Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 06:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Plany zmian w ustawie o broni i amunicji
PostNapisane: czwartek, 10 października 2013, 09:19 
Général de Brigade

A próbował ktoś grzecznie poprosić KGP o udostępnienie tego dokumentu?

PostNapisane: czwartek, 10 października 2013, 09:40 
General

Ja nie, ale z mojego doświadczenia można sobie spokojnie dać spokój z takimi prośbami chyba, że ktoś ma ochotę wozić się po sądach celem udowodnienia braku dostępu do informacji publicznej. Ja raczej spróbuje drogą nieoficjalną :)
Poza tym kwestia jest taka, że jeżeli nie jest to jeszcze oficjalnie rozpoczęty proces legislacyjny a jedynie pismo skierowane - prawdopodobnie do MSW - z propozycją wprowadzenia określonych zmian w ustawie, to dokument taki raczej nie będzie powszechnie dostępny. Dopiero jak ruszy proces legislacyjny, to taki projekt musi zostać m.in. udostępniony na stronie internetowej resortu. Stąd moje zastrzeżenie co do ewentualnego udostępniania danych jak już do czegokolwiek dotrę.

PostNapisane: czwartek, 10 października 2013, 10:16 
Général de Brigade

profes79 napisał(a):
Ja raczej spróbuje drogą nieoficjalną :)

http://www.youtube.com/watch?v=zFxaCa-hr8o

;)

PostNapisane: czwartek, 10 października 2013, 11:11 
Oberleutnant

Kret napisał(a):
Tylko uczestnicy rekonstrukcji są współodpowiedzialni jeśli widzą, że org odwala kaszanę a oni i tak się w to pakują i przyjeżdżają. Rekonstruktor nie działa z rozkazu i może powiedzieć - nie, w coś takiego się nie pakujemy. Cytując kapitana Bednarza: "jak jest przyzwolenie społeczne, żeby się ch...jnia działa, to tak się właśnie dzieje".

Akurat przyjeżdżając na rekonstrukcję mam czas i możliwość, aby sprawdzić, czy na pewno jest zamówiona karetka, czy jest woda w rezerwie, czy straż pożarna wie o wszystkim, a także czy impreza jest w 100% legalna ;) Zawodnik na meczu nie sprawdza, czy stadion jest zabezpieczony. Oczywiście, jak są jakieś absolutnie rżące uchybienia widoczne gołym okiem, to powinno się interweniować.

Cytuj:
Ponadto w dzisiejszych czasach ludzkość wychodzi z założenia, że za bezpieczeństwo obywatela odpowiada wszystko z wyjątkiem jego samego, tj jego myślenia.

Mi się wydaje, że zaczyna się zupełnie przeciwny trend. I ten trend będzie znacznie gorszy dla ludzi, którzy chcą sobie w spokoju poudawać różne rzeczy.

Cytuj:
To jest ich decyzja. Gdyby umierali widzowie lub przypadkowe osoby, to sądzę, że szybko by maratonów zakazano. Każdy obywatel ma prawo zrobić sobie krzywdę i się zabić, i nic nam do tego. Nawet system ochrony zdrowia nie powinien mu przeszkadzać.

To trochę materiał na osobną dyskusję, ale generalnie się zgadzam. Jak wynika z mocih i nie tylko moich doświadczeń, to zdecydowana większość urazów i wszelkich wypadków na rekonstrukcjach przydarza się samym rekonstruktorom, którzy są świadomi ryzyka. Zatem wszystko gra.

Cytuj:

A to a propos czego? Oczywiście, że jak chce, to zrobi. Ale jest to karane prawem - zarówno wytwarzanie, jak i używanie.

To a propos tego, że wcześniej toczyła się dyskusja, aby możliwie ograniczyć możliwość posiadania jakiejkolwiek broni, bo z czarnoprochowcem też można pójść na bank. Można (fizycznie), ale po co?

PostNapisane: czwartek, 10 października 2013, 12:58 
Cytuj:
Akurat przyjeżdżając na rekonstrukcję mam czas i możliwość, aby sprawdzić, czy na pewno jest zamówiona karetka, czy jest woda w rezerwie, czy straż pożarna wie o wszystkim, a także czy impreza jest w 100% legalna(...)

Domyślam się, że większość grup rekonstrukcyjnych działających na poważnie nie wbije się w nielegalną imprezę, ale szczerze - czy zawsze odmawiają udziału, gdy nie ma karetki, wody czy powiadomionej PSP? Zresztą powiadomienie PSP można wrzucić do wora "legalizacja imprezy", bo czy to musi być powiadomienie, czy zgoda PSP to już osobna kwestia...

Cytuj:
To a propos tego, że wcześniej toczyła się dyskusja, aby możliwie ograniczyć możliwość posiadania jakiejkolwiek broni, bo z czarnoprochowcem też można pójść na bank. Można (fizycznie), ale po co?

