Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: HoLi »

Przy okazji zmiany dotyczącej sposobu zdobywania Punktów Chwały zaimplementowałem taką oto zasadę:

-> Natychmiast po zakończonej bitwie przegrany gracz, jeżeli w jego armii są jakieś rozbite jednostki, wykonuje "Próbę Utrzymania Spójności Armii/Floty", która polega na tym, że należy wykonać rzut kością K6, a uzyskany wynik 1 dla armii/floty bez dowódcy albo uzyskany wynik równy lub mniejszy od Charyzmy głównodowodzącego w armii/flocie oznacza powodzenie.
> W przypadku powodzenia "Próby Utrzymania Spójności" pokonanej armii/floty jej wycofanie następuje na normalnych zasadach.
> W przypadku niepowodzenia "Próby Utrzymania Spójności" pokonanej armii/floty:
- każda nierozbita jednostka wycofuje się na normalnych zasadach.
- każda uciekająca (rozbita) po bitwie jednostka musi się wycofać albo do przyjaznego miasta (miasta z portem w przypadku uciekającej jednostki floty) w regionie, w którym toczyła się bitwa albo musi się wycofać o dwa regiony, ale nie może zakończyć swojego ruchu w regionie sąsiadującym z regionem, w którym toczyła się bitwa. Jeśli nie jest możliwe wycofanie się do sąsiedniego regionu, jest wtedy eliminowana, a jeśli nie jest możliwe wycofanie się do drugiego regionu traci wtedy 1 Punkt Sprawności Bojowej. Regiony, przez które wycofuje się uciekająca jednostka muszą być wolne od nieoblężonych jednostek przeciwnika.
-> Głównodowodzący częściowo rozbitej armii/floty, której nie udało utrzymać się "spójności", zawsze pozostaje z nierozbitą częścią armii, natomiast pozostałych dowódców gracz może rozdzielić dowolnie pomiędzy rozbitą i nierozbitą część armii/floty.

Teraz mi z kolei nie grało to, że rozbite jednostki po bitwie nic tak na prawdę nie dają (wcześniej były to Punkty Chwały), bo poniesienie strat jest odczuwalne, a rozbicie już nie. Stąd też się wzięła taka zasada stwarzająca możliwość czegoś w rodzaju "rozproszenia" częściowo rozbitej armii/floty albo bardziej gwałtownego "odrzucenia" całkowicie rozbitej armii/floty po bitwie.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: HoLi »

Dzięki dyskusji w sąsiedzkim projekcie "Hydra znad Tybru" i przemyśleniu kilku rzeczy postanowiłem zmienić sposób prowadzenia bitwy na prostszy, szybszy i przede wszystkim nie wymagający dodatkowej planszetki bitwy do jej stoczenia (chociaż taka planszetka będzie dostępna) :) .

GŁÓWNE ZMIANY:

:arrow: Bloczki Jednostek:
Obrazek
:idea: Co nowego:
- Całkowicie zrezygnowałem z Inicjatywy Walki (tych literek A, B, C i D), a zamiast tego są litery C i S, które określają preferowane miejsce walki w formacji przez daną jednostkę, czyli Centrum albo Skrzydła.
- Liczba obok C i S określa koszt ponownej aktywacji jednostki do walki, za którą gracz płaci Kosteczkami Morale (wyjaśnienie poniżej).
- Sama cyfra na bloczku oznacza, że taka jednostka może walczyć w dowolnym miejscu formacji bez ponoszenia "kary" za walkę w miejscu nie preferowanym przez daną jednostkę.

:idea: Po staremu pozostały:
- Punkty Sprawności Bojowej i ich kolor, czyli jakiego koloru Kością Walki walczy ta jednostka w czasie bitwy.
- Symbol rodzaju jednostki (lewy dolny róg), potrzebny do identyfikacji rodzaju jednostki podczas zagrywania niektórych Kart Walki.
- Kolor symbolu rodzaju jednostki, który określa jakim kolorem Kości Walki walczy ta jednostka podczas Pościgu.

:arrow: Bitwa (obrazek poniżej to sytuacja po aktywacji jednostek do walki w pierwszej rundzie bitwy):
Obrazek
CO NOWEGO:

:idea: Aktywacja jednostek do walki:
- Gracz może aktywować w danej rundzie bitwy określoną liczbę swoich jednostek, którą ustala się w następujący sposób: bazowe 5 bloczków + tyle bloczków ile wynoszą Zdolności Przywódcze głównodowodzącego (jeśli występuje). Dlatego w przykładzie powyżej Pauzaniasz mógł aktywować 9 bloczków, natomiast Mardoniusz 10.
- Jednostki aktywuje się dowolnie w wybrane miejsce w formacji (Centrum albo jedno ze Skrzydeł), jednak nie więcej niż 5 bloczków w danym miejscu. Jednostka raz aktywowana do walki w danym miejscu formacji, walczy w nim do końca bitwy (niektóre Karty Walki pozwalają nagiąć tą regułę).
- Jeśli jednostka zostaje aktywowana w preferowanym miejscu w formacji przy jej pierwszej aktywacji do walki gracz dokłada również jedną Kosteczkę Morale. Jeśli jest to nie preferowane miejsce w formacji, wtedy przy jej pierwszej aktywacji do walki gracz ponosi "karę" i nie dokłada Kosteczki Morale (na obrazku są to na przykład hoplici aktywowani do walki na Skrzydłach).
- Punkty Dowodzenia dowódców (te romby na bloczkach) gracze wykorzystują do anulowania trafień zwykłych i rozbiciowych przeciwnika (anulowanie jednego trafienia to utrata 1 Punktu Dowodzenia).
- Dowódcy tak samo jak jednostki są aktywowani do walki w wybranym miejscu formacji i tylko tam mogą anulowywać trafienia przeciwnika. Dowódca aktywowany do walki w danym miejscu formacji, walczy w nim do końca danej rundy bitwy i w następnej rundzie bitwy gracz może go aktywować ponownie w innym miejscu formacji. Koszt aktywacji dowódców jest darmowy przez całą bitwę.

:idea: Kosteczki Morale:
- dokłada się je tylko przy pierwszej aktywacji jednostki do walki.
- służą do opłacania ponownej aktywacji jednostki do walki (pierwsza aktywacja jednostki do walki jest darmowa).
- całkowita liczba tych Kosteczek Morale określa ogólny Poziom Morale całej formacji (ma to znaczenie na przykład przy odwrocie armii/floty, kiedy gracz zdaje "Test Morale" mający określić czy jego armia/flota sprawnie "oderwała" się od przeciwnika, czym niższy Poziom Morale tym większa szansa na Panikę).
- liczba tych Kosteczek Morale w danym miejscu formacji, na przykład w Centrum określa nazwijmy to Stan Morale tego Centrum na dany moment bitwy (czym mniej Kosteczek Morale tym większa szansa na rozbicie Centrum).
- trafienie zwykłe, należy natychmiast przydzielić jednostkom przeciwnika które tracą tym samym Sprawność Bojową (chyba, że przeciwnik anuluje to trafienie Punktami Dowodzenia dowódcy, jeśli występuje).
- każde jedno trafienie rozbiciowe gracza w danym miejscu formacji powoduje spadek Poziomu Morale jego przeciwnika o 1 i w związku z tym usunięcie 1 Kosteczki Morale w tym miejscu formacji (chyba, że przeciwnik anuluje to trafienie Punktami Dowodzenia dowódcy, jeśli występuje).
- kiedy gracz zmuszony jest usunąć Kosteczki Morale w danym miejscu w formacji, ale ich tam nie posiada, wtedy dochodzi do rozbicia wszystkich bloczków jednostek w tym miejscu formacji (ich ucieczkę z pola bitwy).

