Strona 1 z 3

Archeologia - ogólna dyskusja i newsy

: piątek, 9 stycznia 2015, 11:24
autor: WarHammster
Nie ma odpowiedniego działu, więc piszę tutaj:
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... yczne.html

Tajemnicze konstrukcje megalityczne, wzniesione kilka tysięcy lat temu z wielkich bloków kamiennych, znaleźli na terenie Ziemi Łobeskiej (woj. zachodniopomorskie) naukowcy z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego (USz).

Re: [A] Archeologia podwodna

: piątek, 23 stycznia 2015, 16:22
autor: WarHammster
Może by otworzyć jeden wspólny temat np. Archeologia?
Znalazłem ciekawy artykuł o prowadzonych badaniach:
Naukowcy z Poznańskiego Centrum Archeogenomiki chcą zbadać narodziny i rozwój społeczności Wielkopolski – poinformował PAP pomysłodawca projektu prof. Marek Figlerowicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

http://archeowiesci.pl/2013/11/03/wielk ... elkopolan/

Re: [A] Archeologia podwodna

: piątek, 23 stycznia 2015, 16:28
autor: Leyas
WarHammster pisze:Może by otworzyć jeden wspólny temat np. Archeologia?
Też nad tym myślałem ;)

Re: [A] Archeologia podwodna

: poniedziałek, 23 marca 2015, 08:48
autor: WarHammster
Najdłuższy most na słowiańszczyźnie został wybudowany w X-XI wieku przez Polan. Most miał około 432 metrów długości:
http://historia.newsweek.pl/film-o-kole ... 3,1,1.html

Re: [A] Archeologia podwodna

: poniedziałek, 30 marca 2015, 11:14
autor: WarHammster
Długo wyczekiwany film dokumentalny "Wyspa władców"
http://vod.tvp.pl/dokumenty/historia/wy ... ow/8610807

Re: [A] Archeologia podwodna

: wtorek, 7 kwietnia 2015, 11:15
autor: Leyas
WarHammster pisze:Długo wyczekiwany film dokumentalny "Wyspa władców"
http://vod.tvp.pl/dokumenty/historia/wy ... ow/8610807
Jest już w planach do obejrzenia :)

Re: [A] Archeologia podwodna

: środa, 8 kwietnia 2015, 10:56
autor: WarHammster
Film fajny ale jak dla mnie za mało informacji dlatego sięgnąłem po książkę G. Labudy pt. Mieszko I w której m.in opisuje dosyć szeroko temat filmu.

Re: [A] Archeologia podwodna

: środa, 20 stycznia 2016, 20:31
autor: WarHammster
Bardzo ciekawy artykuł:

Więcej wiadomo o bitwie faraona Ramzesa II z Hetytami niż o krwawej masakrze niedaleko Szczecina. Ponad 1200 lat p.n.e. nad brzegami Tollense kamiennymi toporkami, drewnianymi maczugami i krzemiennymi strzałami walczyło kilka tysięcy wojowników. Mimo wysiłku archeologów, bagna nad niewielką rzeczką wciąż skrywają tajemnicę.
http://ciekawe.onet.pl/historia/tej-arm ... tykul.html

Z AW:
http://archeowiesci.pl/2011/05/23/slady ... oki-brazu/

Re: [A] Archeologia podwodna

: środa, 20 stycznia 2016, 20:45
autor: Leyas
Rzeczywiście ciekawe.

Co do tej bitwy z epoki brązu:
Łącznie archeolodzy zidentyfikowali w osadach rzecznych szczątki około 100 osób z czego większość stanowią młodzi mężczyźni (20-40 lat). Jest jednak również trochę kości kobiet i dzieci. Przewaga młodych mężczyzn, a także widoczne na niektórych kościach ślady ciosów pałkami i trafień strzałami wskazują, że są to ofiary bitwy.
wyjaśnić należy, że 40 lat to nie młody mężczyzna a starzec w tamtym czasie! Nie wiem czy to niemieccy badacze w swym artykule tak piszą czy to pan redaktor w ten sposób wykazał się wiedzą...

Zastanawia mnie także skąd wnioski o tym, że w starciu mogło uczestniczyć 3-4 tys. wojowników. To chyba bardzo na wyrost.

Re: [A] Archeologia podwodna

: czwartek, 21 stycznia 2016, 16:10
autor: WarHammster
Ludzie w owym okresie starzeli się w tym samym tempie co dziś. Owszem, umieralność była wyższa, ale nie oznacza to, że organizm naszego przodka starzał się szybciej, tylko że trudniej mu było dożyć leciwych lat, ponieważ w mniej przyjaznym środowisku czyhało na niego szereg zagrożeń (niedożywienie, choroby, rany odnoszone w walce, nieleczone powikłania etc.). Na podstawie badań szkieletów z okresu wczesnośredniowiecznego z terenów słowiańszczyzny, przyjmuje się że średnia długość życia Połabian wynosiła około 34 lat (40 lat dla Polan). Najdłużej żyli Słowianie południowi: średnia 45 lat. Skąd te różnice? Ci pierwsi niemalże non stop walczyli - mieli nieprzychylnych sąsiadów, którzy uniemożliwiali im skonsolidowanie władzy. Polanie w porównaniu do swoich zachodnich kolegów żyli zdaje się w bardziej bezpiecznych warunkach (z badań wiemy, że Polanie byli otoczoną tzw. "strefą buforową"). Ci ostatni natomiast, jak podają niektóra źródła, nie byli aż tak wojowniczy jak ich bracia z innych rejonów (mniej walczyli, byli bardziej agrarni i egalitarni, często podporządkowywali się władzy zewnętrznej - np. koczowników). Zatem nie wolno nazwać 30 letnich członków dawnych społeczności (np. żyjących w e. brązu) starcami, tylko dlatego, że statystyczne rzadziej udawało im się dożyć tego wieku.
Ludzki organizm jest niezmienny od przeszło 150 tysięcy lat. Zatem na poziomie komórkowym, zapisana w genach długość życia (-a więc i tempo starzenia się) jest stała. Na różnice w średniej długości życia człowieka mają wpływ jedynie liczne czynniki środowiskowe.

