Wojska wczesnopiastowskie - literatura

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.

Wojska wczesnopiastowskie - literatura

Postby Kretus » Monday, 17 February 2014, 12:28

Witam
Ostatnio zająłem się w ramach wolnego czasu projektem stworzenia list armii wojsk polskich z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego w szczególności do systemów bitewnych takich jak Impetus i FOG (ewentualnie do konwersji na Dux Bellorum i SAGĘ) gdzie listy takiej brakuje w ogóle albo moim zdaniem jest nadmiernie uproszczona.
Kwestie interesujące mnie szczególnie to jakość i wyposażenie "drużyny bliższej", jakość oraz ewentualne wyszkolenie do walki w szyku pieszej części drużyn grodowych (?), ewentualna obecność Skandynawów jako oddziałów etnicznie jednolitych nie wchodzących w skład drużyny (najemnych ?).

Chciałem prosić osoby bardziej obeznane z tematem o pomoc w doborze listy lektur. Do tej pory przeczytałem, albo właśnie czytam:
A. Nadolski: Polskie siły zbrojne w czasach Bolesława Chrobrego. Zarys strategii i taktyki; Polska technika wojskowa do 1500 roku;
M. Bogacki: Przemiany w wojskowości polskiej od połowy X wieku do 1138 roku. Kształt i organizacja armii; Broń wojsk polskich w okresie średniowiecza;
P. Rochala: Niemcza, Cedynia (morze hipotez, tutaj raczej bym się nie oparł).
no i oczywiście kronika Thietmara :)

pozdrawiam i dziękuję.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
User avatar
Kretus
Baron
 
Posts: 1060
Joined: Sunday, 31 December 2006, 20:14
Location: Lublin/Biłgoraj

Return to Historia średniowieczna

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest