Planszowa Gra Wojenna Roku 2010 - oficjalne wyniki

Forum konkursu na najlepszą planszową grę wojenną organizowanego przez Forum Strategie.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Planszowa Gra Wojenna Roku 2010 - oficjalne wyniki

Post autor: clown »

Niniejszym ogłaszam, że zwycięzcą Konkursu Planszowa Gra Wojenna Roku 2010 została gra "303" wydana przez IPN.

Kapituła zdecydowała też o przyznaniu wyróżnienia dla gry "Racławice 1794" wydawnictwa Strategemata, jako najciekawszej inicjatywy w dziedzinie wojennych gier planszowych w Polsce w ciągu ostatniego roku.

W imieniu Kapituły, której obradom miałem przyjemność przewodniczyć, składam serdeczne gratulacje.

Poniżej pełne wyniki konkursu i liczba punktów zdobytych przez poszczególne tytuły:
1. 303 (IPN) 297
2. Bitwy Westeros (Galakta/FFG) 81
3. Labyrinth: The War on Terror (GMT Games) 75
4. Washington's War (GMT Games) 49
5. Racławice 1794 (Strategemata) 39
6. Steel Wolves (Compass Games) 36
7. Battles of Napoleon (FFG) 31
8. The Fires of Midway (Clash of Arms) 30
9. Moskwa 1941 (Taktyka i Strategia) 28
10. Pocket Battles: Celts & Romans (Z-Man Games) 27
11. Commands & Colors: Napoleonics (GMT Games) 27
12. Gettysburg (Warfrog Games) 23
13. Normandy'44 (GMT Games) 23
14. Wielka Smuta (StatusBelli) 20
15. Panzer General: Allied Assault (Petroglyph) 18
16. Julius Caesar (Columbia Games) 16
17. World at War: Untold Stories (Lock'n'Load Publishing) 11
18. Stalin's War (GMT Games) 10
19. The Spanish Civil War (GMT Games) 9
20. Frontline: D-Day (DVG) 9
21. We Must Tell the Emperor (Victory Point Games) 8
22. Borodino 1812 (Taktyka i Strategia) 7
23. Popular Front (Numbskull Games) 6
24. Duel of the Giants (Pilot Games) 6
25. Ottoman Sunset (Victory Point Games) 4
26. Nothing Gained But Glory (GMT Games) 4

W głosowaniu wzięły udział 193 osoby.

Wśród osób biorących udział w głosowaniu rozlosowano nagrody.

1. Kupon o wartości 200 zł do wydania w sklepie WARGAMERA z przeznaczeniem na planszowe gry wojenne, po losowaniu, otrzymuje Marcin "Marcon" Gołda.

Sponsorem nagrody jest firma WARGAMER.

2. Nagrody ufundowane przez portal POLTERGEIST, po losowaniu, otrzymują:

1) Książkę "Sekundę za późno" - Arturo
2) Książkę "Gladiatorka" - Adam Sitarek
3) Książkę "Wilczy miot" - Łukasz Drynkowski

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu!
Ostatnio zmieniony wtorek, 5 kwietnia 2011, 21:07 przez clown, łącznie zmieniany 2 razy.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Gdyby nie pełne zaufanie do członków Kapituły, pomyślałbym że to jakiś koszmarny żart! :wall:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Vox Populi, vox Dei. Taka jest formuła konkursu.

Rok temu były m.in. zarzuty i narzekania, że tworzymy jakieś ograniczenia w dostępie do konkursu dla osób spoza forum (chociaż w praktyce żadnych ograniczeń nie było), były też narzekania na frekwencję. Jeszcze parę dni temu natarczywie jeden z kolegów domagał się nawet nie samych wiadomości o wynikach tylko o frekwencji. Cóż, sądzę, że pod tym względem wszyscy powinni być tego roku usatysfakcjonowani. Liczba osób biorących udział w głosowaniu, nawet nie licząc fanów gry IPNu jest zdecydowanie wyższa niż w latach poprzednich.

Gra, która zwyciężyła, ma swoje grono fanów. Ja ze swojej strony jako główny organizator dołączam się do gratulacji Kapituły. Pragnę też zauważyć, że po raz kolejny zwyciężyła gra polska, a drugie miejsce zajęło polskie wydanie gry zachodniej. Wreszcie pragnę zwrócić uwagę na wyróżnienie przyznane przez Kapitułę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Tak, należy podziwiać zdolności mobilizacyjne pewnych środowisk.

