OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Master Yoda
Caporal
Posty: 53
Rejestracja: środa, 7 września 2016, 21:45

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Master Yoda »

Kupno jakiej gry wieloosobowej polecalibyście, patrząc pod kątem częstotliwości grania w nią na konwentach?

Ceny gier strategicznych są dość wysokie, w związku z czym nie mam możliwości kupna kilku tytułów jednocześnie. Z drugiej strony chciałbym od czegoś zacząć i chciałbym, żeby była to gra, do której będę mógł bez problemu znaleźć współgraczy (choćby na zasadzie mojego dołączenia do zbierającej się grupy). Bez sensu jest dołączanie do gry bez znajomości przepisów. Szkoda też, żeby ktoś tracił czas na tłumaczenie mi jednemu zasad, gdy mógłby grać z innymi osobami znającymi reguły.

Posiadam co prawda Assyrian Wars, do której sam przetłumaczyłem sobie zasady i miałem też okazję zagrać, ale to tytuł rzadko spotykany na konwentach. Kupowałem tę grę też trochę w innym celu.

Podsumowując: jakie są Wasze ulubione gry? Które z nich polecacie? Które pojawiają się najczęściej na konwentach? W tym roku ma być jeszcze co najmniej jedno spotkanie w Krakowie - miałbym czas, żeby ogarnąć zasady i przyłączyć się do gry, choć bez doświadczenia, ale przynajmniej nikt nie straci czasu na tłumaczenie mi zasad. Proszę o podpowiedzi. Tematyka gry w tym przypadku schodzi na drugi plan, w kolejnych latach uzupełniałbym kolekcję o interesujące tytuły.

Inna opcja to udostępnienie do przyswojenia samych przepisów gry - "pewniaka", w który przeważnie gracie na konwentach.
May The Force be with You
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Indar »

Strzelam w dwa tytuły.
Virgin Queen i Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego. Przy czym ta druga została wydana również w Polsce i co za tym idzie zasady dostępne bez konieczności tłumaczenia.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Master Yoda
Caporal
Posty: 53
Rejestracja: środa, 7 września 2016, 21:45

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Master Yoda »

Dziękuję za odpowiedzi. Z tego, co się orientuję, to z tytułów, które wymieniliście, chyba tylko Virgin Queen można aktualnie kupić jako nową. Co do reszty od razu patrzyłem na boardgame i cena nowych przekracza 100 euro. Zatem spróbuję z Virgin :)

Wizualnie i tematycznie ciekawi mnie też Pax Romana, ale opinie o grze są raczej niepochlebne.
May The Force be with You
Awatar użytkownika
Trampon
Adjudant-Major
Posty: 293
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 18:05
Lokalizacja: blisko fabryki traktorów
Been thanked: 1 time

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Trampon »

Podpytam tu, bo jak nie tu to gdzie....

Chciałbym nabyć jakąś grę która sprawdzałaby się zarówno w wersji 2-osobowej, jak i jednoosobowej. Lub alternatywnie miała scenariusze dla 2 (lub 2+) osób oraz scenariusze dla wersji solo.
Epoka historyczna ma mniejsze znaczenie, z lekkim wskazaniem na XX wiek (ale może też być cokolwiek innego)

Wskazane byłoby aby angielski był wymagany w ograniczonym stopniu - tak aby ew. karty nie zawierały ściany tekstu po angielsku, ale już np komendy - spoko. Instrukcja po angielsku nie jest problemem.

W grę zamierzam grać z ogarniętym planszówko juniorem (12 lat) więc mogą być to trochę cięższe tytuły.

Czas rozgrywki (np scenariusza) - dobrze byłoby aby był w miarę krótki. Wiem że to się trochę kłóci z informacją powyżej o cięższych tytułach - chodzi mi o to aby były jakieś szanse na rozłożenie i dokończenie gry za jednym podejściem.

