 125
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 00:57
Lokalizacja: Stalowa Wola - Lublin (studia)

Post autor: DYZIO STW »

Co do Warszawy teoretycznie mogę się zgodzić, ale bardziej chodziło mi o wyszczególnienie bronionych przez polskie wojsko Rejonów Umocnionych ( np Wizna ) i twierdz ( Modlin ) - Warszawa sama w sobie twierdzą nie jest, z tego też powodu nie wyszczególniłem w ankiecie Lwowa. No a Kock z prostego powodu - to nie była reduta a więc rejon umocniony czy twierdza, ale bitwa w polu - fakt wspaniała, ale wciąż bitwa ...
"Nie boli ta rana, która jest ceną zwycięstwa"
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

No fakt Kock to bitwa w polu.... natomiast Warszawa ... hhhmmm według niemieckiej propagandy to Festung Warschau :rotfl: a na Borowej były stałe fortyfikacje? co do Różanu... to przedmoscia na całym łuku Narwi były umocnione...
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez DT, łącznie zmieniany 1 raz.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
DYZIO STW
Sierżant
Posty: 125
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 00:57
Lokalizacja: Stalowa Wola - Lublin (studia)

Post autor: DYZIO STW »

Fakt - cała linia Narwi była ufortyfikowana ... może niesłusznie pominąłem w ankiecie Łomżę. Rzeczywiście na linii Narwi umocniony był także Osowiec oraz Ostrołęka i Łomża. Co do Borowej Góry - były tam na pewno fortyfikacje polowe. Nie jestem tego pewien - sprawdze to - ale wydaje mi się, że były tam tez 2 schrony żelbetonowe.

Warszawę uważam za umocnione miasto a nie za twierdzę :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez DYZIO STW, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie boli ta rana, która jest ceną zwycięstwa"
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Post autor: Umpapa »

Politycznie to Westerplatte, ale militarnie Wizna, i na Wizne zagłosowałem.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Węgierska Górka to heroizm równie wielki jak pod Wizną... i ja głosowałem na tą Redutę....
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
DYZIO STW
Sierżant
Posty: 125
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 00:57
Lokalizacja: Stalowa Wola - Lublin (studia)

Post autor: DYZIO STW »

DT pisze:Węgierska Górka to heroizm równie wielki jak pod Wizną... i ja głosowałem na tą Redutę....
Przydałoby się jakiemuś obcokrajowemu zespołowi muzycznemu podrzucić temat Węgierskiej Górki ... może Polacy znowu za sprawą obcokrajowców dowiedzą się o własnych narodowych bohaterach ... :oops: ( wstyd jak nie powiem co, że o Wiznie Polakom przypomniał szwedzki zespół - pół biedy ajkby zrobił to polski zespół muzyczny - ale żeby obcokrajowcy przypominali nam o naszych bohaterach ?? Dajcie spokój - co za wstyd dla ogółu społeczeństwa :oops: ).
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez DYZIO STW, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie boli ta rana, która jest ceną zwycięstwa"
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

A tak sobie czytam w internecie o tych bitawach i znalazłem coś takiego:

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1, ... &startsz=x

Ciekawe?
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Z mitami tak jest, a Wizna to własnie mit.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez DT, łącznie zmieniany 1 raz.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
DYZIO STW
Sierżant
Posty: 125
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 00:57
Lokalizacja: Stalowa Wola - Lublin (studia)

Post autor: DYZIO STW »

Najbardziej w tej dyskusji ujął mnie argument ,że nie ma grobów niemieckich żołnierzy poległych pod Wizną, mając około 100 km do Prus na pewno kopaliby groby w Polsce, zamiast po prostu wywieźć ciała do Niemiec i wydać rodzinom .
"Nie boli ta rana, która jest ceną zwycięstwa"
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Match »

Zagłosowałem na Wiznę.
Artykuł mnie nie przekonał.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Mnie również nie, a nawet trochę zirytował.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”