Planszowa Gra Wojenna Roku 2010 - oficjalne wyniki

Forum konkursu na najlepszą planszową grę wojenną organizowanego przez Forum Strategie.
Karol Madaj
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 28 stycznia 2010, 15:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Karol Madaj »

Tylko, że problem jest tego typu, że "303" grą wojenną nie jest w rozumieniu graczy. Jest grą o tematyce wojennej, ale nie wojenną. Nie ma w niej mechanizmów starających się oddać wybrane choćby aspekty wojny czy walki. Równie dobrze można by na tej mechanice oddać polowanie żab na muchy.
Tu sie nie zgodzę. Mamy w grze oddane różnice w prędkościach i uzbrojeniu samolotów, przewagę Niemców w sprzęcie na początku Bitwy, przewagę RAF-u w produkcji nowych maszyn, ograniczenia zasiegu niemieckich myśliwców, rolę bazy w Northolt... oczywiście, że to jest wszystko na dużym poziomie uogólnienia, ale "303" niewątpliwie jest grą wojenna w wersji "pop" i jako taka została zakwalifikowana przez Kapitułę do konkursu. Nie mam zamiaru podważać zdania specjalistów w tej kwestii. ;D
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Trudno sie nie zgodzic - to najpopularniejsza (bardzo) lekka gra wojenna. Idealna na rozgrywke z potomkiem, ktoremu mozna przy okazji zaserwowac do lektury ksiazke Fiedlera.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Trudno sie nie zgodzic - to najpopularniejsza (bardzo) lekka gra wojenna. Idealna na rozgrywke z potomkiem, ktoremu mozna przy okazji zaserwowac do lektury ksiazke Fiedlera.
I tutaj zgodzę się w pełnej rozciągłości. A naturalną koleją rzeczy jest to, że potem taki potomek poszuka sobie czegoś trudniejszego, bardziej wymagającego, dłuższego. Ile razy mieliście okazję czytać np. o tym, jak ludzie pisali np. "Mam/grałem w Memoir'44 czy Tide of Iron, szukam czegoś trudniejszego, proszę o pomoc."
Od czegos się zaczyna - na pewno żaden z Was nie zaczynał przygód z grami wojennymi od Ścieżek Chwały :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Ouragan
Sergent
Posty: 143
Rejestracja: piątek, 8 października 2010, 10:25
Lokalizacja: Poznań-miasto bez strategów

Post autor: Ouragan »

clown pisze:
na pewno żaden z Was nie zaczynał przygód z grami wojennymi od Ścieżek Chwały :)

Zaczynałem od gry "Pustynna burza" i od Krety w wieku 11 - 12 lat. :faja:

Skoro akcentujemy na edukacyjny charakter "303", to może należałoby dodać dwie kategorie. "Gra wojenna roku" i "Strategie dla początkujących" :)
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Rok lub dwa lata temu proponowlem aby nagradzac szeroko rozumiane INICJATYWY (osiagniecia?) a nie gry. Bo to inicjatywy powoduja, ze srodowisko sie jakos trzyma. Wsrod tych inicjatyw sa np: wydawanie Weterana, prowadzenie Forum Strategie, prowadzenie sklepu Wargamer, wydawanie gier dla poczaktujacych (IPN) i wiele innych rzeczy. I mozna taka nagrode dawac "za caloksztalt" oraz za "inicjatywe roku". Szersze pole do popisu dla glosujacych a samo zgloszenie do nagrody jest nobilitujace a nie wywoluje konfility.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Zaczynałem od gry "Pustynna burza" i od Krety w wieku 11 - 12 lat.
Jak 99% polskiej społeczności wargamingowej zapewne :)
Skoro akcentujemy na edukacyjny charakter "303", to może należałoby dodać dwie kategorie. "Gra wojenna roku" i "Strategie dla początkujących"
Nie było mowy o żadnym akcencie - decydowały głosy oddane w głosowaniu. Natomiast jak najbardziej warto podyskutować o formule konkursu na następny rok. Proponowane przez Ciebie kategorie mogą budzić pewien problem - ciężko będzie wybrać "Strategię dla początkujących". Wystarczająco trudnym zadaniem jest kwalifikowanie niektórych tytułów do kategorii gry wojennej/historycznej. Nie ma sensu moim zdaniem utrudniać sobie tego zadania i rozdrabniać się na większą ilość nagród. W obecnym kształcie wystarczy decyzja o przyznaniu np. wyróznienia dla jakiegoś tytułu, przedsięwzięcia, idei, spełniającego pewne kryteria, które zaaprobuje Kapituła.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Post autor: Marcon »

clown pisze:
Zaczynałem od gry "Pustynna burza" i od Krety w wieku 11 - 12 lat.
Jak 99% polskiej społeczności wargamingowej zapewne :)
A ja myślałem że 99% społeczności zaczynało od Arden, nawet ja pomimo że należę do młodszych graczy ;)