> Przy udanym Oskrzydleniu w bitwie lądowej lub manewrze Periplous w bitwie morskiej (rozbicie lub zniszczenie wszystkich bloczków jednostek przeciwnika na Skrzydle) wszystkie nadmiarowe trafienia zwykłe jak i rozbiciowe przydziela się Centrum przeciwnika.
> Przy udanym Przełamaniu w bitwie lądowej lub manewrze Diekplous w bitwie morskiej (rozbicie lub zniszczenie wszystkich bloczków jednostek przeciwnika w Centrum) wszystkie nadmiarowe trafienia zwykłe przydziela się dowolnym nierozbitym jednostkom przeciwnika na polu bitwy, a nadmiarowe trafienia rozbiciowe powodują spadek Poziomu Morale przeciwnika. Jeżeli gracz dokona Przełamania w Centrum przeciwnika, powoduje to jego natychmiastowy odwrót z bitwy.

:idea: Zdolności Taktyczne głównodowodzącego:
W pierwszej rundzie bitwy uwzględnia się Zdolności Taktyczne głównodowodzących obu stron:
- za które gracz otrzymuje tyle dodatkowych "wolnych" Kosteczek Morale, ile wynoszą Zdolności Taktyczne głównodowodzącego jego armii/floty.
- otrzymane "wolne" Kosteczki Morale należy rozmieścić w dowolnych miejscach w formacji podczas pierwszej aktywacji jednostek do walki pierwszej rundy bitwy (na obrazku są to te Kosteczki Morale bez strzałeczek).

:idea: Ustalanie Inicjatywy w danej rundzie bitwy:
Ustala się poprzez: wynik rzutu jedną Kością K6 + wartość aktualnego Poziomu Morale formacji (ponieważ Inicjatywę w bitwie ustala się przed aktywacją jednostek do walki, to tylko w pierwszej rundzie bitwy liczba tych "wolnych" Kosteczek Morale otrzymanych za Zdolności Taktyczne głównodowodzącego określa "aktualny" Poziom Morale). Gracz który osiągnie w ten sposób wyższą Inicjatywę, zdobywa Inicjatywę w tej rundzie bitwy, a w związku z tym:
- jako pierwszy będzie aktywował swoje jednostki i dowódców do walki.
- będzie decydował w którym miejscu w formacji będzie się rozstrzygało starcie jako pierwsze, potem jako drugie i jako trzecie w kolejności (wyjątek to Oskrzydlenie, które zawsze rozpatruje się jako pierwsze, chyba że obie armie dokonały Oskrzydlenia to wtedy o kolejności decyduje Inicjatywa w bitwie).
- jednostki gracza z Inicjatywą w bitwie wykonują swoje rzuty walki przed jednostkami gracza bez Inicjatywy.
Wystarczy, że gracze zapamiętają kto ma Inicjatywę w tej rundzie bitwy, ale można to oznaczyć poprzez położenie Kości K6, którą wykorzystuje się do ustalania Inicjatywy po swojej stronie (patrz obrazek powyżej).

Jest teraz łatwiej, szybciej i przyjemniej (czasami adrenalina skacze :D ), ale nadal pozostaje pole do kombinowania podczas bitwy.
To chyba na tyle na dany moment :) .

Pozdrawiam

:arrow: PS: Tak wiem że są kosteczki, ale na duży plus jest to, że ich liczba z upływem bitwy tylko głównie się zmniejsza a nie zwiększa w przeciwieństwie do wcześniejszej mechaniki toczenia bitew. Bitwa nabrała większej łatwości w obsłudze i płynności, co wykazały testy w ostatnich dniach :) .
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: farmer »

Założenia brzmią bardzo sensownie i interesująco - lepiej/ciekawiej niż wcześniej.
Trudno mi jednak poskładać to sobie w całość, również w kontekście cech wodzów (jest ich sporo a nie pamiętam która jest którą).
Przydałby się taki fajny, rozrysowany przykład, jak dla poprzedniej wersji.
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: HoLi »

farmer pisze: sobota, 20 listopada 2021, 18:08 Założenia brzmią bardzo sensownie i interesująco - lepiej/ciekawiej niż wcześniej.
Trudno mi jednak poskładać to sobie w całość, również w kontekście cech wodzów (jest ich sporo a nie pamiętam która jest którą).
Przydałby się taki fajny, rozrysowany przykład, jak dla poprzedniej wersji.
Spoko, ogarnę może nawet dzisiaj wieczorem jakiś przykład żeby pokazać jak działa to w praktyce :) .

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: HoLi »

Zacznę od wyjaśnienia statystyk Dowódcy:

Obrazek

> Autorytet - jeśli na jednym polu znajdzie się więcej niż jeden dowódca, statystyka ta określa, który dowódca zostaje głównodowodzącym armii/floty.
> Inicjatywa Strategiczna - bierze się pod uwagę statystykę tylko głównodowodzącego - używa się przy przeprowadzaniu "Testu Dyscypliny" armii/floty (czyli na przykład przy Forsownym Marszu, Unikaniu Walki itd.).
> Punkty Dowodzenia - używa się w czasie bitew lądowych i morskich oraz szturmów na oblężone miasto do anulowania trafień przeciwnika.
> Zdolności Przywódcze - bierze się pod uwagę podczas ustalania Poziomu Przywództwa armii/floty oraz podczas ustalania limitu jednostek aktywowanych jednorazowo do walki w czasie bitwy.
> Zdolności Taktyczne - bierze się pod uwagę statystykę tylko głównodowodzącego - używa się w czasie bitew lądowych i morskich oraz szturmów na oblężone miasto. Wartość Zdolności Taktycznych głównodowodzącego gracz na początku bitwy zamienia na taką samą liczbę Kosteczek Morale. Złota cyfra pozwala graczowi używać Zdolności Taktycznych zarówno w bitwie lądowej jak i morskiej, zielona cyfra tylko w bitwie lądowej natomiast niebieska cyfra tylko w bitwie morskiej.

PRZEBIEG BITWY (tak informacyjnie: bitwa została rozegrana tylko w celu pokazania działania mechaniki jej toczenia, więc nie każda decyzja jaka w niej zapadła była taka jaką prawdopodobnie bym podjął :) ):

1.1 Ponieważ głównodowodzącym armii Związkowej jest Pauzaniasz, więc gracz Sparty będzie dowodził jednostkami (również gracza Aten) w tej bitwie. W pierwszej fazie bitwy Inicjatywę w bitwie zdobył gracz Związku Hellenów uzyskując wynik rzutu K6 wynoszący 2 + 3 za Zdolności Taktyczne głównodowodzącego Pauzaniasza co łącznie dało wynik 5. Gracz Imperium Perskiego uzyskał wynik rzutu K6 wynoszący 1 + 3 za Zdolności Taktyczne głównodowodzącego Mardoniusza co łącznie dało wynik 4.

:idea: W pierwszej rundzie bitwy uwzględnia się Zdolności Taktyczne głównodowodzących obu stron:
- za które gracz otrzymuje tyle dodatkowych "wolnych" Kosteczek Morale, ile wynoszą Zdolności Taktyczne głównodowodzącego jego armii/floty.
- otrzymane "wolne" Kosteczki Morale należy rozmieścić w dowolnych miejscach w formacji podczas pierwszej aktywacji jednostek do walki pierwszej rundy bitwy.

:idea: Ustalanie Inicjatywy w danej rundzie bitwy:
Ustala się poprzez: wynik rzutu jedną Kością K6 + wartość aktualnego Poziomu Morale formacji (ponieważ Inicjatywę w bitwie ustala się przed aktywacją jednostek do walki, to tylko w pierwszej rundzie bitwy liczba tych "wolnych" Kosteczek Morale otrzymanych za Zdolności Taktyczne głównodowodzącego określa "aktualny" Poziom Morale). Gracz który osiągnie w ten sposób wyższą Inicjatywę, zdobywa Inicjatywę w tej rundzie bitwy, a w związku z tym:
- jako pierwszy będzie aktywował swoje jednostki oraz dowódców do walki.
- będzie decydował w którym miejscu w formacji będzie się rozstrzygało starcie jako pierwsze, potem jako drugie i jako trzecie w kolejności (wyjątek to Oskrzydlenie, które zawsze rozpatruje się jako pierwsze, chyba że obie armie dokonały Oskrzydlenia to wtedy o kolejności decyduje Inicjatywa w bitwie).
- jednostki gracza z Inicjatywą w bitwie wykonują swoje rzuty walki przed jednostkami gracza bez Inicjatywy.

