Losowość w grach - po raz kolejny...

Re: Losowość w grach - po raz kolejny...

Postby Antypirx » Tuesday, 22 March 2016, 02:56

Samuel wrote:PS Powalam się też nie zgodzić na seksistowską uwagę o rywalizacji samców. Rywalizacja przy grze wojennej z przedstawicielkami płci pięknej też daje satysfakcję, są one np. szczególnie dobre w podejmowaniu decyzji suboptymalnych, tak ważnych w taktyce blefu. Pozostaje pytanie, jak namówić w.w. przedstawicielki do grania w gry wojenne, a także jak oprzeć się przed osłabiającymi czujność działaniami w sferze meta. Ale to już wspomniany element "tarcia" rzeczywistości, na który przecież - zgodnie z moim wywodem - spoglądać powinniśmy raczej jako na wyzwanie niż na problem. :)

Znam jedną taką, która gra w bitewniaki. Mieszka w Moskwie :lol:
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Antypirx
Lieutenant

Postby Raubritter » Tuesday, 22 March 2016, 03:28

Samuel wrote:Jeśli losowość jest zbyt mała, by móc zaszkodzić wrogowi, albo zbyt duża, by móc samemu dać sobie z nią radę, gra wojenna nie daje tego dreszczyku emocji, który sprawia, że mimo wszystkich okoliczności przemawiających przeciw wybieram nasze hobby zamiast szachów.

Dobrze powiedziane :-) Ja wyznaję pogląd, że losowość w naszych grach niekoniecznie odwzorowuje zabłąkane strzały, gromy z jasnego i boskie interwencje. Losowość w prosty sposób załatwia wszystko, czego gra - na swoim poziomie ogólności - nie symuluje.

Gry, w których można wyliczyć sobie stuprocentowo skuteczny scenariusz i stosownie do tych wyliczeń postąpić z absolutną pewnością sukcesu nie tylko są mniej realistyczne (bo z poziomu wodzów zbyt zdecydowanie przenoszą nas na poziom omnipotentnych bóstw), ale dają też - jak słusznie zauważył Samuel - mniej radości i emocji.

Przy czym, oczywiście, ten brak pewności nie musi koniecznie znajdować swojego wyrazu w rzucie kością. Można ją wpisać w system inaczej - kilka przykładów tu już podano. Z drugiej strony - kości bym z góry nie dyskwalifikował. Może nie jest to rozwiązanie eleganckie, bywa też niesprawiedliwe, ale za to jest proste, szybkie i skuteczne. I tanie w produkcji :-)
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Raubritter
Padpałkownik

Postby clown » Tuesday, 22 March 2016, 09:00

Reasumując - kolejna dyskusja, w której nic nowego nie powiedziano i wszyscy zostali przy swoim zdaniu :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
clown
Général de Division Commandant de place

Postby Raubritter » Tuesday, 22 March 2016, 17:01

I to jest najlepsze podsumowanie :-)

Spiszcie protokół, towarzyszu Clown, my go podpiszemy i można zamykać zebranie :-)
A gdybym był strategiem,
To co byś powiedziała,
Raubritter
Padpałkownik

Postby clown » Wednesday, 23 March 2016, 08:53

Już spisałem, a nawet za wszystkich uczestników podpisałem. W ten sposób mamy pewność, że nikt się nie wyłamie :twisted:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
clown
Général de Division Commandant de place

Postby Raleen » Wednesday, 23 March 2016, 09:08

To znaczy moim zdaniem Samuel powiedział ciekawą i chyba nie tak oczywistą, a więc nową dla niektórych rzecz, tu i ówdzie też coś tam nie tak oczywistego powiedziano. Jeśli chodzi o dyskusję o gustach i zgadzanie się co do tego, to ja za bardzo na to nie liczę, ani szczerze powiedziawszy mnie to mniej interesuje. Jeśli sprowadzicie temat do dyskusji o gustach to zawsze tak będzie i nie ma sensu zaczynać jakiejkolwiek dyskusji o grach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby Antypirx » Wednesday, 23 March 2016, 12:35

Wolisz rozmawiać o sprawiedliwości? Sprawiedliwość nie istnieje :)
To może być świetnie symulowane kością ;)
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Antypirx
Lieutenant

Postby Samuel » Wednesday, 23 March 2016, 13:23

Przypomnę, że demokracja ateńska właśnie w losowości widziała gwarancję równości - a więc swoiście pojmowanej sprawiedliwości w polityce :)
Samuel
Colonel en second

Postby Leo » Wednesday, 23 March 2016, 23:15

Ja tylko napiszę, że przedostatni post Samuela w tym wątku (ostatni na poprzedniej stronie) to małe arcydzieło. Erudycja, elegancja, dyskretny humor i do tego jak najbardziej na temat - brawo! Przeczytałem z wielką przyjemnością. :)
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Leo
Colonel

Postby Samuel » Thursday, 24 March 2016, 13:26

Leo wrote:Ja tylko napiszę, że przedostatni post Samuela w tym wątku (ostatni na poprzedniej stronie) to małe arcydzieło. Erudycja, elegancja, dyskretny humor i do tego jak najbardziej na temat - brawo! Przeczytałem z wielką przyjemnością. :)

Dziękuję, Leo - narażasz jednak moją wrodzoną skromność :oops: Choć tak w sumie to nie do końca ten pisany nocną porą tekst odniósł swój perfidny cel, jakim była oczywiście prowokacja - zauważyłem, że wchodzenie w tematy ontologiczne prowokuje osoby pewnego typu (Dostojewski by powiedział "l'homme de la nature et de la verite") do białej gorączki, więc spodziewałem się, że po zacytowaniu Kirkegaarda w kontekście gier planszowych... Ale niech tam, w dzisiejszych czasach nawet na porządny hejt nie można liczyć. :(
Samuel
Colonel en second

Postby Raubritter » Thursday, 24 March 2016, 18:00

Ech, wykształciuchy... :D
A gdybym był strategiem,
To co byś powiedziała,
Raubritter
Padpałkownik

Postby Kpt. Bomba » Thursday, 24 March 2016, 18:50

Raubritter wrote:Ech, wykształciuchy... :D

Prawda?
Zaraza... I jeszcze jak sobie słodzą :D
"Chit Pull system - my favorite mechanic in wargames. Give me a chit, I'll pull it. That’s just a kind of wargamer I am."

http://kptbomba.wordpress.com
https://www.facebook.com/GryPlanszoweKapitanaBomby
Kpt. Bomba
Général de Brigade

Postby Raubritter » Thursday, 24 March 2016, 19:13

Aż mi się cukier we krwi podniósł :-)
A gdybym był strategiem,
To co byś powiedziała,
Raubritter
Padpałkownik

Postby Samuel » Sunday, 27 March 2016, 23:05

Raubritter wrote:Aż mi się cukier we krwi podniósł :-)

Ale przyznaj, że jest to przynajmniej cukier trzcinowy :P
Samuel
Colonel en second

Previous

Return to Forum autorów