Wstępnie, na podstawie zbliżonego (ale nie mojego) wątku na FB patrzyłem na NightFightera, choć z opisu w Forcie Gier nie wynika aby to była gra z opcją dla 1 osoby.

Tak czy siak za ew. polecanki z góry dziękuję.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
Trampon
Adjudant-Major
Posty: 293
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 18:05
Lokalizacja: blisko fabryki traktorów
Been thanked: 1 time

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Trampon »

Naprawdę nikt nie ma żadnych rekomendacji? Podobny wątek na FB generuje kilkanaście odpowiedzi, trochę dyskusji - a tu nikomu chyba nie chce się dziobnąć palcem w klawiaturę. Wygląda to trochę tak "Nie wiesz? To nie zawracaj głowy".

Pytałem się o Nightfightera. 2 czy 1-osobowe? Fajne? Ktoś grał i może coś powiedzieć?

Z góry itd.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Leliwa »

Trampon pisze: Naprawdę nikt nie ma żadnych rekomendacji? Podobny wątek na FB generuje kilkanaście odpowiedzi, trochę dyskusji - a tu nikomu chyba nie chce się dziobnąć palcem w klawiaturę. Wygląda to trochę tak "Nie wiesz? To nie zawracaj głowy"

Pytałem się o Nightfightera. 2 czy 1-osobowe? Fajne? Ktoś grał i może coś powiedzieć?

Z góry itd.

Nightfighter jest grą co do zasady 1-osobową. Druga osoba jest jakby sędzią poruszającym też samolotami przeciwnika, które są niewidoczne (oprócz radaru) dla gracza. Oryginalny i ciekawy pomysł.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: pietia2014 »

Jak lubicie samoloty to polecam Wing Leader. Znajomość angielskiego wymagana tylko od 1 osoby. Gra krótka, szybka i dosć ciężka ale znów tylko dla ciebie bo jak sam ogarniesz instrukcję to młody poczuje się jak prawdziwy dowódca skrzydła - wszystko mu podpowiesz. Bardzo dobra solo ze względu na to, że strona atakująca jest mocno skryptowana zasadami - to znaczy bombowce lecą nad cel a myśliwce eskortują i do pewnego momentu muszą po prostu zasuwać prosto przed siebie. Ma walor edukacyjny - syn pozna historię lotnictwa (to jakbyś chciał uzasadnić zakup jego mamie).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Trampon, jeśli ściśle chcieć zastosować się do postawionych przez Ciebie warunków, jakie ma spełniać gra, to ciężko mi coś wskazać i tak jak pisał Profes, nie ma wielu takich dobrych gier. Inna sprawa, że ja nie przepadam za grami solo, stąd może się nie znam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 874
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: cadrach »

Jeśli przebolejesz karty z angielskim tekstem (ale to głównie jedno-dwa zdania lub same nazwy miast lub obiektów, które są celami), to dobry byłby RAF. Jest to gra solo ale można grać w dwie osoby. Może przypadłaby Ci do gustu, chociaż to dość drogie pudło.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Trampon
Adjudant-Major
Posty: 293
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 18:05
Lokalizacja: blisko fabryki traktorów
Been thanked: 1 time

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Trampon »

Kurczę, nie zdawałem sobie sprawy że mam tak wysublimowane wymagania. W sumie to ten wariant 1-osobowy dopisałem na doczepkę, dużo bardziej zależy mi na tym aby usiąść z juniorem do gry wojennej/historycznej niż aby po nocach rozkładać samodzielnie pasjanse. A zagram z nim w taką grę gdzie nie będzie musiał pokazywać mi kart (zakładając że będą w grze występowały karty) abym tłumaczył na polski co dana karta robi - bo to psuje frajdę z samodzielnego kombinowania.
Wing Leader wygląda ciekawie.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Leliwa »

Command and Colors Ancients, Command and Colors Napoleonics
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Lehto
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 20:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 15 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Lehto »

