Wojna burska 1899-1902

Wojna burska 1899-1902

Postby Mały brzydki pędrak » Tuesday, 6 June 2006, 00:15

Oto próbka kart:

Image

Proszę o krytykę. Jak dla mnie karta jest mało czytelna. Poza tym problemem pozostaje wybór koloru ramki. Niestety nie mam umiejętności grafika i stąd taki efekt jak widzicie.

Pozdrawiam
Krzyś
Mały brzydki pędrak
Lieutenant-Adjudant-Major

Postby Andy » Tuesday, 6 June 2006, 07:23

Jedno jest dla mnie pewne: kolorem dominującym dla kart angielskich musi być khaki. Dla Burów chyba pomarańczowy.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Andy
Grossadmiral

Postby viking » Tuesday, 6 June 2006, 16:36

kolor pomarańczowy powinien być tłem,zamiast tego zarysu południowej Afryki,tak jak Andy proponuje -wtedy będzie to estetyczne i czytelne
Last edited by viking on Friday, 14 December 2012, 14:30, edited 1 time in total.
viking
Major en second

Postby Strategos » Tuesday, 6 June 2006, 18:23

Temat na grę za to oryginalny i doskonały !
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Strategos
Censor

Postby Raleen » Tuesday, 6 June 2006, 18:25

Ja bym zrobił rysunek tej artylerii zamiast zdjęcia Pędraczku.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby Mały brzydki pędrak » Tuesday, 6 June 2006, 18:49

Jeszcze jeden pomysł, tym razem wykonany przez Damiana Korczewskiego.

Image

Rysunków nie będzie, bo do tego trzeba mieć lekką rękę. A takich zdolności również nie posiadam.
Mały brzydki pędrak

Postby Anomander Rake » Tuesday, 6 June 2006, 19:16

Dla mnie zdjęcia to dobry pomysł. Czy na karcie poza nazwą tak jak na obrazku "artyleria burska" mogłaby się znaleźć krótka notka? Jak jest tekst karta od razu fajniej wygląda ;-)
Co do notki, to nie znam systemu i pomysłu, ale karty, np. artylerii mogły by różnić się co nieco od siebie jakimiś specjalnymi możliwościami, ewentualnie mogłaby być jakaś siągawka z instrukcji lub też mogłaby się pojawić jakaś historyczna informacja.
W każdym razie w ostatniej wersji karta całkiem udana.
Anomander Rake
Général de Brigade

Postby Cyber Stefan » Tuesday, 6 June 2006, 19:17

Druga wersja zdecydowanie czytelniejsza niz pierwsza - przynajmniej jak dla mnie.
Cyber Stefan
Sous-lieutenant

Postby Grohmann » Tuesday, 6 June 2006, 19:17

Ta druga karta zdecydowanie lepsza. Bardziej przejrzysta na pewno.

Co do kolorów angielskich to ja bym proponował czerwień, krwistą czerwień ! :)
Grohmann
Starosta

Postby Match » Tuesday, 6 June 2006, 19:54

To samo chciałem napisać :wink:
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Image
Match
Captain

Postby slowik » Tuesday, 6 June 2006, 22:50

Jedno jest dla mnie pewne: kolorem dominującym dla kart angielskich musi być khaki. Dla Burów chyba pomarańczowy.

A dlaczego Khaki? Chyba nie na poczatku :)
urodzony 13. grudnia 1981....
slowik
Generaloberst

Postby wilczy » Wednesday, 7 June 2006, 15:10

Pozwolę się wtrącić: z tego co wiem, to angielskie oddziały kolonialne to były słynne Czerwone Kurtki, dopiero w czasie pierwszej wojny burskiej angole poznali znaczenie afrykańskiego słówka khaki (nie wiem z jakiego narzecza, chyba zulu?) oznaczającego "pył sawanny" zdaje się. Umundurowanie brytyjskie zmieniło się po tej kampanii.

A Burowie to właściwie cywilni ochotnicy, prawda? Czy oni mieli regularne umundurowanie? To zdaje się raczej wielka partyzantka była, coś jak w filmie "Patriota" (Mel 'MadMax' G.)

btw: świetny temat na grę.
wilczy
Tambour

Postby Andy » Wednesday, 7 June 2006, 16:06

No to się wycofuję. :)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Andy
Grossadmiral

Postby slowik » Wednesday, 7 June 2006, 19:57

Z tego co wiem to wlasnie cienkie czerwone linie byly nietylko latwym celem przez to ze stali wyprostowani ale wlasnie takze ze chyba przez cala kampanie mieli te tradycyjne kurtki. Nie dam za to glowy ale chyba oficerowie itp. dostali niedlugo po pierwszych masakrach wlasnie kolor khaki.

Burowie natomiasty chyba wlasnie dopasowywali kolor "munduru" do terenu...

Tak, temat swietny
urodzony 13. grudnia 1981....
slowik
Generaloberst

Postby Mały brzydki pędrak » Thursday, 8 June 2006, 16:33

wilczy wrote:Pozwolę się wtrącić: z tego co wiem, to angielskie oddziały kolonialne to były słynne Czerwone Kurtki, dopiero w czasie pierwszej wojny burskiej angole poznali znaczenie afrykańskiego słówka khaki (nie wiem z jakiego narzecza, chyba zulu?) oznaczającego "pył sawanny" zdaje się. Umundurowanie brytyjskie zmieniło się po tej kampanii.

A Burowie to właściwie cywilni ochotnicy, prawda? Czy oni mieli regularne umundurowanie? To zdaje się raczej wielka partyzantka była, coś jak w filmie "Patriota" (Mel 'MadMax' G.)

btw: świetny temat na grę.

Tylko na początku konfliktu kilka regimentów miało jeszcze stare czerwone kurtki. Cała reszta otrzymała świeżo wprowadzony kolor khaki (słowo ma pochdzenie hinduskie - od koloru kurzu, pyłu). Mimo tej korzystnej zmiany, straty brytyjskie były bardzo duże.

Komanda burskie stanowiły pospolite ruszenie republik. Liczyły od 300 do 3000 osób. Każdy przyprowadzał swojego konika, karabin, jedzonko i swój strój (na ogół rzeczy domowe - farmerskie). Mimo tego charakteru oddziałuy te walczyły jak jednostki polowe. Różnica polegał na tym, iż nie prowadzili ognia salwami a pojedyńczymi strzałami. Walczyli w dużym rozproszeniu w polu lub w oparciu o wąskie ale głębokie okopy. Ryli podczes tej wojny straszliwie (okopy po 15 km długości i pozycja o głebokości kilkuset metrów).

Pojedyńczy ogień okazał się wyjątkowo skuteczny. Do historii przeszła udana obrona około 30 ludzi gen. Ch. R. de Weta przed szarżą 1000 ułanów brytyjskich. Muszę dodać, że prawie każdy Bur był wyborowym strzelcem (od wczesnego dzieciństwa uczyli się jeździć konno i strzelać).

Jedyny regularny oddział (w pojęciu europejskim) posiadał Transwal. Nazywał się ZARP - Zuid-Afrikaansche Republiek Politie, liczył prawie 3000 policjantów. Wielokrotnie zasłużył się podczas bitew i zyskał miano elitarnego.
Mały brzydki pędrak

Next

Return to Forum autorów