Bitwa pod Grunwaldem

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
ODPOWIEDZ
hasa90

Re: Bitwa pod Grunwaldem

Post autor: hasa90 » piątek, 13 września 2019, 15:22

Mnie ciekawi skąd ludzie znają takie szczegóły na temat formacji i kierunku skąd wojsko szło.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 78 times
Been thanked: 30 times
Kontakt:

Post autor: Raleen » piątek, 13 września 2019, 21:24

Ano np. w relacjach czasem ktoś pisze, że słońce świeciło mu w plecy albo w twarz itp. z kolei dzięki współczesnej wiedzy astronomicznej da się ustalić z której strony słońce świeciło o jakiej porze dnia na polu bitwy pod Grunwaldem i w oparciu o to można coś powiedzieć, o ile relacje są wyraźne i zgadzają się ze sobą. Co do formacji to na pewno w różnych bitwach jak masz opis ich przebiegu to starcie formacji "w pło" i w szyku kolumnowo-klinowym (te dwie opcje są dyskutowane dla bitwy pod Grunwaldem) jednak się różniło dość istotnie. A czasem cóż, są to tylko hipotezy, co nie znaczy, że też na czymś nie oparte.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti
Adjudant

Post autor: Yeti » piątek, 13 września 2019, 21:37

Dodatkowo, w okolicach Grunwaldu od kilku lat prowadzone są na potężną skalę badania terenowe, które odrobinę zmieniły już oficjalną wersję. A w perspektywie (2020 ?) duży kawałek terenu do sprawdzenia.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 78 times
Been thanked: 30 times
Kontakt:

Post autor: Raleen » poniedziałek, 4 listopada 2019, 23:07

Ostatnio, trochę przy okazji, zajrzałem do najważniejszej bodaj pracy prof. Andrzeja Nadolskiego Grunwald - problemy wybrane. Są odniesienia do Ekdahla, całkiem liczne. Dawno temu czytałem tę książkę i po latach nie wszystko się pamięta. W każdym razie chcąc sobie wyrobić opinię na temat tego o czym pisałem tutaj wcześniej, warto skonfrontować to z argumentami Nadolskiego, który zza grobu aktywnie bronić już się nie może (co najwyżej jego uczniowie). Za to zauważyłem, że Bellona w 2013 r. wydała jeszcze jedną książeczkę o bitwie pod Grunwaldem, Andrzeja Nadolskiego właśnie. Z daleka wygląda na czysto popularyzatorską, ale to zdaje się jego ostatnia praca o bitwie pod Grunwaldem, bo w tym samym roku zmarł. Gdyby ktoś czytał albo miał jakieś przemyślenia co do niej, zwłaszcza czy jest tam coś nowego w stosunku do wcześniejszych twierdzeń, będę wdzięczny za podzielenie się wszelkimi informacjami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”