Archeologia to odkrywanie tajemnic (wywiad)

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.

Archeologia to odkrywanie tajemnic (wywiad)

Postby Leyas » Wednesday, 8 November 2017, 14:16

Archeologia to odkrywanie tajemnic, a ja zawsze uwielbiałem tajemnice - wywiad z Arturem Szrejterem na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110
Ave Caesar... Fame & Glory
User avatar
Leyas
Kasztelan
 
Posts: 744
Joined: Monday, 15 February 2010, 16:48
Location: Wrocław

Re: Archeologia to odkrywanie tajemnic (wywiad)

Postby Raleen » Saturday, 10 February 2018, 12:55

Bardzo się cieszę, że swego czasu udało nam się opublikować na portalu ten wywiad. Ostatnio trafiłem na recenzję książki o tematyce bliskiej Arturowi Szrejterowi tylko dotyczącej Franków, mianowicie o tożsamości i etniczności Franków – Helmut Reimitz „History, Frankish Identity and the Framing of Western Ethnicity, 550-850”, Cambridge 2015. Książka poświęcona jest m.in. etniczności Franków i temu, jaką rolę odegrała w przekształceniu obszarów wchodzących dawniej w skład Imperium Rzymskiego, a także zawiera bogatą analizę pism czterech wczesnośredniowiecznych dziejopisów: Jordanesa, Grzegorza z Tours, Bedy Czcigodnego i Pawła Diakona. Autor przedstawia ich jako „brokerów kulturowych” i analizuje ich rolę pod kątem tworzenia czegoś co jawi mu się jako ogólna frankijska tożsamość. Być może kiedyś w kolekcji „Europa barbarzyńców” ukaże się jakaś publikacja, która podejmie tego rodzaju tematykę w odniesieniu do Słowian (i ewentualnie także wikingów).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
User avatar
Raleen
Colonel Général
 
Posts: 34367
Joined: Thursday, 22 December 2005, 15:40
Location: Warszawa


Return to Historia średniowieczna

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests