Mam nadzieję, że odkopanie tematu sprzed miesiąca nie jest nietaktem, tym bardziej że rozmawiamy o historiiRaleen pisze: ↑sobota, 6 lutego 2021, 12:48 Punkt zwrotny bitwy pod Grunwaldem
W tym roku mija 609. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Prezentujemy artykuł, w którym o nieznanych faktach dotyczących bitwy wypowiada się wybitny historyk szwedzki prof. dr hab. Sven Ekdahl (Instytut Polsko-Skandynawski w Kopenhadze), od dziesięcioleci zajmujący się badaniami nad bitwą pod Grunwaldem, autor wielu książek i publikacji, m.in. znaczącej analizy źródeł wydanej w Polsce pt. „Grunwald 1410. Studia nad tradycją i źródłami”.
Więcej: https://muzhp.pl/pl/c/1561/punkt-zwrotn ... grunwaldem
Artykuł z 2019 roku, ale trafiłem na niego dopiero teraz, a prof. Ekdahla zawsze warto czytać.
Tezę, którą opisuje cytowany artykuł, zawarł również A. Nadolski w książce "Grunwald 1410" wydaną przez Bellonę. W akapicie rozważającym, czy Litwini uciekali czy celowo wyciągali Krzyżaków z szyku, pisze: "wymowne uwagi zawiera też niedawno odkryty list jakiegoś dowódcy wojsk zaciężnych w służbie Zakonu, adresowany do wielkiego mistrza i przestrzegający przed wdawaniem się na przyszłość w żywiołowy, niekontrolowany pościg za nieprzyjacielem, który może pozorować ucieczkę [...] jak to miało miejsce w wielkiej bitwie, czyli bitwie grunwaldzkiej." I tutaj przypis do pracy Sv. Ekdahla (Die Flucht in der Schlacht bei Tannenberg, Zeitschrift fur Ostforschung 1963).
Generalnie Nadolski wnioskuje, że ucieczka, choć mogła mieć charakter planowy, w pewnym momencie mogła wymknąć się spod kontroli.