[2008] Gry wojenne biorące udział w konkursie

Forum konkursu na najlepszą planszową grę wojenną organizowanego przez Forum Strategie.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Dla mnie gra planszowa to taka gra, którą mogę rozegrać bez żadnych dodatkowych komponentów. Skoro "Babel 13" jest dodatkiem do gry i nie można go rozegrać samodzielnie, nie jest dla mnie grą planszową. Tak samo można by umieścić (jeśli spełniałyby kryteria "polskości" i daty wydania) - Terrain Pack do Memoir 44, dodatek do Conflict of Heroes z bagnem (mapa jest) i dwoma scenariuszami czy Battle Pack'i do Combat Commandera.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

clown pisze:Dla mnie gra planszowa to taka gra, którą mogę rozegrać bez żadnych dodatkowych komponentów. Skoro "Babel 13" jest dodatkiem do gry i nie można go rozegrać samodzielnie, nie jest dla mnie grą planszową. Tak samo można by umieścić (jeśli spełniałyby kryteria "polskości" i daty wydania) - Terrain Pack do Memoir 44, dodatek do Conflict of Heroes z bagnem (mapa jest) i dwoma scenariuszami czy Battle Pack'i do Combat Commandera.
Nie bardzo jestem uprawniony do wypowiadania się w imieniu wszystkich, którzy decydowali, ale ogólnie szukaliśmy według słów kluczy :2008 (?, co ja gadam, przecież to nie słowo), polska, planszowa, wojenna.Babel 13 to spory, pudełkowy, osobno sprzedawany na rynku dodatek do realnie polskiej planszowej gry wojennej.To go wyróżnia od dodatków TiSa.
Napisałeś "dla mnie"...Widać dla innych inaczej, ja osobiście szanuję Twoje zdanie, co nie oznacza, że muszę zmieniać własne.
W przypadku niedookreślonych kryteriów (brak wiążącej definicji) kapituła kieruje się własnym wyczuciem i demokratycznym głosowaniem.Nie było ono w kilku przypadkach jednomyślne.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Ostateczne decyzje niedługo zapadną. Stawiając sprawę w pełni jasno, Babel nie jest samodzielny, regulamin tego kryterium nie wskazuje.Tym kierowała się kapituła. Ponieważ ostateczna wykładnia regulaminu należy do koordynatora z Gildii i admina Forum Strategie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zajęli oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez wujaw, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Napisałeś "dla mnie"...Widać dla innych inaczej, ja osobiście szanuję Twoje zdanie, co nie oznacza, że muszę zmieniać własne.
Ja Ciebie wujawie nie nakłaniam do zmiany zdania :) wyrażam swoje wątpliwości w temacie, bo tak, a nie inaczej rozumiem pojęcie gry planszowej.
Zgadzam się w kwestii "samodzielności". Dodanie tego zwrotu spowodowałby, że termin "gra planszowa" nie byłby tak niedookreślony i nie byłoby kwestii dyskusyjnych. Rozumiem, że Kapituła o tym decyduje, niemniej dodatek (nawet jeżeli jest spory) nie mieści się w moim pojęciu "gry planszowej".
Dodatki wydawane w TiSie też teoretycznie mogłyby być podciągnięte pod ten termin, bo mają planszę i żetony i są uzupełnieniem realnie polskiej gry wojennej i są sprzedawane oddzielnie.
A co np. z nowym Bagrationem, wydanym w dwóch numerach TiSa :?: głośno myślę, ale tu też sprawa mogłaby być dyskusyjna.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez clown, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Dodatki TiSa są częścią gazety, a Babel 13 pojawił się na rynku jako osobne wydawnictwo.
Natomiast jak chodzi o decyzję kapituły, to została ona podjęta.Uprawnione osoby wspomniane przeze mnie powyżej są władne dokonać wiążącej oceny regulaminu, w tym jak rozumiem, że konkurs nie dotyczy dodatków.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

W sumie zgadzam się. Tak to było interpretowane podczas pierwszej i drugiej edycji, że gra powinna być samodzielna. To, że ma duże ładne pudełko bądź inne gadżety nie powinno być decydujące. Kapituła sama uważa, że samodzielna nie jest. Skoro regulamin ostatecznie zostawia interpretację nam tzn. mi i koordynatorowi Gildii, ja jestem zdania, że ta gra powinna wylecieć. Jeśli koordynator Gildii jest tego samego zdania, proponuję usunąć ją z listy i zostawić listę gier bez tej jednej. Jeśli nie, zostaje tak jak jest.

