Łuk vs kusza

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 701 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Łuk vs kusza

Post autor: Raleen »

Co do szyku kolumnowo-klinowego i kuszników konnych takie coś znalazłem przypadkiem.

J. Maroń, Legnica 1241, Warszawa 2017, s. 82:

„Dość często spotykanym szykiem w Europie Wschodniej był klin. Polegał on na ustawieniu wojowników w kilku liniach, w których w pierwszej stawało np. 3 ludzi, drugiej 5, trzeciej 7, czwartej 9. W pozostałych liniach szykowano po kilkunastu ludzi. W ten sposób klin przekształcał się w kolumnę skierowaną „kolcem” w stronę nieprzyjaciela. W klin formowano zarówno kilka mniejszych hufców, jak i całą armię. Można było więc ustawić od kilkuset do kilku tysięcy ludzi. W Europie zasady formowania klinów skodyfikowano dopiero w drugiej połowie XV w., niemniej częstość występowania szykowania wojsk w klin sugeruje jego długą metryczkę. Na zewnątrz i po bokach ustawiano najlepszych żołnierzy, w środku grupowano konnych kuszników, mogli oni razić nieprzyjaciela ponad głowami swych kolegów (tzw. nawiją).”

Dla mnie ciekawą i ważną wiadomością jest to, że ta formacja ma długą metryczkę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Has thanked: 17 times
Been thanked: 12 times

Re: Łuk vs kusza

Post autor: Kretus »

Ten sam autor w wyżej podanym przeze mnie artykule przedstawił inne tezy...
Z tego co pamiętam nie zaprzecza w nim istnieniu i stosowaniu klina, ale kwestionuje kolumnę za nim.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”