:idea: Aktywacja jednostek do walki:
- Gracz może aktywować w danej rundzie bitwy określoną liczbę swoich jednostek, którą ustala się w następujący sposób: bazowe 5 bloczków + tyle bloczków ile wynoszą Zdolności Przywódcze głównodowodzącego (jeśli występuje). Dlatego Pauzaniasz mógł aktywować 9 bloczków, natomiast Mardoniusz 10.
- Jednostki aktywuje się dowolnie w wybrane miejsce w formacji (Centrum albo jedno ze Skrzydeł), jednak nie więcej niż 5 bloczków w danym miejscu. Dlatego na przykład gracz Imperium Perskiego w swoim Centrum aktywował do walki maksymalną dopuszczalną liczbę bloczków w danym miejscu formacji czyli 5.
- Jednostka raz aktywowana do walki w danym miejscu formacji, walczy w nim do końca bitwy (niektóre Karty Walki pozwalają nagiąć tą regułę).
- Jeśli jednostka zostaje aktywowana w preferowanym miejscu w formacji (czyli na przykład Literka C na bloczku pokrywa się z miejscem w formacji) przy jej pierwszej aktywacji do walki gracz dokłada również jedną Kosteczkę Morale (czerwone strzałki wskazują, które jednostki były aktywowane pierwszy raz do walki, czyli po prostu wzięte z Rezerwy i umieszczone w wybranym miejscu formacji).
- Jeśli jest to nie preferowane miejsce w formacji, wtedy przy jej pierwszej aktywacji do walki gracz ponosi "karę" i nie dokłada Kosteczki Morale (na obrazku są to na przykład hoplici aktywowani do walki na Skrzydłach, przy których nie ma kosteczek z czerwonymi strzałkami wskazującymi na nie).
- Dowódcy tak samo jak jednostki są aktywowani do walki w wybranym miejscu formacji i tylko tam mogą anulowywać trafienia przeciwnika. Dowódca aktywowany do walki w danym miejscu formacji, walczy w nim do końca danej rundy bitwy i w następnej rundzie bitwy gracz może go aktywować ponownie w innym miejscu formacji. Koszt aktywacji dowódców jest darmowy przez całą bitwę. W samej bitwie na przykład Pauzaniasz został aktywowany do walki na Prawym Skrzydle formacji (PS), a Arystydes na Lewym Skrzydle formacji (LS) i tylko tam będą mogli anulowywać trafienia przeciwnika.

Sytuacja już po aktywacji jednostek do walki w pierwszej rundzie bitwy poniżej poniżej:
Obrazek

1.2 Rzuty walki.

:idea: Kosteczki Morale:
- dokłada się je tylko przy pierwszej aktywacji jednostki do walki.
- służą do opłacania ponownej aktywacji jednostki do walki (pierwsza aktywacja jednostki do walki jest darmowa).
- całkowita liczba tych Kosteczek Morale określa ogólny Poziom Morale całej formacji (ma to znaczenie na przykład przy odwrocie armii/floty, kiedy gracz zdaje "Test Morale" mający określić czy jego armia/flota sprawnie "oderwała" się od przeciwnika, czym niższy Poziom Morale tym większa szansa na Panikę). Czyli na przykład całkowity Poziom Morale formacji Związku Hellenów na ten moment wynosi 9 (łącznie 9 Kosteczek Morale).
- liczba tych Kosteczek Morale w danym miejscu formacji, na przykład w Centrum określa nazwijmy to Stan Morale tego Centrum na dany moment bitwy (czym mniej Kosteczek Morale tym większa szansa na rozbicie Centrum). Czyli w samej bitwie na przykład Stan Morale Centrum w formacji armii Związkowej to 3 ponieważ znajdują się tam 3 Kosteczki Morale.

:idea: Trafienia:
- trafienie zwykłe, należy natychmiast przydzielić jednostkom przeciwnika które tracą tym samym Sprawność Bojową (chyba, że przeciwnik anuluje to trafienie Punktami Dowodzenia dowódcy, co na obrazku poniżej pokazują przekręceni dowódcy obu stron). Ponieważ w Centrum armii Związku Hellenów nie ma żadnego dowódcy dlatego poniosło ono straty.
- każde jedno trafienie rozbiciowe gracza w danym miejscu formacji powoduje spadek Poziomu Morale jego przeciwnika o 1 i w związku z tym usunięcie 1 Kosteczki Morale w tym miejscu formacji (chyba, że przeciwnik anuluje to trafienie Punktami Dowodzenia dowódcy, co na obrazku poniżej pokazują przekręceni dowódcy obu stron). Ponieważ w Centrum armii Związku Hellenów nie ma żadnego dowódcy dlatego utraciło 1 Kosteczkę Morale.
- kiedy gracz zmuszony jest usunąć Kosteczki Morale w danym miejscu w formacji, ale ich tam nie posiada, wtedy dochodzi do rozbicia wszystkich bloczków jednostek w tym miejscu formacji (ich ucieczkę z pola bitwy do czego dojdzie w późniejszej fazie bitwy).

Sytuacja po rzutach walki poniżej:
Obrazek

2.1 Obaj gracze decydują się kontynuować bitwę. Inicjatywę przejmuje gracz Imperium Perskiego.
Sytuacja na początku drugiej rundy bitwy poniżej:
Obrazek

2.2 Na obrazku poniżej pokazane jest jak przebiegała aktywacja jednostek do walki:
- czarnym kolorem pokazane są jednostki ponownie aktywowane do walki (które już walczyły w poprzedniej/poprzednich rundach bitwy), za które gracz musiał zapłacić kosteczkami Morale (koszt widnieje na bloczku i to jest ta cyfra obok literki).
- na czerwono pokazane są jednostki pierwszy raz aktywowane do walki, czyli wzięte z Rezerwy, które z kolei dodały kolejne Kosteczki Morale (zostały aktywowane w preferowanym miejscu formacji, w przeciwnym wypadku nie dodałyby dodatkowej Kosteczki Morale).
- gracz Imperium Perskiego postanowił tym razem aktywować Mardoniusza na jego Lewym Skrzydle, przenosząc go z Centrum formacji.

Sytuacja po aktywacji jednostek do walki poniżej:
Obrazek

2.3 Sytuacja po rzutach walki poniżej:
Obrazek

3.1 Inicjatywę w trzeciej rundzie bitwy przejął gracz Związku Hellenów.
Sytuacja po aktywacji jednostek do walki poniżej:
Obrazek

3.2A Kiedy gracz zmuszony jest usunąć Kosteczki Morale w danym miejscu w formacji, ale ich tam nie posiada, wtedy dochodzi do rozbicia wszystkich bloczków jednostek w tym miejscu formacji (ich ucieczkę z pola bitwy). W poniższym przypadku gracz Związku Hellenów dokonał Oskrzydlenia na jego Prawym Skrzydle.
Przy udanym Oskrzydleniu w bitwie lądowej lub manewrze Periplous w bitwie morskiej (rozbicie lub zniszczenie wszystkich bloczków jednostek przeciwnika na Skrzydle) wszystkie nadmiarowe trafienia zwykłe jak i rozbiciowe (nie przydzielone na Skrzydle) przydziela się Centrum przeciwnika, co widać na obrazku poniżej.

Sytuacja po Oskrzydleniu poniżej:
Obrazek

3.2B Sytuacja po pozostałych rzutach walki poniżej:
Obrazek

3.3 Gracz Imperium Perskiego postanowił wykonać odwrót więc musi wykonać "Test Morale" jego armii. Poziom Morale jego armii to 2.