Broń czarnoprochowa jest bronią palną. W obecnym systemie nie podlega pod rejestrację tak, jak inna broń palna - jest to wina definicji prawnych a nie możliwości broni (myślę, że zdajemy sobie sprawę, co może zrobić Peacemaker kalibru .45 z człowiekiem - może zranić i może zabić). Jest to dziura i ja rozumiem próbę jej załatania. Na deregulację dostepu do broni palnej nie ma co liczyć, więc naturalnym będzie próba podpięcia czarnoprochowców pod te same ustalenia.

Ograniczenie dostepu do broni nie oznacza, że nie możemy jej posiadać. Broń to odpowiedzialność, i żeby mieć chociaż podstawy do egzekucji tej odpowiedzialności, system który wyznaczamy do egzekucji musi posiadać środki do identyfikacji narzędzia i osoby odpowiedzialnej. Osobną kwestią jest popularyzacja edukacji w zakresie używania broni oraz kreowanie właściwego wizerunku NIE SAMEJ BRONI, a POSTAW WOBEC NIEJ ludzi. Dopiero odarcie jej z towarzyszących jej dziś emocji kojarzących się z władzą, niebezpieczeństwem i adrenaliną pozwoli na wychowanie ludzi, którzy potraktują ją jak narzędzie. Rekonstruktorzy dziś w tym nie pomagają tylko przeszkadzają - kultywując te szkodliwe mity i nie zachowując (podczas publicznego wystąpienia, jako aktorzy i wzory do naśladowania dla odbiorców) w dużej części przypadków zasad bezpieczeństwa w stosunku do broni (zwłaszcza, gdy mają repliki). Ale to już dygresja na boku.

PostNapisane: piątek, 11 października 2013, 05:01 
Generalleutnant

Cytuj:
(myślę, że zdajemy sobie sprawę, co może zrobić Peacemaker kalibru 45 z człowiekiem - może zranić i może zabić)

Myślę, że zdajemy sobie sprawę, co może zrobić stare solidne drewniane krzesło z człowiekiem - może zranić i może zabić.

PostNapisane: piątek, 11 października 2013, 07:37 
Ale nie zostalo wyprodukowane w tym celu, podobnie jak samochody. Bron sluzy w zalozeniu wylacznie do tego.

Krzeslem nie postrzelisz dzieciaka przypadkiem albo dla zabawy. Caly pomysl, ze wszystkim mozna zabic, wiec nalezy wszystkiego zakazac/ dopuscic to brniecie w jalowa dyskusje i sianie histerii poprzez niezrozumienie tematu. Butle z propan-butanem tez sa grozne, a instalacja gazowa mozna zburzyc wielopietrowy dom. Czy zakaz obrotu materialami wybuchowymi jest wobec tego takze zamachem na nasza wolnosc? I dlaczego dzieci przebierajace sie za hitlerowcow nie moga ich uzywac, przeciez pelnia wazna role w edukacji? :-)

Problemem jest brak mozliwosci identyfikacji narzedzia zbrodni, a nie dazenie do rozbrojenia. Jesli kiedykolwiek bedziesz po stronie ofiary przestepstwa zrozumiesz, ze namierzenie zrodla takiego narzedzia ma sens.

PostNapisane: sobota, 12 października 2013, 01:00 
Oberleutnant

Cytuj:
Krzeslem nie postrzelisz dzieciaka przypadkiem albo dla zabawy.
Ale mogę je zabić przypadkiem, przewracając to krzesło na nie (jak jest małe), przypadkiem mogę kogoś walnąć drzwiami...

Wprowadzając jakiekolwiek ograniczenie, np. posiadania broni czarno prochowej, trzeba zadać sobie pytanie: po co ten przepis i co społeczeństwo dzięki niemu zyska. Czy on:
- ograniczy przestępczość, gdyż kryminaliści będą mieli utrudniony dostęp do broni, a ci co mniej zmotywowani dwa razy zastanowią się, czy użyją nielegalnej broni?
- podwyższy bezpieczeństwo na imprezach?
- ograniczy ilość wypadków z takimi przedmiotami?

Odpowiedź: 3x nie, bo:
- przestępcy takiej broni nie używają z całego szeregu przyczyn;
- na imprezach taką bronią zajmują się pasjonaci, którzy dobrze wiedzą w co się bawią... a jak nie wiedzą, to przepis ich nie uświadomi, bo nie łączy się on z żadną edukacją;
- ilość wypadków jest znikoma. Dużo więcej osób w ciągu roku traci zdrowie z powodu piłki nożnej.

Każdy kolejny zakaz to wydatki dla państwa (urzędy, statystyki, szkolenia pracowników, rejestracja), utrudnienia dla obywateli (konieczność załatwiania papierów), utrudnienia dla obywateli vol. 2 czyli "pan w urzędzie myślał, że ASG to broń i nie dał pozwolenia".

