Templariusze i inne zakony rycerskie

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Postby Raleen » Sunday, 24 July 2011, 21:33

Ostatnio trafiłem na nową (przynajmniej w stosunku do tradycyjnej) interpretację faktu skąd wzięła się pieczęć Templariuszy przedstawiająca dwóch rycerzy na jednym koniu. Tradycyjne wyjaśnienie głosi, że miało to symbolizować ubóstwo pierwszych templariuszy, którzy z ubóstwa bywało, że mieli jednego konia na dwóch itp. Bywały oczywiście interpretacje dopatrujące się w tym znaków diabła czy odwołanie do starożytnych kultur perskich, ale to pomińmy. Mnie bardzo przekonuje natomiast odwołanie do reguły zakonnej, która przewidywała, że w przypadku choroby nabytej podczas podróży przez brata, można go przetransportować na jednym koniu w bezpieczne miejsce. Mówił o tym wprost art. 158 statutów hierarchicznych: "Jeśli by się zdarzyło, że brat nie może lub nie potrafi przybyć do oddziału, jeden z braci musi go za dnia umieścić przed sobą i powinien zawrócić do swojego oddziału najspokojniej i najwcześniej jak tylko będzie mógł."
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Re: Temlariusze i inne zakony rycerskie

Postby stelker » Tuesday, 26 July 2011, 22:30

W kwestii zakonów rycerskich temat zawsze bardzo mnie interesował a szczególnie temat Joannitów. Dali wspaniały przykład tego czego mogą dokonać zdyscyplinowani i zdeterminowani żołnierze broniący umocnień. Fort św. Elma bronił się niemal miesiąc a starty tureckie wyniosły niemalże 8 tysięcy ludzi, co stanowi niemal 1/4 armii oblegającej Maltę przy czym kawalerowie stracili 1,5 tysiąca ludzi sześciokrotnie mniej a był to najmniejszy z fortów Malty.
stelker
Major

Postby Raleen » Wednesday, 27 July 2011, 15:58

Ja ostatnio, jeśli chodzi o zakony rycerskie, trafiłem na taką ciekawostkę, że na Półwyspie Iberyjskim istniał zakon specjalizujący się w walce morskiej i do tego głównie powołany. Był to zakon Santa Maria de Espana. Powstał w latach 70-tych XIII wieku.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby stelker » Wednesday, 27 July 2011, 17:54

Joannici również byli świetnymi żeglarzami czym narazili się Turkom.
stelker
Major

Postby toldo » Saturday, 30 July 2011, 10:49

szczególnie temat Joannitów.

Skąd ja to znam 8-)
Półwyspie Iberyjskim istniał zakon

Z tego co pamiętam większość zakonów hiszpańskich "upadła" w sposób taki, że Ferdynand i Izabela (w większości Ferdynand) od ok. 1460r. przejmowali te zakony czyniąc się wielkimi mistrzami. Dziwne, bo takiej informacji nie ma w wikipedii, jest "biała plama", ale potem Wielkimi Mistrzami do dziś są Królowie Hiszpanii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielcy_mis ... _Calatrava
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielcy_mis ... _Alcantara

Jeśli chodzi o joannitów, ciekawą postacią jest Roger de Moulins, 8. mistrz Joannitów, który poległ w bitwie u źródeł Cresson 2 miesiące przed bitwą pod Hittin (Hattin):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Roger_de_Moulins
toldo
Kapitan

Postby Leyas » Thursday, 4 August 2011, 17:26

Temlariusze i inne zakony rycerskie

Da się zmienić nazwę? Nie znam żadnych Temlariuszy :P.
Last edited by Leyas on Thursday, 4 August 2011, 18:48, edited 1 time in total.
Ave Caesar... Fame & Glory
Leyas
Kasztelan

Postby kadrinazi » Thursday, 4 August 2011, 17:42

Raleen wrote:Ja ostatnio, jeśli chodzi o zakony rycerskie, trafiłem na taką ciekawostkę, że na Półwyspie Iberyjskim istniał zakon specjalizujący się w walce morskiej i do tego głównie powołany. Był to zakon Santa Maria de Espana. Powstał w latach 70-tych XIII wieku.