:idea: TEST MORALE
-> Natychmiast po zakończonej bitwie pokonany gracz przeprowadza "Test Morale" swojej armii/floty, który polega na tym, że wykonuje rzut dwoma kośćmi K6 i jeśli uzyskany wynik jest wyższy od aktualnego Poziomu Morale (łącznej liczby wszystkich posiadanych Kosteczek Morale) jego armii/floty powiększonego o posiadane jeszcze Punkty Dowodzenia oznacza niepowodzenie testu.
-> W przypadku niepowodzenia "Testu Morale" pokonanej armii/floty wszystkie zaangażowane w walkę (czyli wszystkie bloczki oprócz tych, które są jeszcze w Rezerwie) jednostki zostają natychmiast rozbite (z powodu nieudanego "oderwania" się od przeciwnika rzucają się do ucieczki).

Gracz Imperium Perskiego nie zdaje "Testu Morale" (musiałby wyrzucić dwie jedynki) w wyniku czego cała jego armia wpada w Panikę.
:idea: Jeśli po "Teście Morale" albo podczas Pościgu zostaną rozbite wszystkie jednostki w armii/flocie wykonującej odwrót, przeradza się on w Panikę i wtedy każde zwykłe trafienie zadane tej armii/flocie liczy się podwójnie, natomiast każde trafienie powodujące rozbicie traktuje się jako trafienie zwykłe. Należy pamiętać, że w bitwie morskiej zarówno podczas samej bitwy jak i Pościgu trafienia rozbiciowe w trakcie abordażu traktuje się jako trafienia przechwytujące (nie obowiązuje ich zasada dotycząca trafień rozbiciowych w trakcie Paniki).

Sytuacja po wykonanym Pościgu gracza Związku Hellenów poniżej:
Obrazek

Straty po bitwie:
> Związek Hellenów: 8 Punktów Sprawności Bojowej (w tym 2 zniszczone jednostki).
> Imperium Perskie: 15 Punktów Sprawności Bojowej + śmierć w bitwie dowódcy Masistiusa.
Gracz Związku Hellenów za zwycięską poprzez Panikę bitwę zdobył 2 Punkty Prestiżu oraz łącznie 5 Punktów Chwały (ze Strategicznego punktu widzenia to naprawdę dużo).

Pozdrawiam

:!: PS:
Samą bitwę starałem się maksymalnie uprościć, żeby pozbyć się dodatkowych rzeczy do zapamiętania. Jedyna rzecz, którą rozważam wprowadzić to:
> W trakcie samej bitwy trafienie zwykłe traktuje się jako "połówkowe", czyli pierwsze trafienie powoduje przekręcenie bloczka o 45 stopni, a dopiero drugie trafienie powoduje przekręcenie bloczka o 90 stopni i utratę 1 Punktu Sprawności Bojowej.
> W trakcie Pościgu jedno trafienie zwykłe powoduje natychmiastową utratę 1 Punktu Sprawności Bojowej przez jednostkę.
Wprowadzenie tej zasady sprawi, że:
- trzeba będzie zapamiętać dodatkową rzecz.
- zmniejszy straty w trakcie samej bitwy, ale już nie podczas samego Pościgu.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: farmer »

Nie chciałbym źle zabrzmieć, ale... fajnie jest widzieć, jak podążając swoimi drogami, w wielu miejscach docierasz do bardzo podobnych rozwiązań :). Utwierdza to człowieka w słuszności poczynionych przez siebie założeń.

Konkretniej mam na myśli:
- (wcześniej wspominaną) możliwość "złamania" armii bez konieczności "wybicia jej do nogi",
- podział na centrum i skrzydła,
- ograniczone możliwości przywódcze (wielgachnej armii nie da się w całości i skutecznie wprowadzić do boju),
- różna skuteczność bloczka w zależności od tego, czy walczy w bitwie czy bierze udział w pościgu,
- przechwytywanie okrętów przeciwnika w wyniku ataków "piechoty morskiej",
- a teraz jeszcze ta zwiększona odporność bloczków (przekręcanie o 45 stopni),
- która, w dodatku, działa tylko podczas bitwy :).

Każdy z nas wszystko to wprowadza na swój sposób, adaptując do przyjętej przez siebie mechaniki, jednak sam fakt uwzględnienia tych aspektów bitwy jest... no... fajny :).

***

Sama bitwa jest już dla mnie dużo bardziej jasna :).
Jednak, mimo deklarowanej prostoty nadal wydaje się trochę skomplikowana - może to z powodu (w kilku miejscach) małej intuicyjności.
Zakładam, że bez fizycznego rozegrania choć kilku rund, ciężko będzie sobie to poukładać w głowie.

Uwagi do wspomnianej "intuicyjności" mam dwie:

1. niezbyt przemawia do mnie mechanika morale. Jeśli dobrze to pojmuję, to:
a. dowódca wyznacza startowy poziom morale,
b. każdy oddział wprowadzony do bitwy w odpowiednim miejscu formacji powiększa morale armii,
c. rozkaz kontynuacji walki dla oddziału (walka w kolejnej rundzie) obniża morale,
d. ataki przeciwnika mogą obniżać morale (jeśli własny wódz jakoś im nie zapobiegnie).
Punkty "a" i "d" są logiczne. Wątpliwości budzą punkty "b"i "c" - oba faworyzują bardziej liczne armie, co na pierwszy rzut oka, nie jest preferowanym kierunkiem (aczkolwiek to tylko "pobieżny" rzut oka, niepotwierdzony głębszymi analizami).

2. dowódcy mają aż 6 cech. Odliczając te "łatwe" (autorytet i prędkość) nadal zostaje nam aż 4 cechy, które trudno pewnie uzasadnić historycznie - z uwagi na stosunkowo skąpe źródła, które mogłyby bardziej szczegółowo charakteryzować te postaci.
Z drugiej strony, kilka tych cech często ma na żetonach zbliżone do siebie wartości (zdolności przywódcze i inicjatywa strategiczna albo autorytet i zdolności przywódcze).
Gdyby udało się nieco ograniczyć liczbę tych statystyk, zwiększyłoby to czytelność żetonów i ogarnialność mechaniki, dzięki zlikwidowaniu potrzeby pamiętania o tym, która statystyka jest niezbędna do którego testu.

PS
Swoją drogą, dlaczego w wyniku ataku Persów w centrum, Hellenowie nie stracili ostatniej kostki morale na slajdzie 3.2.b?
I dopytując dalej, co by się stało, gdyby faktycznie ją stracili (rozbite centrum)? Kto by wygrał?

~edycja~
I jeszcze, czy na slajdzie 3.2.b ostatni atak na prawym skrzydle Persów nie powinien być zadany greckiemu centrum, niszcząc tam jeden z bloczków hoplitów?

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: HoLi »

farmer pisze: poniedziałek, 22 listopada 2021, 14:58 Nie chciałbym źle zabrzmieć, ale...
fajnie jest widzieć, jak podążając swoimi drogami, w wielu miejscach docierasz do bardzo podobnych rozwiązań :). Utwierdza to człowieka w słuszności poczynionych przez siebie założeń.

Konkretniej mam na myśli:
- (wcześniej wspominaną) możliwość "złamania" armii bez konieczności "wybicia jej do nogi",
- podział na centrum i skrzydła,
- ograniczone możliwości przywódcze (wielgachnej armii nie da się w całości i skutecznie wprowadzić do boju),
- różna skuteczność bloczka w zależności od tego, czy walczy w bitwie czy bierze udział w pościgu,
- przechwytywanie okrętów przeciwnika w wyniku ataków "piechoty morskiej",
- a teraz jeszcze ta zwiększona odporność bloczków (przekręcanie o 45 stopni),
- która, w dodatku, działa tylko podczas bitwy :).