Rozumiem, że gry z serii d20 byłyby zbyt proste - jeżeli nie to np. coś w stylu Fading Glory.
Z innej beczki The fires of Midway - tutaj młody może być zadowolony :)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 874
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: cadrach »

A ja z całej mocy polecam Polis: fight for the hegemony. Nie znam się na nomenklaturze, ale znawcy tematu pewnie powiedzieliby że to gra euro (choć ciężka jak na euro). Historyczność jest jednak tak zręcznie wpleciona w abstrakcyjne mechanizmy, że to jedna z moich ulubionych gier w ogóle. Myślę, że w sam raz dla 12-letniego chłopaka, który pewnie i tak łamigłówkowość gry prędzej doceni i to prędzej mu się spodoba, zanim zwróci uwagę na historyczność jakiejś gry.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Trampon
Adjudant-Major
Posty: 293
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 18:05
Lokalizacja: blisko fabryki traktorów
Been thanked: 1 time

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Trampon »

Z Dragona mam Kretę, Ardeny, Wiedeń i Tannenberg w pudłach + Bzurę i Wojny Napoleońskie w wersji bez pudełek (te 2 ostatnie mogą być zdekompletowane bo przeżyły kilka przeprowadzek). Muszę powiedzieć że od grania w Dragony zniechęca mnie siermiężność wykonania (wg dzisiejszych standardów wyznaczonych przez eurogry). Obawiam się czy jak junior usiądzie do tych gier to się nie zniechęci.

Mam jeszcze Winter Fury, tu już żetony są porządniejsze, mapa mniejsza - może od tego zacznę

A jakie macie opinie o Mokrej 39 ze Strategematy (może poza autorem, który na pewno ma dobrą opinię :-))? Może to byłaby dobra gra na start?
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
quba40
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2017, 10:43

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: quba40 »

Z racji, że to mój pierwszy post więc witam wszystkich forumowiczów.

Po długiej przerwie znowu zacząłem interesować się tematyką gier wojennych (kiedyś gry serii Dragona czy też DBA - mimo, że bitewniak to w duchu gier wojennych). Stąd pojawia się moja prośba o pomoc w doborze "pierwszej" gry do kolekcji po latach :)

Wymagania:
Liczba graczy: 2 (z możliwością gry solo - niekoniecznie z wbudowanym wariantem w produkt oryginalny)
Epoka: Wojny Napoleońskie
Skala: pojedyncza bitwa a nie kampania przez kraje i kontynenty
Czas rozgrywki: 60-120 minut (krótki setup jest dla mnie ważnym elementem)
Liczba żetonów w jednym scenariuszu: do 100 (im mniej tym lepiej)
Cena: do 200 zł

Produkty jakie rozważałem do tej pory:
:arrow: Faiding Glory lub Hundred Days 20 - póki co skłaniam się najbardziej ku temu wyborowi, wydaje się być mniej więcej tym czego szukam, ale mimo wszystko wolę się upewnić po przeczytaniu opinii tutejszych wyjadaczy ;)
:arrow: Napoleon's Triumph - czas rozgrywki dłuższy niż bym chciał, fajne manewrowanie ale trochę abstrakcyjne w stosunku do klimatu wojen Napoleońskich, brak rzutów kostką w zasadzie uniemożliwia rozegranie solo
:arrow: Commands & Colors: Napoleonics - klimatem nie do końca do mnie przemawia, zasady chyba za proste i mało historyczne, wygląda prędzej jak bitewniak, gra oparta na kartach mocno ogranicza grę solo
:arrow: Napoleon: The Waterloo Campaign - niestety obecnie dla mnie zbyt droga cenowo
:arrow: Manoeuvre - zbyt abstrakcyjny skirmish, karty uniemożliwiają w zasadzie rozgrywkę solo
:arrow: Waterloo: Quelle Affaire! - estetycznie wygląda ale wiaderka kości sugerują, że losowość może mieć zbyt kolosalne znacznie, zasady jakby wzięte z bitewniaka

Z góry dziękuję za pomoc i opinie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”