Prosiłbym o szybką decyzję dziś do wieczora i niech koordynator Gildii albo Takeo Takagi ją zakomunikują. I tak termin na podjęcie decyzji był do wczoraj i dzisiaj powinnyśmy zaczynać głosowanie, więc zdecydujmy już ostatecznie co zostaje, a co nie i zaczynajmy III etap.

Za późno to wszystko wychodzi i potem mamy opóźnienia.
Ostatnio zmieniony wtorek, 7 grudnia 2010, 18:43 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Do tego zmierzałem.Jeżeli koordynator Gildii i admin forum mają uprawnienie i są zdania, że gra nie może się znaleźć na liście, niech z niego skorzystają i zakomunikują ten fakt.
Bez niedomówień i niejasności sprawa zostanie załatwiona.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Mamy kolejny dzień i jest już godzina 15-ta. Wczoraj Gildia miała się odezwać w sprawie wykreślenia z listy "Babel 13". Mimo, że Kapituła wciągnęła ją na listę, ja byłem zdania, że nie kwalifikuje się ona do Konkursu. Jako, że sam nie mogę podejmować decyzji interpretacyjnych, bo regulamin stanowi, że rozstrzygamy te sprawy wspólnie z koordynatorem Gildii, nie mogę nic tu zmienić. Całodniowe milczenie muszę potraktować jako zgodę na listę w obecnym kształcie.

Zatem, ostatecznie lista pozostaje w kształcie ustalonym przez Kapitułę. I tym samym rozpoczyna się głosowanie, które i tak powinno się rozpocząć już wczoraj. Mam nadzieję, że kolejne etapy Konkursu przebiegną już bez niespodzianek.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jak dla mnie, i to jest moje prywatne zdanie, w konkursie powinien być tylko TiS. Wbrew opinii niektórych zamierzam zagłosować i widzę jedną grę na którą na tle tej posuchy mogę oddać głos, chociaż w pełni też mnie ona nie zachwyca. Tyle z mojej strony.
Ostatnio zmieniony wtorek, 7 grudnia 2010, 18:48 przez Raleen, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Nabuchodonozor
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 1 lutego 2009, 12:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Nabuchodonozor »

Po przeczytaniu tego wątku postanowiłem się zarejestrować.
Być może moja wypowiedź nie będzie obiektywna (tak jak mój głos oddany w konkursie) ponieważ Neuroshima Hex to moja ulubiona gra i mam na jej punkcie lekkiego bzika, lecz mimo to, a moze właśnie dlatego postanowiłem skomentować opinię, jakoby Babel13 nie był wystarczająco samodzielny.
Muszę przyznać, ze przed oddaniem głosu sam zastanowiłem się nad tą kwestią, ale moje zastanawianie trwało minutę.
Jako fan tej gry niedawno wymyśliłem sposób jak można dzięki grze podstawowej i dodatku mogłyby grać 2, a nawet 3 pary w tym samym czasie (oczywiście grając innymi armiami). Otóż z załączonych w Babelu terenów można spokojnie złożyć przynajmniej jedną dodatkową planszę. Fakt, że nie będzie się przedstawiała tak ładnie jak ta z podstawki, ale bez problemu można na niej grać.
W dodatku Babel13 otrzymujemy nie jedną ale 2 armię, co praktycznie sprawia, że można potraktować Babel13 jako grę dwuosobową.
Jedyne co jest w podstawce, a brak w dodatku to znaczników obrażeń, bez których z resztą można sobie poradzić bez większych problemów.
Reasumująć uważam Babel13 za dodatek genialny który może działać samodzielnie, choć z podstawową wersją prezentuje się znacznie lepiej. Posiada wszystkie konieczne elementy do gry. Jedyne co w Babelu nie może być samodzielne to jego instrukcja która zakłada że gracze znają już podstawy gry.
Babel13 to jednocześnie dodatek i minigierka dwuosobowa, dużych możliwościach modyfikacji planszy.
Czego więc wg Was jej brakuje?
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