Każdy z nas wszystko to wprowadza na swój sposób, adaptując do przyjętej przez siebie mechaniki, jednak sam fakt uwzględnienia tych aspektów bitwy jest... no... fajny :).
Tak to jest, że czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze :) . Wiele założeń siłą rzeczy wychodzi podobnych bo oboje robimy grę osadzoną w Starożytności i jeśli ma się o tym jakieś pojęcie to nie może być inaczej. Wcześniej za dużo kombinowałem, jak na przykład z Kartami Manewrów, które uwzględniały Centrum i Skrzydła w formacji i kilkoma innymi rzeczami, żeby ostatnimi czasy się znowu zreflektować między innymi dzięki naszej dyskusji z wątku o Twojej grze, że robię grę planszową, a nie symulator komputerowy.
Ale to chyba normalne, że w czasie prac nad grą "pływa się" tak między komplikowaniem zasad a ich upraszczaniem, żeby w końcu znaleźć ten "złoty środek" :D .

Sama bitwa jest już dla mnie dużo bardziej jasna :).
Jednak, mimo deklarowanej prostoty nadal wydaje się trochę skomplikowana - może to z powodu (w kilku miejscach) małej intuicyjności.
Zakładam, że bez fizycznego rozegrania choć kilku rund, ciężko będzie sobie to poukładać w głowie.

Uwagi do wspomnianej "intuicyjności" mam dwie:

1. niezbyt przemawia do mnie mechanika morale. Jeśli dobrze to pojmuję, to:
a. dowódca wyznacza startowy poziom morale,
b. każdy oddział wprowadzony do bitwy w odpowiednim miejscu formacji powiększa morale armii,
c. rozkaz kontynuacji walki dla oddziału (walka w kolejnej rundzie) obniża morale,
d. ataki przeciwnika mogą obniżać morale (jeśli własny wódz jakoś im nie zapobiegnie).
Punkty "a" i "d" są logiczne. Wątpliwości budzą punkty "b"i "c" - oba faworyzują bardziej liczne armie, co na pierwszy rzut oka, nie jest preferowanym kierunkiem (aczkolwiek to tylko "pobieżny" rzut oka, niepotwierdzony głębszymi analizami).
:arrow: a. Dokładnie tak. Można powiedzieć, że na zdobycie Inicjatywy w bitwie w jej pierwszej rundzie mają wpływ tylko Zdolności Taktyczne Wodzów (zamieniane na Kosteczki Morale).
:arrow: Zanim odpowiem na pozostałe wątpliwości to jedno wyjaśnienie. Nazwa Poziom Morale nie wydaje mi się tutaj zbyt adekwatna do mechaniki, która mi przyświecała. Wziąłem ją tak o po prostu z poprzedniej mechaniki toczenia bitwy. Bardziej niż Poziom Morale pasowałoby tutaj określenie czegoś może w rodzaju Wytrzymałości Formacji? Sam jeszcze nie wiem jaką nazwę tutaj użyć żeby trafnie oddać te kilka cech formacji, które stały za tym pomysłem.
:arrow: b. Za tym założeniem stało to, że "świeża krew" wprowadzona do walki (o ile jest to preferowane miejsce walki w formacji, bo w przeciwnym razie nie dodaje Kosteczki Morale) zwiększa tak jakby Wytrzymałość Formacji, chociaż jeżeli jest to słabej jakości jednostka (walcząca białą kością walki) to niekoniecznie zwiększy mocno jej ofensywne możliwości (w porównaniu na przykład z jednostką walczącą czarną czy czerwoną kością walki).
Więc tutaj jest miejsce do pokombinowania gdzie w formacji + preferowane czy niepreferowane miejsce i jakiej "jakości" jednostki wyznaczyć do walki.
:arrow: c. Tak obniża Morale, czy Wytrzymałość Formacji. Za tym założeniem z kolei stało to, że forsowanie jednostki do walki bardziej niż "standardowo" powoduje jej dodatkowe czysto fizyczne jak i psychiczne zmęczenie, a co za tym idzie, to w razie ataku przeciwnika może oddać szybciej pola, co oczywiście może mieć wpływ na "trwałość" całej formacji (stąd tracenie Kosteczek Morale). Do tego każda z nich ma różny koszt ponownej aktywacji do walki (kolejna rzecz określająca "jakość" jednostki) co ma znaczący wpływ na decyzję o tym kogo i gdzie aktywować po raz kolejny do walki.
:arrow: d. Tutaj sprawa jasna nie wymagająca tłumaczenia :) .
Tak więc b i c razem dają jakieś pole do kombinacji przy ustalaniu składu armii i jak się ją ustawi na początku bitwy oraz jakie decyzje będzie się podejmować już w trakcie trwania bitwy.

:arrow: A teraz czy faworyzuje to większe armie? Na pierwszy rzut oka tak by się mogło wydawać, ale nawet przykład powyżej pokazał że nie tak do końca (większa armia Imperium Perskiego przegrała) :) . Dużo zmienia:
- koszt ponownej aktywacji jednostek do walki (dla jednostek Imperium Perskiego to 2 i 3 Kosteczki Morale, a dla takich na przykład hoplitów to 1 Kosteczka Morale), przez co obie strony konfliktu mają trochę inne możliwości forsowania swoich oddziałów do dalszej walki (1 Kosteczka Morale dla hoplitów w pewnym stopniu ma oddawać efektywność szyku falangi, którego używali). Dlatego czasami można mieć wrażenie, że armia Perska napiera swoją liczebnością, ale z biegiem bitwy dość szybko Kosteczki Morale jej topnieją.
- jakość ofensywna jednostek, czyli jakiego koloru kośćmi walki walczą (bo na przykład 3 czerwone kości walki vs 5 białych to zazwyczaj nie to samo i wcale nie mówię tutaj na korzyść białych :) ).
- jak to sam ująłeś, ograniczone możliwości przywódcze (wielgachnej armii nie da się w całości i skutecznie wprowadzić do boju).
- ograniczona liczba jednostek, które preferują walkę w danym miejscu formacji (żadna ze stron nie ma nieskończonej liczby na przykład piechoty do walki w Centrum), a co za tym idzie nieraz jest konieczność wystawienia oddziału gdzieś gdzie swojej Kosteczki Morale ze sobą nie weźmie :P .

2. dowódcy mają aż 6 cech. Odliczając te "łatwe" (autorytet i prędkość) nadal zostaje nam aż 4 cechy, które trudno pewnie uzasadnić historycznie - z uwagi na stosunkowo skąpe źródła, które mogłyby bardziej szczegółowo charakteryzować te postaci.
Z drugiej strony, kilka tych cech często ma na żetonach zbliżone do siebie wartości (zdolności przywódcze i inicjatywa strategiczna albo autorytet i zdolności przywódcze).
Gdyby udało się nieco ograniczyć liczbę tych statystyk, zwiększyłoby to czytelność żetonów i ogarnialność mechaniki, dzięki zlikwidowaniu potrzeby pamiętania o tym, która statystyka jest niezbędna do którego testu.
Póki co wiem, że cechy różnią się czasami o 1 albo się nie różnią, ale są używane do innych celów (jedne w bitwie, a inne na planszy). Ale jak najbardziej rozważam taką możliwość (da się to zrobić), teraz jednak skupiam się na testowaniu i balansowaniu innych ważniejszych elementów gry i ten zostawię sobie na deser.

PS
Swoją drogą, dlaczego w wyniku ataku Persów w centrum, Hellenowie nie stracili ostatniej kostki morale na slajdzie 3.2.b?
I dopytując dalej, co by się stało, gdyby faktycznie ją stracili (rozbite centrum)? Kto by wygrał?
O widzisz wkradł mi się błąd, a teraz jak się przyjrzałem to i dwa w sumie znalazłem :D . Na swoje usprawiedliwienie powiem, że bitwę toczyłem wieczorem po całodniowym zmęczeniu, na luzie i dla celów mających tylko pokazać jak wygląda mechanika :) .
Kostki nie stracili bo łucznicy nie zadają trafień rozbiciowych (tylko zwykłe w siłę żywą) i tutaj drugi mój błąd bo Grecy takie trafienie zadali na skrzydle i dokonali Oskrzydlenia. Ale wynik bitwy i tak byłby ten sam.
:arrow: Formacja istnieje nawet jeśli nie ma żadnej Kosteczki Morale, ale można powiedzieć, że w takim momencie jej przetrwanie wisi na włosku, bo jedno trafienie rozbiciowe powoduje, że się posypie (więc w samej grze Centrum Greków by się nie posypało, choć byłoby o włos :) ). Natomiast rozbicie Centrum powoduje, że gracz musi natychmiast wykonać odwrót z bitwy (przyjąłem Twoje założenie, że bez Centrum formacja się rozpada).

