Starcia między Arabami i Chińczykami

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
Piotro
Sergent-Major
Posty: 181
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 23:09
Lokalizacja: Wrocław/Częstochowa

Starcia między Arabami i Chińczykami

Post autor: Piotro »

Temat bardzo egzotyczny – dlatego mnie zainteresował;). Wiecie może coś więcej na ten temat? Wiem, że była bitwa nad rzeką Tałas – wiki podaje, że wygrali ją arabowie, choć pamiętam jak gdzieś czytałem, że to Chińczycy powstrzymali ekspansję arabów na wschód wygrywając jakieś walne starcie.
Interesuje mnie szczególnie jak przebiegały takie bitwy pomiędzy dwoma innymi systemami taktycznymi – i w ogóle – jakie te sposoby wojowania w ogóle były – u Chińczyków, a jakie u Arabów.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Piotro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Starcia między arabami i Chińczykami.

Post autor: Pejotl »

Piotro pisze:wiki podaje, że wygrali ją arabowie, choć pamiętam jak gdzieś czytałem, że to Chińczycy powstrzymali ekspansję arabów na wschód wygrywając jakieś walne starcie.
A to nie Arabowie powstrzymali ekspansję Chińczyków na zachód?

Obu stronom nie opłacało się raczej prowadzić wojny - zbyt ważny był handel na jedwabnym szlaku.
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Starcia między arabami i Chińczykami.

Post autor: AWu »

Pejotl pisze: A to nie Arabowie powstrzymali ekspansję Chińczyków na zachód?
To się może jeszcze powtórzyć :P
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2181
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Starcia między Arabami i Chińczykami

Post autor: Cisza »

Piotro pisze:Temat bardzo egzotyczny – dlatego mnie zainteresował;). Wiecie może coś więcej na ten temat? Wiem, że była bitwa nad rzeką Tałas – wiki podaje, że wygrali ją arabowie, choć pamiętam jak gdzieś czytałem, że to Chińczycy powstrzymali ekspansję arabów na wschód wygrywając jakieś walne starcie.
Interesuje mnie szczególnie jak przebiegały takie bitwy pomiędzy dwoma innymi systemami taktycznymi – i w ogóle – jakie te sposoby wojowania w ogóle były – u Chińczyków, a jakie u Arabów.
Na stylu chińskim kompletnie się nie znam, ale jeśli chodzi o Arabów przy ogromnym uproszczeniu (nie ma czegoś takiego jak jedna armia "arabska") dominującym elementem była lekka jazda wyposażona w łuki i przygotowująca szarżę ciężkiej jazdy. Poza tym wykorzystanie trudnego terenu, działania podjazdowe, pułapki itp.

Uważam jednak, że ze względów gospodarczych ani Arabom ani Chińczykom nie opłacało się walczyć ze sobą.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Pejotl pisze:Obu stronom nie opłacało się raczej prowadzić wojny - zbyt ważny był handel na jedwabnym szlaku.
Owszem, tyle, że po przypomnianej na początku przez Piotro bitwie pod Tałas szlak i tak utracił na znaczeniu. Oczywiście, można sobie zadać pytanie, czemu Arabowie nie zdecydowali się iść dalej, ale obawiam się, że każda odpowiedź na to pytanie będzie tylko domysłem.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez nazaa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Starcia między Arabami i Chińczykami

Post autor: Strategos »

Piotro pisze:Interesuje mnie szczególnie jak przebiegały takie bitwy pomiędzy dwoma innymi systemami taktycznymi
Przypuszczam ,że przypominały typowe starcia kawalerii z piechotą , tych czasów z tym ,że zabrakło po stronie chińskiej Karola Młota ;) .
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Pamiętajcie, ze podboje arabskie to podboje komunizmu wojskowego.
Umma pierwotna, wspólnota muzułmańskich wojowników za wiarę miała dostarczyć dolę.

Co prawda Abbasydzi działali już na nieco innych zasadach niż pierwotna Umma, ale w żadnym wypadku bym przyczyn ekonomicznych nie eliminował w tak prosty sposób.

Aha i dodam do tej dyskusji ciekawy i już chyba kiedyś poruszany u nas watek:
Po pobiciu przez Arabów Sasanidzcy władcy emigrowali do Chin i ich potomkowie Piruza II przyjęli nazwisko dynastii imperialnej Tang - Li sprawowali urzędy prowincjonalne jeszcze w 9 wieku nim się zSinalizowali

Tałas to ex Sasanidzkie ziemie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”