Powyższe dane o średniej długości życia pochodzą z VII wieku do XIII wieku.

Podsumujmy: Egzystencja w trudniejszym środowisku przekłada się na krótszą średnią życia, a nie na szybszy rozwój (wcześniejsze dojrzewanie i starzenie się organizmu). Ludzie to nie małpy, nie starzeją się w wieku 30 lat i nie stosuje się przeliczników jak u psów: 7 do 1. Mit ten został również obalony w stosunku do neandertalów, którzy mogli dożywać w miarę normalnej starości (jak im szczęście sprzyjało). Twierdzenia o 30-40 letnich staruszkach nie mają już potwierdzenia. Przywołany przez Ciebie 40 letni wojownik jest przykładem, że w tym wieku mogło być ich wielu i wcale nie musieli się czuć zmęczeni życiem. Koniec końców ludzie umierali młodo, co nie znaczy, że byli starcami. Badania cmentarzyska w Ducove wykazały, że średnia długość życia pochowanych tam osobników wynosiła niecałe 17 lat, podobnie było z Połabianami (stricte plemionami ościennymi), których żywot był nad wyraz krótki. Ludzie Ci nie umierali będąc starcami, ale ze względu na wyjątkowo wojowniczy (uciążliwy) tryb życia. Śmierć nie zawsze oznacza starości, a idąc tym tropem musielibyśmy założyć wiek dojrzały dla takiej grupy na 7-10 lat.


Źródło:
- Janusz Piontek, Beata Iwanek, Sergey Segeda, 2008
- Archeowieści

Co do ilości mieszkańców owych terenów, to nie mam danych, nie wiem. Można zaryzykować i napisać, że tereny były zamieszkiwane przez "kilkadziesiąt tysięcy" dusz - z archeologii dowiadujemy się, że w owych wiekach walczyły również kobiety - na co właśnie wskazują różne odkrycia ostatnich lat. Wiemy, że w epoce brązu nastąpiła "jakaś" stabilizacja ówczesnej ludności. Archeologiczne znaleziska wskazują na bardzo wiele pozostałości po ówczesnej broni, czyli można pokusić się o stwierdzenie, że prowadzono zacięte boje o tereny łowieckie czy pod uprawę, osadnictwo etc. (jak w innych częściach świata czy późniejszych wiekach na tych samych terenach). Bitwa z powyższego postu nie jest jedyną z tamtych lat. Jest kilka innych zadziwiających znalezisk z ogromem szkieletów z Europy.

Re: [A] Archeologia podwodna

: czwartek, 3 marca 2016, 10:40
autor: WarHammster
Zaginiona kultura Vinča: „Sumer Europy”
Przed cywilizacją sumeryjską i minojską w południowo-wschodniej Europie rozkwitała zapomniana kultura Vinča - z rozwiniętym rolnictwem, osadnictwem, a nawet własną formą pisma. Niektórzy archeolodzy sugerowali, mając na uwadze pewne zbieżności z Sumerami, że założyli ją przybysze z Mezopotamii. Tyle, że kultura „Starej Europy” - jak nazwała ją znana archeolog, Marija Gimbutas - była dużo starsza od tych, które uznaje się za „kolebkę cywilizacji”. Co więcej, lud Vinča nie zniknął…
http://infra.org.pl/historia-/zagadki-d ... mer-europy

Re: [A] Archeologia podwodna

: poniedziałek, 21 marca 2016, 16:03
autor: WarHammster
Niezwykłe odkrycie polskich paleontologów
Zespół polskich naukowców odkrył, zbadał i opisał skamieniałe naczynia krwionośne z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych. Szacuje się, że mogą mieć prawie ćwierć miliarda lat.
http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nau ... ZoG#page=1

Re: [A] Archeologia podwodna

: piątek, 25 marca 2016, 02:12
autor: SPIDIvonMARDER
WarHammster pisze:Niezwykłe odkrycie polskich paleontologów
Zespół polskich naukowców odkrył, zbadał i opisał skamieniałe naczynia krwionośne z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych. Szacuje się, że mogą mieć prawie ćwierć miliarda lat.
http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nau ... ZoG#page=1
Przeczytałem słowa "naczynia" i "ćwierć miliona lat" i się troszkę przestraszyłem, że jednak Danikeny miały rację. :P

Re: [A] Archeologia podwodna

: piątek, 6 maja 2016, 09:53
autor: WarHammster
Na Mazurach odkryto rzymski skarb
Bite w I i II wieku n. e. w Cesarstwie Rzymskim monety odnaleziono niedaleko Ostródy.
http://www.msn.com/pl-pl/podroze/news/n ... li=BBr5MKa

Re: [A] Archeologia podwodna

: środa, 6 lipca 2016, 16:41
autor: Leyas