Moim zdaniem nie warto.

PostNapisane: wtorek, 15 października 2013, 14:08 
Capitaine

Panowie przecież niedawno sąd zabrał armatę (orzekł przepadek mienia) człowiekowi który używał armaty na Grunwaldzie :).
Dlaczego? Ano bo to nie replika :)

Generalnie wszystko rozbija się o kasę. Ja mam pozwolenie na broń do celów rekonstrukcji i posiadam nawet strzelającą pepeszkę. Natomiast rejestrowanie czarnoprochowców (zwracam uwagę, że nie chodzi o wydawanie pozwoleń ale o rejestrację jak DEKO) nie służy niczemu innemu jak nabijaniu kabzy szanownemu Państwu. Zabawnie musi wyglądać przestępca odpalający muszkiet lontowy w banku lub nawet w tą przysłowiową teściową :) Na marginesie dodam, że celność tego może doprowadzić do szału - dlatego strzelano w szyku. Pojedynczy strzelec to nie wiem czy i w stodołę by trafił. Dla mnie to głupota i tyle.
Będzie jak na Białorusi - rekonstruktorzy będą sobie wrzucać w lufy petardy :)

Brytyjski żołnierz w bitwie pod Blenheim

PostNapisane: wtorek, 15 października 2013, 16:16 
Major General

hubertok napisał(a):
Ja mam pozwolenie na broń do celów rekonstrukcji i posiadam nawet strzelającą pepeszkę.

Przepraszam za offtop, ale ciekawość mnie zżera. Pepesza półautomatyczna? Czy można mieć na taki cel w Polsce broń automatyczną?

The Node / Sturmovik Commander PL Zapraszam!

PostNapisane: wtorek, 15 października 2013, 17:03 
Censor

No i czym strzela..

PS: Ciekawe że zawsze jak pora na przykłady wyśmiewające argumenty to na bank się napada z muszkietem lontowym, a jak ktoś napada to jakoś daje radę z rewolwerem sprzed 1856 :P

PostNapisane: czwartek, 17 października 2013, 06:59 
Général de Division

AWu napisał(a):
No i czym strzela..

PS: Ciekawe że zawsze jak pora na przykłady wyśmiewające argumenty to na bank się napada z muszkietem lontowym, a jak ktoś napada to jakoś daje radę z rewolwerem sprzed 1856 :P

Masz na myśli Jesse'go Jamesa ? :)

PostNapisane: czwartek, 17 października 2013, 08:55 
Colonel Général

Skoro ta broń, jak rozumiem z okresu wojny secesyjnej, jest tak zbliżona pod względem właściwości do współczesnej, to może należałoby przesunąć granicę czasową, od której broń wyłączona jest spod obowiązków rejestracyjnych?
Moim zdaniem przykład z muszkietem jest adekwatny o tyle, że u nas większość broni czarnoprochowej to będzie właśnie polski XVII wiek i epoka napoleońska. Najpopularniejsze okresy historyczne, kiedy polska armia coś znaczyła.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: czwartek, 17 października 2013, 09:02 
General

Zależy co rozumiesz przez broń z okresu wojny secesyjnej - bo mamy tu zarówno broń na amunicję zespoloną (karabiny Spencera i podobne im karabiny) ale gros broni to były ładowane odprzodowo - już nie mówię że gładkolufowe muszkiety, ale nawet najpopularniejszy karabin wojny, Springfield w jego różnych wersjach był ładowany odprzodowo. Generalnie broń sprzed 1850 roku - a taka jest jak kojarzę data graniczna w przepisach (proszę mnie poprawić jak się mylę) - była ładowana wyłącznie odprzodowa; nawet pierwsze konstrukcje rewolwerowe (chociaz późniejsze niż 1850) miały amuncje rozdzielną i wymagały najpierw załadowania kul i ładunków prochowych oraz ustawienia kapiszonów (faktem jest, że potem można było w szybkim tempie oddać kilka strzałów).

PostNapisane: czwartek, 17 października 2013, 09:08 
Colonel Général

Ok, zgoda. To może same pistolety powinni objąć obowiązkiem. Broń długolufowa była na tyle duża (może z wyjątkiem karabinków kawaleryjskich), że raczej do popełniania przestępstw się nie nadaje, a pistolet jest mały, można go łatwiej schować i po wcześniejszym załadowaniu jak sam piszesz może posłużyć do oddania serii strzałów. Oczywiście starsze pistolety, np. z epoki napoleońskiej, należałoby z tego wyłączyć, natomiast powinni się zainteresować np. tymi z zamkiem kapiszonowym (nie wiem kiedy one dokładnie wchodziły do użycia).

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]