~edycja~
I jeszcze, czy na slajdzie 3.2.b ostatni atak na prawym skrzydle Persów nie powinien być zadany greckiemu centrum, niszcząc tam jeden z bloczków hoplitów?
Nie, ponieważ Persowie nie zadali tam żadnego trafienia rozbiciowego, a tylko to powoduje tracenie Kosteczek Morale. Zadali dwa trafienia zwykłe na Skrzydle, gdzie jedno trafienie zwykłe zniszczyło oddział Spartańskich Hoplitów, a drugie spowodowało obniżenie o 1 Sprawności Bojowej Ateńskich Hoplitów.
Gwoli wyjaśnienia, to te oddziały, które stoją z tyłu też są częścią formacji (powiedzmy że są zaangażowane w jakąś tam mało intensywną walkę, coś w stylu utrzymania ciągłości formacji i tyle :) ), a te aktywowane do walki z przodu to te, które walczą intensywnie próbując złamać szyk przeciwnika. I kiedy przydziela się trafienia zwykłe to zawsze w pierwszej kolejności otrzymują je odziały aktywowane do walki w danej rundzie bitwy, a jeśli zostaną zniszczone pozostałe nieprzydzielone trafienia zwykłe dostają pozostałe oddziały z tyłu.

Pozdrawiam

:!: PS:
Do Oskrzydlenia na Skrzydle lub Przełamania w Centrum może dojść w dwóch przypadkach:
1. Kiedy gracz zmuszony jest usunąć Kosteczki Morale w danym miejscu formacji, ale ich tam nie posiada, wtedy jeśli otrzyma trafienie rozbiciowe dochodzi do rozbicia wszystkich bloczków jednostek w tym miejscu (ich ucieczkę z pola bitwy). Po prostu nie ma żadnej Kosteczki Morale, która by wzięła na siebie to trafienie.
2. Kiedy wszystkie oddziały w danym miejscu formacji zostaną zniszczone.
I żeby doprecyzować, jeżeli dojdzie do Oskrzydlenia to "trwa" ono do końca bitwy i na tym Skrzydle w kolejnych rundach bitwy będzie mógł aktywować do walki swoje oddziały tylko gracz, który dokonał tego Oskrzydlenia. Przy przełamaniu w Centrum sprawa jest prosta, bo oznacza natychmiastowy koniec bitwy i odwrót gracza, którego Centrum pękło.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: farmer »

Będę odpowiadał na raty, niestety :oops:
HoLi pisze: poniedziałek, 22 listopada 2021, 18:21 :arrow: A teraz czy faworyzuje to większe armie ? Na pierwszy rzut oka tak by się mogło wydawać, ale nawet przykład powyżej pokazał że nie tak do końca (większa armia Imperium Perskiego przegrała) :) . Dużo zmienia:
- koszt ponownej aktywacji jednostek do walki (dla jednostek Imperium Perskiego to 2 i 3 Kosteczki Morale, a dla takich na przykład hoplitów to 1 Kosteczka Morale), przez co obie strony konfliktu mają trochę inne możliwości forsowania swoich oddziałów do dalszej walki (1 Kosteczka Morale dla hoplitów w pewnym stopniu ma oddawać efektywność szyku falangi, którego używali). Dlatego czasami można mieć wrażenie, że armia Perska napiera swoją liczebnością, ale z biegiem bitwy dość szybko Kosteczki Morale jej topnieją.
- jakość ofensywna jednostek, czyli jakiego koloru kośćmi walki walczą (bo na przykład 3 czerwone kości walki vs 5 białych to zazwyczaj nie to samo i wcale nie mówię tutaj na korzyść białych :) ).
- jak to sam ująłeś, ograniczone możliwości przywódcze (wielgachnej armii nie da się w całości i skutecznie wprowadzić do boju).
- ograniczona liczba jednostek, które preferują walkę w danym miejscu formacji (żadna ze stron nie ma nieskończonej liczby na przykład piechoty do walki w Centrum), a co za tym idzie nieraz jest konieczność wystawienia oddziału gdzieś gdzie swojej Kosteczki Morale ze sobą nie weźmie :P .
Faworyzowanie większych armii widać lepiej na przykładzie bitew grecko-greckich, kiedy obrazu nie zaciemnia charakter armii Perskiej - choć i w tym wypadku można to odczuć.
Przykład:
5 bloczków spartan vs 10 najcieńszych hoplitów ever
1-sza runda, obie strony aktywują po 5 bloczków i mają po 5 morale (obaj uzyskali +5).
2-ga runda, obie strony aktywują po 5 bloczków (Sparta -5 morale, ci drudzy +5),
Sparta przegrała (ma 0 morale, a ich przeciwnicy mają 10!).

Wiem, że do tego są wodzowie, oskrzydlenia, jazda etc... ale już samo powyższe daje do myślenia...
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: HoLi »

farmer pisze: poniedziałek, 22 listopada 2021, 20:38 Faworyzowanie większych armii widać lepiej na przykładzie bitew grecko-greckich, kiedy obrazu nie zaciemnia charakter armii Perskiej - choć i w tym wypadku można to odczuć.
Przykład:
5 bloczków spartan vs 10 najcieńszych hoplitów ever
1-sza runda, obie strony aktywują po 5 bloczków i mają po 5 morale (obaj uzyskali +5).
2-ga runda, obie strony aktywują po 5 bloczków (Sparta -5 morale, ci drudzy +5),
Sparta przegrała (ma 0 morale, a ich przeciwnicy mają 10!).

Wiem, że do tego są wodzowie, oskrzydlenia, jazda etc... ale już samo powyższe daje do myślenia...
No nie do końca :) . Przy podobnych jakościowo przeciwnikach mogę się zgodzić i co ma sens. W powyższym przykładzie pomijasz ważne aspekty, a mianowicie:
1. 5 bloczków spartan to 5 czerwonych kości walki vs 10 słabiutkich hoplitów i ich 10 białych kości walki:
Obrazek
Jak widać na powyższym obrazku czerwona kość to nie to samo co biała. Więc pytanie kto w jakim stanie by wyszedł po pierwszej rundzie bitwy i kolejnej ?
2. Kto miałby Inicjatywę w danej rundzie bitwy, czyli rzucał by kośćmi walki i zadawał straty jako pierwszy.
3. W jednym miejscu formacji może zostać aktywowanych do walki jednorazowo maksymalnie 5 bloczków, czyli w Centrum 5, Prawe Skrzydło 5, Lewe Skrzydło 5.
Tak więc tych 10 bloczków słabych hoplitów trzeba rozdzielić, a to oznacza że połowa z nich nie będzie wchodziła do walki z Kosteczkami Morale (będą musiały walczyć na Skrzydłach) więc w kolejnej rundzie już nie powalczą. Gracz Sparty nawet jak umieści wszystkie swoje 5 bloczków tylko w Centrum dając się celowo Oskrzydlić (co w tym wypadku zaryzykowałbym), to jeśli Oskrzydlenie go konkretnie nie ukłuje (rzut białymi kośćmi przeciwnika daje mu całkiem spore szanse na to, że nie dostanie mocno w kość), to Centrum przeciwnika może być w sporych opałach. A jak padnie Centrum = koniec bitwy i odwrót :) .