Nabuchodonozor pisze: Czego więc wg Was jej brakuje?
Instrukcji jak w tą niby samodzielna grę grać ?
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Moim zdaniem właśnie wymieniłeś te rzeczy.
Załóżmy, że nigdy wcześniej nie grałeś NH. Czy kupując Babel jesteś w stanie zagrać?
Brak markerów nie jest pewnie tak uciążliwy jak brak instrukcji. Musisz kupić "podstawkę" lub starać się dostać ją samą bo bez niej nie zagrasz.
Inna sprawa jeżeli ta jest ogólnie dostępna w sieci - wtedy moim zdaniem jest to okoliczność łagodząca :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Nabuchodonozor pisze:Po przeczytaniu tego wątku postanowiłem się zarejestrować.
Być może moja wypowiedź nie będzie obiektywna (tak jak mój głos oddany w konkursie) ponieważ Neuroshima Hex to moja ulubiona gra i mam na jej punkcie lekkiego bzika, lecz mimo to, a moze właśnie dlatego postanowiłem skomentować opinię, jakoby Babel13 nie był wystarczająco samodzielny.
Muszę przyznać, ze przed oddaniem głosu sam zastanowiłem się nad tą kwestią, ale moje zastanawianie trwało minutę.
Jako fan tej gry niedawno wymyśliłem sposób jak można dzięki grze podstawowej i dodatku mogłyby grać 2, a nawet 3 pary w tym samym czasie (oczywiście grając innymi armiami). Otóż z załączonych w Babelu terenów można spokojnie złożyć przynajmniej jedną dodatkową planszę. Fakt, że nie będzie się przedstawiała tak ładnie jak ta z podstawki, ale bez problemu można na niej grać.
W dodatku Babel13 otrzymujemy nie jedną ale 2 armię, co praktycznie sprawia, że można potraktować Babel13 jako grę dwuosobową.
Jedyne co jest w podstawce, a brak w dodatku to znaczników obrażeń, bez których z resztą można sobie poradzić bez większych problemów.
Reasumująć uważam Babel13 za dodatek genialny który może działać samodzielnie, choć z podstawową wersją prezentuje się znacznie lepiej. Posiada wszystkie konieczne elementy do gry. Jedyne co w Babelu nie może być samodzielne to jego instrukcja która zakłada że gracze znają już podstawy gry.
Babel13 to jednocześnie dodatek i minigierka dwuosobowa, dużych możliwościach modyfikacji planszy.
Czego więc wg Was jej brakuje?
Witaj na forum!
Ponieważ Babel 13 jest oficjalnie dopuszczony do konkursu Twój głos nie pójdzie na marne.Polskich gier wojennych poza TiSem wydaje się tak mało, że wg. mnie autentycznie szkoda by było, żeby taki rodzynek nie trafił na listę.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Instrukcja do Neuroshimy Hex jest ogólnie dostępna w internecie. Także różne FAQ, inne armie, dodatki, modyfikacje zasad itp. Akurat pod tym względem wydawca i autor podążają w bardzo dobrym kierunku.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Nabuchodonozor
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 1 lutego 2009, 12:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Nabuchodonozor »

Bogus_law pisze:
Nabuchodonozor pisze: Czego więc wg Was jej brakuje?
Instrukcji jak w tą niby samodzielna grę grać ?
Nie wiem dlaczego piszesz "niby". Odpowiedz na moje argumenty ;)
Moim zdaniem właśnie wymieniłeś te rzeczy.
Załóżmy, że nigdy wcześniej nie grałeś NH. Czy kupując Babel jesteś w stanie zagrać?
Brak markerów nie jest pewnie tak uciążliwy jak brak instrukcji. Musisz kupić "podstawkę" lub starać się dostać ją samą bo bez niej nie zagrasz.
Inna sprawa jeżeli ta jest ogólnie dostępna w sieci - wtedy moim zdaniem jest to okoliczność łagodząca :)
To prawda, że bez instrukcji nie umiałbym grać, ale okoliczność łagodząca o której napisałeś właśnie istnieje, ponieważ instrukcję można bez większego problemu można znaleść w internecie, między innymi na BGG
Z resztą jeszcze przed chwilą pisaliście, że nie pasuje do konkursu, bo nie jest samodzielna, bo nie ma planszy. Myślę, że na te argumenty odpowiedziałem. Czy brak instrukcji przekreśla produkt jako wojenną grę planszową? :>
Witaj na forum!
Ponieważ Babel 13 jest oficjalnie dopuszczony do konkursu Twój głos nie pójdzie na marne.Polskich gier wojennych poza TiSem wydaje się tak mało, że wg. mnie autentycznie szkoda by było, żeby taki rodzynek nie trafił na listę.
Również witam :) Z tym większą przyjemnością, że jesteśmy z tego samego miasta :jupi:
Jestem tego samego zdania co Ty i myślę, że głosowanie to potwierdzi[/quote]
Zablokowany

Wróć do „Planszowa Gra Wojenna Roku”