Ja już w każdym razie nie mam zamiaru brać w tym udziału. I nie chodzi mi o "moich faworytów", bo żadna nagroda nie zmieni mojego dobrego czy złego zdania o jakiejś grze. Ale jeśli w konkursie na planszową grę wojenną bezsensowna wariacja na temat warcabów z dodanym rzutem monetą zdobywa dziesięć razy więcej punktów niż ważne i cenione gry naprawdę historyczno-wojenne, to nie ma o czym mówić.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Post autor: Marcon »

Wyniki faktycznie trochę zaskakujące, przy czym pewnie podyktowane są trochę faktem że z 303 najwięcej osób miało okazję sie zapoznać, w przeciwieństwie do pozostałych gier biorących w głosowaniu.

Swoją drogą teraz mam ogromny dylemat co zrobić z tym kuponem :rotfl:
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Marcon pisze:Swoją drogą teraz mam ogromny dylemat co zrobić z tym kuponem :rotfl:
Bez paniki! Chyba nie ma przymusu wydania go na 303? ;D
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Match »

Jak to? Kupić 303! (albo warcaby)
:rotfl:
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Andy, to jest być może temat do dyskusji odnośnie przyszłorocznej edycji i kolejnych, chociaż nie ukrywam, że po części spodziewałem się takich reakcji. Ale nie podważajmy wyników. Skoro przyjęliśmy takie zasady i one obowiązywały w zasadzie w tej samej formie w latach poprzednich.

Pierwotnie układając regulamin też do pewnego stopnia liczono się z tym, że każda gra ma pewne grono sympatyków, prawie każde wydawnictwo ma swoją swego rodzaju grupę wiernych klientów :) . Wszystko ma swoje plusy i minusy.

Ja nie wątpię, że dyskusja nad konkursem zapewne będzie i pewnie prędko się nie skończy. Gdy konkurs się rozpoczynał, starałem się jedynie odłożyć ją na później. Tyle z mojej strony na razie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Niczego nie podważam, wyraziłem już pełne zaufanie do Kapituły, rozumiem też, że ze względów formalnych nie można było nie dopuścić 303 do konkursu.

Jest mi po prostu smutno.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Komunikat końcowy na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=118
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Raleen pisze:Andy, to jest być może temat do dyskusji odnośnie przyszłorocznej edycji i kolejnych, chociaż nie ukrywam, że po części spodziewałem się takich reakcji. Ale nie podważajmy wyników. Skoro przyjęliśmy takie zasady i one obowiązywały w zasadzie w tej samej formie w latach poprzednich.
Gdybyscie dopuscili Boze Igrzysko, nie byloby problemu ze zwyciestwem 303 - teraz szczyt absurdu zostal osiagniety. Jedno jest pewne - nikt juz nie powie, ze gry wojenne sa zbyt trudne :D
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Ezechiel
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 08:40
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Ezechiel »

Gdybyscie dopuscili Boze Igrzysko, nie byloby problemu ze zwyciestwem 303 - teraz szczyt absurdu zostal osiagniety.
Dziękuję za wiarę w rozsądek Kapituły. Obawiam się jednak, że w przyszłym roku rzeczywistość znowu sklepie nos regulaminowi i absurd wzrośnie jeszcze bardziej :-)
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: ChevalierVernix »

Niezły szok z tym pierwszym miejscem.. :P
SebeQ
Caporal-Fourrier
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 10:52

Post autor: SebeQ »

Nie ma się czemu dziwić. Wynik jest właściwy dla demokratycznych głosowań. Wygrywa gra najpopularniejsza a nie najlepsza. A najpopularniejsza to ta trafiająca do najszerszego grona odbiorców. Oznacza to często grę o najmniejszych wymaganiach...
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Wynik jest tez wlasciwy dla glosowan z nagrodami - wiekszosc glosujacych oddala glosy po to, by miec szanse na nagrode.

Nie zmienia to faktu, ze nagroda po tej kompromitacji ostatecznie stracila racje bytu.
Ostatnio zmieniony środa, 6 kwietnia 2011, 09:33 przez Comandante, łącznie zmieniany 1 raz.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zablokowany

Wróć do „Planszowa Gra Wojenna Roku”