Pozdrawiam

:!: PS:
A zakładając, że jest to bitwa Pomniejszy Dowódca vs Pomniejszy Dowódca, czyli brak normalnych Wodzów w bitwie, to wtedy każdy może aktywować do walki w danej rundzie bitwy maksymalnie bazowe 5 bloczków jednostek (poniżej fragment z opisu bitwy):
- Gracz może aktywować w danej rundzie bitwy określoną liczbę swoich jednostek, którą ustala się w następujący sposób: bazowe 5 bloczków + tyle bloczków ile wynoszą Zdolności Przywódcze głównodowodzącego (jeśli występuje). Dlatego Pauzaniasz mógł aktywować 9 bloczków, natomiast Mardoniusz 10.
Taki urok Pomniejszych Dowódców :) . A w samej bitwie szanse się jeszcze bardziej "wyrównują", czyli słabiutcy Hoplici są raczej bardziej w czarnej D (bo już po pierwszej rundzie bitwy przeciwnik Spartan może nie mieć Centrum) :twisted: .
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: farmer »

Ogólnie przemawiają do mnie Twoje argumenty, choć nie czuję się do końca przekonany.

Pociągnijmy więc moją tezę dalej.
Teza brzmi: jakość oddziałów, którą podkreślasz, ma dla zwycięstwa mniejsze znaczenie niż liczebność (w znaczeniu, że zbyt znacząco mniejszą).

Rozszerzając przykład o rzuty (S: Spartanie, C: Cieniasy :P).
Obie strony pakują wszystko do swoich centrów (aby maksymalizować morale), mają pomniejszych wodzów zaś wyniki rzutów są (po razy oko) statystyczne - zaokrąglane lekko na korzyść Sparty.

:arrow: 1 runda
S: aktywacja 5 bloczków, morale 0+5 = 5
C: aktywacja 5 bloczków, morale 0+5 = 5
Trafienia:
S: 2, 3, 4, 5, 6 (zadali 2 obrażenia i 3 straty morale).
C: 2, 3, 4, 5, 6 (zadali 0 obrażenń i 1 straty morale).
Morale po rundzie walki:
S: 5-1=4
C: 5-3=2

:arrow: 2 runda:
S: aktywacja 2 bloczków, morale 4-2 = 2
C: aktywacja 2 bloczków (6-ty i 7-my), morale 2+2 = 4
Trafienia (powiedzmy, dla statystycznych wyników, giętych w stronę Sparty):
S: 1 i 6 (zadali 1 obrażenie i 1 straty morale).
C: 3 i 4 (zadali 0 obrażeń i 0 straty morale).
Morale po rundzie walki:
S: 2-0=2
C: 4-1=3

:arrow: 3 runda:
S: aktywacja 1 bloczka, morale 2-1 = 1
C: aktywacja 1 bloczka (ósmy), morale 3+1 = 4
Trafienia (powiedzmy, dla statystycznych, giętych w stronę Sparty):
S: 6 (zadali 0 obrażenia i 1 straty morale).
C: 3 (zadali 0 obrażeń i 0 straty morale).
Morale po rundzie walki:
S: 1-0=1
C: 4-1=3

:arrow: 4 runda:
S: aktywacja 1 bloczka, morale 1-1 = 0
C: aktywacja 1 bloczka (9-ty), morale 3+1 = 4
Trafienia (powiedzmy, dla statystycznych, giętych w stronę Sparty):
S: 6 (zadali 0 obrażenia i 1 straty morale).
C: 3 (zadali 0 obrażeń i 0 straty morale).
Morale po rundzie walki:
S: 0-0=0
C: 4-1=3

Sparta musi się wycofać, bo nie ma już czego aktywować. Cieniasom został jeszcze jeden świeży bloczek do aktywacji, co podbiłoby ich końcowe morale do 4.
Najpewniej Sparta zadała dużo większe straty ludzkie, jednak te dla przebiegu bitwy mają marginalne znaczenie.
Ma znaczenie ekonomia kostek morale, która faworyzuje liczniejszych, gdyż morale bazowo jest równe właśnie liczebności...

Na pewno, dzięki lepszemu wodzowi, lepszym kartom czy lepszym rzutom Sparta może wygrać tą bitwę... ale czy ją ma wygrywać tylko lepsze "coś innego"?
Czy lepsi żołnierze nie powinni mieć swojego wkładu? :)

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: HoLi »

farmer pisze: poniedziałek, 22 listopada 2021, 22:26 ***
Sparta musi się wycofać, bo nie ma już czego aktywować. Cieniasom został jeszcze jeden świeży bloczek do aktywacji, co podbiłoby ich końcowe morale do 4.
Najpewniej Sparta zadała dużo większe straty ludzkie, jednak te dla przebiegu bitwy mają marginalne znaczenie.
Ma znaczenie ekonomia kostek morale, która faworyzuje liczniejszych, gdyż morale bazowo jest równe właśnie liczebności...

Na pewno, dzięki lepszemu wodzowi, lepszym kartom czy lepszym rzutom Sparta może wygrać tą bitwę... ale czy ją ma wygrywać tylko lepsze "coś innego"?
Czy lepsi żołnierze nie powinni mieć swojego wkładu? :)

pozdr,
farm
Przykład ciekawy, bo ilustruje walkę Elita vs Cieniasy :P . Taka sytuacja może mieć jak najbardziej rację bytu :) . Prawdopodobnie będę musiał zrobić jedną z dwóch rzeczy:
1. Zmienić ilość Kostek Morale jakie dają poszczególne jednostki. Nie chcę żeby trzeba pamiętać ile Kostek Morale daje dana jednostka (chociaż to mogę oznaczyć na bloczku). Teraz jest prosto albo 1 Kosteczka Morale albo nie. Temat do rozważenia w każdym razie, ale jako ostateczność :) .
2. Skłaniam się ku prostemu rozwiązaniu, jakim jest zmiana rozkładu trafień na kościach walki. Wydaje mi się, że tutaj jest pies pogrzebany ponieważ kości wzięte zostały z poprzedniej mechaniki i pod nią balansowane. Więc najprościej będzie zmienić kości może na jakieś inne niż K6 i popracować nad rozkładem, żeby ująć odpowiednio różnice "jakości" poszczególnych oddziałów (przede wszystkim pomiędzy Elitarnymi a Cieniasami, bo w walce wyrównanych oddziałów taka sytuacja jaką przedstawiłeś ma jak najbardziej sens).

Nie brałem pod uwagę tak bardzo takich sytuacji jak starcie Grecy vs Grecy ponieważ skupiam się na balansowaniu w bitwie obu głównych graczy konfliktu, tak aby oddać charakter walk w czasie tej jednej kampanii. Nie przyświeca mi również w sumie to żeby zrobić coś w rodzaju mechaniki systemowej, którą można by użyć w każdym starciu w Starożytności. Jednak Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten aspekt bo rzeczywiście gdyby gdzieś taka bitwa miała miejsce (a teoretycznie w mniejszej skali jest możliwa bo jednak jacyś Grecy po stronie Imperium Perskiego mogą walczyć) to ten kwiatek mógłby wypłynąć wtedy :) .

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: HoLi »

farmer pisze: poniedziałek, 22 listopada 2021, 22:26 Ogólnie przemawiają do mnie Twoje argumenty, choć nie czuję się do końca przekonany.

Pociągnijmy więc moją tezę dalej.
Teza brzmi: jakość oddziałów, którą podkreślasz, ma dla zwycięstwa mniejsze znaczenie niż liczebność (w znaczeniu, że zbyt znacząco mniejszą).

Rozszerzając przykład o rzuty (S: Spartanie, C: Cieniasy :P).
Obie strony pakują wszystko do swoich centrów (aby maksymalizować morale), mają pomniejszych wodzów zaś wyniki rzutów są (po razy oko) statystyczne - zaokrąglane lekko na korzyść Sparty.

:arrow: 1 runda
S: aktywacja 5 bloczków, morale 0+5 = 5
C: aktywacja 5 bloczków, morale 0+5 = 5
Trafienia:
S: 2, 3, 4, 5, 6 (zadali 2 obrażenia i 3 straty morale).
C: 2, 3, 4, 5, 6 (zadali 0 obrażenń i 1 straty morale).
Morale po rundzie walki:
S: 5-1=4
C: 5-3=2

***

Po przespaniu się z problemem, jeszcze pewne rzeczy, które chciałem poruszyć a zostały pominięte :):
2. Kto miałby Inicjatywę w danej rundzie bitwy, czyli rzucał by kośćmi walki i zadawał straty jako pierwszy.
Ten ważny element został pominięty. Obie strony nie rzucają jednocześnie, tylko najpierw wszystkie bloczki gracza z Inicjatywą, a dopiero potem bez. Więc zakładając że wszystkie bloczki mają Sprawność Bojową 1 (czyli 1 trafienie spowoduje eliminację) i kto ma Inicjatywę to gracz bez Inicjatywy swoje rzuty walki mógłby wykonywać już mniejszą liczbą kości walki.

