Wygląd i uzbrojenie wojsk Templariuszy

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Wygląd i uzbrojenie wojsk Templariuszy

Post autor: psborsuk »

Poszukuję informacji o wyglądzie wojsk zakonu Templariuszy z okresu (i umiejscowienia) wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej. To w kontekście planowanego udziału w konkursie modelarskim.
Na obecną chwilę jedyną pozycją, jaką dysponuję, są "Rycerze Boga. Zakon Templariuszy i saraceni" autorstwa Hellen Nicholson i Davida Nicolle. Stety niestety to Osprey, i to z 2005 roku. Na umieszczonych tam grafikach (postaram się wrzucić skany, gdy po niedzieli będę miał dostęp do skanera) nakrycia końskie są dwukolorowe - białe na górze, i czarne na dole - w stosunku pół na pół.
Zacząłem również korespondencję z portalem templariusze.org, może dzięki ich pomocy uda mi się dowiedzieć czegoś ciekawego.
Gdy uda mi się usiąść do komputera (stukam z telefonu), wkleję kilka cytatów z ichniego, niestety chyba martwego, forum.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Wygląd i uzbrojenie wojsk Templariuszy

Post autor: Raleen »

Kiedyś interesowałem się trochę tematem. Coś takiego m.in. czytałem: http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112 Tyle, że wszystko co czytałem raczej mało traktowało o barwie i broni. W tej książce trochę było, ale kolorystyka itp. kwestie... raczej nie za bardzo. Ogólnie jeśli chodzi o literaturę też wydaje mi się, że swego czasu mało kogo interesowały szczegóły odnośnie ich wyglądu. Ogólnie historia zakonu, proces, jaki wytoczył im Filip Piękny, to co innego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Re: Wygląd i uzbrojenie wojsk Templariuszy

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Mnie zas prędzej w tym momencie interesuje obecność Zakonu na ziemiach polskich i ich działalność tu u nas. Zresztą bardziej ciekawią mnie cystersi ;-)
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
PzKpfw II

Re: Wygląd i uzbrojenie wojsk Templariuszy

Post autor: PzKpfw II »

psborsuk pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 18:01 Poszukuję informacji o wyglądzie wojsk zakonu Templariuszy z okresu (i umiejscowienia) wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej. To w kontekście planowanego udziału w konkursie modelarskim.
Na obecną chwilę jedyną pozycją, jaką dysponuję, są "Rycerze Boga. Zakon Templariuszy i saraceni" autorstwa Hellen Nicholson i Davida Nicolle. Stety niestety to Osprey, i to z 2005 roku. Na umieszczonych tam grafikach (postaram się wrzucić skany, gdy po niedzieli będę miał dostęp do skanera) nakrycia końskie są dwukolorowe - białe na górze, i czarne na dole - w stosunku pół na pół.
Zacząłem również korespondencję z portalem templariusze.org, może dzięki ich pomocy uda mi się dowiedzieć czegoś ciekawego.
Gdy uda mi się usiąść do komputera (stukam z telefonu), wkleję kilka cytatów z ichniego, niestety chyba martwego, forum.
"Rycerze w habitach", stare wydawnictwo MON, coś powinieneś znaleźć. Był też odcinek "Podróży z historią", które robił Radek Kotlarski, o templariuszach z grupami rekonstrukcyjnymi, nie pamiętam, czy prezentowali ubiory z czasów Wypraw Krzyżowych. Tu masz też co nieco:
https://figurementors.com/Theory%20Hubs ... id-powell/
https://www.medievalwarfare.info/templars.htm
https://web.wpi.edu/Pubs/E-project/Avai ... saders.pdf

Tutaj fajna baza grafik, na pewno znajdziesz coś z okresu, z którego szukasz, tyko musisz wpisać np. templar crusades:
https://www.alamy.com/
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Wygląd i uzbrojenie wojsk Templariuszy

Post autor: psborsuk »

Karel W.F.M. Doorman pisze: piątek, 7 stycznia 2022, 21:06 Mnie zas prędzej w tym momencie interesuje obecność Zakonu na ziemiach polskich i ich działalność tu u nas. Zresztą bardziej ciekawią mnie cystersi ;-)
Przejżyj ten portal: Szlak Templariuszy
http://www.templariusze.org
Powinieneś znaleźć coś ciekawego.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Re: Wygląd i uzbrojenie wojsk Templariuszy

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

psborsuk pisze: niedziela, 9 stycznia 2022, 08:57 Powinieneś znaleźć coś ciekawego.
Serdeczne dzięki!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Re: Wygląd i uzbrojenie wojsk Templariuszy

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Zrewanżuję się:

"Jego wersja do dziś jest najbardziej tajemnicza i "egzotyczna". Wg niej kolegiatę św. Marcina mieli zbudować Templariusze. Sprowadził ich na te tereny Henryk Sandomierski, jedyny (udokumentowany) polski władca, który nie wymawiając się brakiem w Ziemi Świętej piwa niezbędnego Słowianom do życia w gorącym klimacie, wyruszył wraz z pocztem rycerstwa Ziemi Sandomierskiej na krucjatę w 1154 roku, aby zmazać rzuconą na siebie klątwę. Henryk Sandomierski rzekomo osadził Braci Świątyni Salomona w Opatowie. Pierwszym komandorem został jednocześnie pierwszy znany z imienia polski Templariusz - Wojsław (Wielisław) Trojanowic herbu Powała, zwany jerozolimskim. Komandoria miała przetrwać do 1237 roku."

http://www.kolegiataopatow.sandomierz.opoka.org.pl/

Na stronie nie ma wskazanego Opatowa, być może z uwagi na niepewność informacji.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Re: Wygląd i uzbrojenie wojsk Templariuszy

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”