IMO propozycja Comandante jest ciekawa, tylko że jednak większość takich inicjatyw ciężko zakwalifikować do jakiegoś konkretnego roku, gdyż z reguły są to inicjatywy długotrwałe
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Aby stac sie dlugotrwalymi, musza przetrwac co najmniej rok. I wtedy mozna je nagrodzic, dodajac paliwa takiemu odważnemu.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

A ja myślałem że 99% społeczności zaczynało od Arden, nawet ja pomimo że należę do młodszych graczy
Miałem na myśli ogólnie gry Dragona :) w końcu każdy z nas uczestniczył wtedy w akcji "cała Polska skleja żetony" :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Karol Madaj
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 28 stycznia 2010, 15:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Karol Madaj »

Obiecane dobre użycie nagrody do promocji planszówek (oraz samej nagrody) w Polsce:

http://www.polskieradio.pl/39/245/Artyk ... ie-wygrywa
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43340
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dziękujemy, mam nadzieję, że na nadchodzącym Grenadierze, gdzie wiele osób z naszego forum się pojawi, każdy będzie miał okazję poznać grę i niektórzy być może zmienią nieco zdanie na temat różnych kwestii :) . Tak czy inaczej będzie okazja do spotkania, jak również do promocji gry wśród wargamerów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Leyas »

Karol Madaj pisze:Obiecane dobre użycie nagrody do promocji planszówek (oraz samej nagrody) w Polsce:

http://www.polskieradio.pl/39/245/Artyk ... ie-wygrywa
Gra „303” została opublikowana w trzech jeżykach: angielskim, polskim i czeskim.
Dobrze, że my mamy swojego jeżyka :rotfl:.
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43340
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Chyba w większości kwestie tegorocznej nagrody wyczerpują się...

Proponuję, jeśli uważacie, że obecna formuła jest niedobra z różnych względów, zamieszczajcie swoje propozycje. Ja z chęcią poczytam. Pewne już padły. Obecna formuła funkcjonuje od zeszłego roku i co by tu dużo nie mówić, powstała w oparciu o sugestie graczy. Nie wymyślałem jej sam, w oderwaniu od opinii jakie pojawiały się w środowisku. Ja na pewno nie będę w ramach tego wątku nikomu przeszkadzał w zamieszczaniu konstruktywnych propozycji innej formuły, z chęcią się także z nimi zapoznam. Na pewno też nad każdą jesteśmy w stanie dyskutować.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Ouragan
Sergent
Posty: 143
Rejestracja: piątek, 8 października 2010, 10:25
Lokalizacja: Poznań-miasto bez strategów

Post autor: Ouragan »

Wydaje mi się, że zasadniczy problem dotyczy połączenia w konkursie:
1) wyjścia poza strategiczne getto,
2) zdobycia nowych wargamerowców,
3) utrzymania prestiżu nagrody.

Ciekawym pomysłem było by zdobywanie dwóch nagród w dwóch kategoriach:

1) Strategiczna gra wojenna roku (gry które posiadają złożoną mechanikę),
2) Historyczna gra wojenna roku (wszystkie gry o tematyce wojennej).

Głosy można oczywiście będzie dawać zarówno na obie kategorie, albo tylko na jedną.

Do zadań kapituły należałoby odpowiednie zakwalifikowanie zgłaszanych gier.

Takie zasady spowodują, że stratedzy wyjdą ze swoich gett, a osoba która będzie głosowała na grę łatwiejsza, będzie miała wgląd w trudniejsze gry. Cel: propagowanie gier wojennych będzie osiągniety.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 kwietnia 2011, 15:02 przez Ouragan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Glosowanie na gry jest zupelnie bez sensu. Nagradzac trzeba inicjatywy. Dzialanie.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zablokowany

Wróć do „Planszowa Gra Wojenna Roku”