:arrow: Kolejna rzecz to sama aktywacja do walki. Co można zobaczyć na obrazkach z przykładowej relacji z bitwy, Spartańscy hoplici nie mają preferowanego miejsca walki w formacji więc w przeciwieństwie do Cieniasów mogą walczyć i w Centrum i na Skrzydle bez ponoszenia "kary" (czyli nie dokładania Kosteczki Morale). W związku z tym Spartanie mogliby część swoich hoplitów, na przykład 2 użyć na Skrzydle pozostawiając 3 w Centrum (może nawet pokusić się o 3 na Skrzydle i 2 w Centrum maksymalizując siłę uderzenia na Skrzydle). Cieniasy też mogą, tylko bez Kosteczek Morale bo ponoszą "karę" i Morale ich Skrzydła by wynosiło 0 (o włos od rozbicia). Więc dla Cieniasów najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być ładowanie wszystkiego w Centrum, dając się Oskrzydlić Spartanom. Oskrzydlenie ma zawsze najwyższą Inicjatywę w walce, więc Spartanie niezależnie od uzyskanej Inicjatywy w bitwie na Skrzydle rzucaliby swoimi kośćmi walki i zadawali trafienia Centrum przeciwnika jako pierwsi, zanim walka rozegrałaby się w samym Centrum.

Zgodnie z nową mechaniką walki koszt ponownej aktywacji do walki hoplitów Cieniasów to 2, a Spartan to 1 (hoplici o koszcie ponownej aktywacji do walki wynoszącej 1, to już nie są takie Cieniasy, bardziej klasa średnia :) ). Więc Cieniasy od drugiej rundy bitwy musieliby tracić 2 Kosteczki Morale za ponowną aktywację do walki.

:arrow: Do tego jak dojdą odpowiednio zmienione i zbalansowane kości walki (jak pisałem w poście powyżej), to nie jestem pewien takiego rezultatu jak opisałeś powyżej. Kości walki użyte w przykładzie dobrze się sprawdzały w poprzedniej mechanice walki, bo tam bloczki miały różną "wytrzymałość". Więc gdyby użyć w przykładzie starsze bloczki, to Spartanie nie dość, że by bili mocniej swoimi czerwonymi kośćmi walki, to jeszcze by mieli wyższą "wytrzymałość" (coś na zasadzie 3 dla Spartan vs 1 dla Cieniasów), więc Cieniasy musieliby się mocno napocić żeby zbić tą "wytrzymałość" Spartan i zmusić do odwrotu. W nowej mechanice jak trafnie zauważyłeś różnice w wytrzymałości nie istnieją, więc siłą rzeczy Kość Walki musi bardziej niż obecnie determinować różnice jakościową Elita vs Cieniasy. Czym bardziej wyrównani przeciwnicy wtedy te różnice będą się oczywiście bardziej zacierać, co jest logiczne.

Biorąc pod uwagę powyższe to nadal statystycznie rzecz ujmując istnieją szanse na przegraną Spartan, bo istnieją. Tylko jeżeli będzie to bardzo rzadka sytuacja raz na jakiś czas, to czy należy postrzegać ją jako złą :) ? Takie rzeczy się zdarzały w historii, jak chociażby dobrym przykładem jest bitwa o Sfakterię.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: farmer »

HoLi pisze: wtorek, 23 listopada 2021, 08:06 Zgodnie z nową mechaniką walki koszt ponownej aktywacji do walki hoplitów Cieniasów to 2, a Spartan to 1 (hoplici o koszcie ponownej aktywacji do walki wynoszącej 1, to już nie są takie Cieniasy, bardziej klasa średnia :) ). Więc Cieniasy od drugiej rundy bitwy musieliby tracić 2 Kosteczki Morale za ponowną aktywację do walki.
No i tu jest właśnie pies pogrzebany, bo na ile rozumiem, to wcale nie musieliby tracić tych kosteczek - bo nadal mieliby świeże oddziały do aktywacji, więc zamiast tracić morale na ponowne aktywacje, to zyskiwaliby je dzięki wprowadzaniu do bitwy świeżych oddziałów.

***

Zupełnie na boku, osobiście unikam tworzenia bloczków o liczebności/sile 1 PIP - to trochę jakby marnotrastwo bloczka :P. Takie małe oddziałki (garnizony) ogarniam żetonami lub kosteczkami.
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: HoLi »

farmer pisze: wtorek, 23 listopada 2021, 10:40
HoLi pisze: wtorek, 23 listopada 2021, 08:06 Zgodnie z nową mechaniką walki koszt ponownej aktywacji do walki hoplitów Cieniasów to 2, a Spartan to 1 (hoplici o koszcie ponownej aktywacji do walki wynoszącej 1, to już nie są takie Cieniasy, bardziej klasa średnia :) ). Więc Cieniasy od drugiej rundy bitwy musieliby tracić 2 Kosteczki Morale za ponowną aktywację do walki.
No i tu jest właśnie pies pogrzebany, bo na ile rozumiem, to wcale nie musieliby tracić tych kosteczek - bo nadal mieliby świeże oddziały do aktywacji, więc zamiast tracić morale na ponowne aktywacje, to zyskiwaliby je dzięki wprowadzaniu do bitwy świeżych oddziałów.

***

Zupełnie na boku, osobiście unikam tworzenia bloczków o liczebności/sile 1 PIP - to trochę jakby marnotrastwo bloczka :P. Takie małe oddziałki (garnizony) ogarniam żetonami lub kosteczkami.
Tak zgadza się i dzięki twojemu przykładowi też ten problem zauważyłem. Nie występuje pomiędzy wyrównanymi siłami, bo tam wszystko może się zdarzyć. Czy nawet przewaga liczebna dająca jakieś profity, ale przy wyrównanych przeciwnikach ma sens. Za duża dysproporcja powstała pomiędzy Cieniasami a Elitą a to dlatego, że:
1. Zniknęła z bloczka jedna ze statystyk, czyli "wytrzymałość", która różnicowała dodatkowo "jakość" oddziałów. Została ona tak jakby ujednolicona dla wszystkich, przez co wyszło na to że Cieniasy nic nie straciły i nic nie zyskały (mieli wytrzymałość 1 i teraz też mają 1), a stracili na przykład Spartanie, którzy mieli wytrzymałość 3 a mają teraz 1.
2. Kości Walki pozostały bez zmian. I teraz widzę, że muszę wzmocnić czerwoną kość walki (albo zwiększyć jej "siłę", albo prawdopodobieństwo uzyskania trafienia, albo jedno i drugie po trochu), tak żeby podczas samej walki byli bardziej efektywni niż są teraz. Zresztą może być tak, że wszystkie kości walki będą musiały przejść jakieś modyfikacje.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Gniew Kserksesa: Druga inwazja Imperium Perskiego na Grecję - 480 p.n.e.

Post autor: farmer »

HoLi pisze: wtorek, 23 listopada 2021, 08:06 [...]nadal statystycznie rzecz ujmując istnieją szanse na przegraną Spartan, bo istnieją. Tylko jeżeli będzie to bardzo rzadka sytuacja raz na jakiś czas, to czy należy postrzegać ją jako złą :) ? Takie rzeczy się zdarzały w historii, jak chociażby dobrym przykładem jest bitwa o Sfakterię.
A jeszcze tu miałem dopisać, że tu w 100% się zgadzam.
Nie uważam bynajmniej, aby elita zawsze musiała wygrywać - nie ma co giąć w drugą stronę :).
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum autorów”