[Waterloo 1815] Dyskusja o przepisach (2)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

antoni pisze:Co do tych szarż to moje zdanie jest takie jak i wasze:
Nie można kontrszarżować na las, sad gdyż są niedostępne dla lini ( a tylko linia może kontrszarżować). Z tego samego powodu nie dojdzie nigdy do kontrszarży z takeigo terenu.

A więc się wszyscy zgadzamy :)
A widzisz nie do końca 8) . W nowych tabelach (tych z Dragona) kawaleria może poruszać się w lini po lesie i sadzie (z tego co pamiętam bo nie mam ich przed sobą), a więc istnieje możliwość wykonania kontrszarży...
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Fuzja artylerii i tyraliery - chodzi o zabezpiecznie przed atakiem tyralier.

Co od stosów - mogą stać dwie baterie na polu, zarówno w szyku ogniowym obie, jak i w różnych szykach, jak też obie w szyku transportowym. Oczywiście artyleria nie może stać z innymi rodzajami broni, właśnie z wyjątkiem tych tyralier.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Zacytuję siebie jeszcze raz 8)
Grenadyer pisze:Ja też mam pytanie. Czy jezeli z art. stoi tyraliera to nadal zachowują swoje zdolności (ostrzał i wycofanie się przed walką) czy traktowani sa jako linia piechoty?
:?:
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
antoni
Caporal-Fourrier
Posty: 87
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:47
Lokalizacja: Ciapowizna ;) Kraków

Post autor: antoni »

Jabym to interpretował tak, że ta fuzja stanowi cel typu linia i że ma boki i tył takie jak linia i takie modyfikatory walki, ale może się cofnąc przed walką po ostrzle. Nie jestem pewien.
A co z średnim zwyciestwem?
I czy tyraliery, które uciekają przed szarżą mogą uciec na inne tyraliery (byle było 3ps) czy muszą na piechotę liniową?
??????
Sporo tych pytań się narobiło :? :shock: :? :shock:
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

antoni pisze:A co z średnim zwyciestwem?
I czy tyraliery, które uciekają przed szarżą mogą uciec na inne tyraliery (byle było 3ps) czy muszą na piechotę liniową?
Ze średnim jak w instrukcji - bez -1 do morale. Ta róznica przy małym wynika stąd, że tam zarówno atakujacy i broniący moze stracić 1 poziom i zeby jakoś "wyróżnić" przegranego ma dodatkowo obniżone morale przy tym teście - w końcu przegrał.
Co do tyralier to ja przyjmuję jakiś oddział w szyku zwartym (nie tyralierskim). To jest i sensowne, i bardziej zgodne z realiami.
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Post autor: Monthion »

Chciałem tylko wspomnieć że Riflesi strzelają u nas na 3 pola....
żeby nie byli poszkodowani :wink:
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Monthion pisze:Chciałem tylko wspomnieć że Riflesi strzelają u nas na 3 pola....
żeby nie byli poszkodowani :wink:
:shock: To chyba tylko ci majora Sharpe'a 8)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Grenadyer pisze:Zacytuję siebie jeszcze raz 8)
Grenadyer pisze:Ja też mam pytanie. Czy jezeli z art. stoi tyraliera to nadal zachowują swoje zdolności (ostrzał i wycofanie się przed walką) czy traktowani sa jako linia piechoty?
:?:
Grenadyer, jak dla mnie:
1) Stanowią cel taki jak artyleria, czyli zależy wszystko od szyku artylerii.
2) Mogą się wycofać przed atakiem jednostki szarżującej.

Przy średnim zwycięstwie nie ma żadnego odejmowania od rzutu takiego jak przy małym zwycięstwie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

A co w wypadku zwykłego ataku (np. piechoty) czy tyraliera nadal może strzelić a potem wycofać się?
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jak najbardziej.


Dyskusja kontynuowana jest tutaj:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?p=381#381
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „XIX wiek”