Jednak długo nie działał jako osobny zakon, został bowiem wcielony do słynnego Orden de Santiago. Polecam interesujący artykuł o hiszpańskich zakonach:
http://www.hmml.org/centers/malta/publi ... ture2.html
Kontakt tylko na maila
kadrinazi
Tat-Aluf

Postby gocho » Thursday, 19 December 2013, 10:15

Ja trochę z innej beczki, ale pociągnę temat.
Ludwik Stomma w książce "Wzloty i upadki królów Francji" (polecam, można się pośmiać)
ukuł taką tezę, że większość Polaków współczuje templariuszom, a ma negatywny stosunek do Zakonu Krzyżackiego.
Skoro jednak Zakon krzyżacki właśnie się panoszył i szykował się do zajęcia Pomorza gdańskiego, to czy Filip IV Piękny nie mógł się spodziewać, że kiedyś silni i bogaci templariusze, nie zagrożą koronie francuskiej w podobny sposób.
Historia Hiszpanii, wspiera tę tezę. Mocne zakony rycerskie np. w Kastylii, były języczkiem u wagi, w momentach walk o władzę (bodajże w XIV wieku). Nie podam teraz przykładów, bo ich nie spisałem, ale kilka takich sytuacji, że to zakony hiszpańskie powodowały, ale i uczestniczyły w ustanawianiu rządzących na tronach na półwyspie Iberyjskim miało miejsce.
Czy polecicie jakąś książkę, która szeroko traktuje (nie o początkach, uwięzieniu i procesie) o liczebności, poszczególnych ziemiach i dochodowości zakonu templariuszy zwłaszcza we Francji. Czy niecne czyny Filipa IV mogły rzeczywiście wynikać z obawy o stabilność władzy, czy był to tylko "skok na kasę"?
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
gocho
Adjudant-Major

Postby elahgabal » Thursday, 19 December 2013, 11:44

Nie porównywałbym sytuacji Krzyżaków z templariuszami. Niemcy rozgościli się najpierw na terenie rozbitego na dzielnice państwa, a później poszli "w dzicz", którą formalnie mogli nawracać (a faktycznie - podbijać). Tymczasem templariusze we Francji działali we w miarę spójnym organizmie państwowym (jasne, były tendencje odśrodkowe, byli Anglicy, ale Filip IV nie był już tylko "panem na Ile-de-France). Templariusze mogli prowadzić biznes, mogli mieć (o ile faktycznie tak było) sporo grosza, ale gdy przyszło co do czego to zostali wyłapani jak nowonarodzone kocięta.
Różnica jakościowa - nie mieli za sobą tej siły państwa, którą posiadali Krzyżacy.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
elahgabal
Général en Chef

Postby stelker » Sunday, 22 December 2013, 20:43

Co ciekawe, w toku wojny trzynastoletniej pojawiła się koncepcja osadzenia Krzyżaków na Podolu w zamian za ustąpienie z Pomorza. Koncepcja była ciekawa, Krzyżacy w założeniu mieli by brać udział w odpieraniu najazdów tatarskich. Natomiast jeżeli już mowa o "dzikim" działaniu Krzyżaków, to nie jest to ewenement, ostatecznie Joannici w 1309 r. najzwyczajniej w świecie zbrojnie zajęli Rodos (oficjalnie pod zwierzchnictwem Bizancjum). Po traktacie w Castle-Franco w 1530 r. mieszkańcy Malty mocno protestowali przeciw oddaniu wyspy Szpitalnikom a ostatecznym argumentem, którym skłoniono Maltańczyków to posłuszeństwa było wprowadzenie nocą do fortu St. Angelo 500 żołnierzy.
stelker
Major

Previous

Return to Historia średniowieczna