OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Silver »

Ja stanowczo polonizuję a tłumaczenia kart robiłem w zestawieniach tabelarycznych szeregowanych wg tytułów kart lub ich numerów a teraz przeważnie wkładam je do koszulek z kartami a nawet sam robię swoje karty już po polsku.
Awatar użytkownika
Trampon
Adjudant-Major
Posty: 293
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 18:05
Lokalizacja: blisko fabryki traktorów
Been thanked: 1 time

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Trampon »

Wiem że jest od tego oddzielny wątek, ale tutaj jakoś częściej ludzie zaglądają, więc:

- za pomocą jakiego programu / programów najłatwiej przygotować własne wzory kart (formatu zwyczajnych kart do gry lub CCG, jeśli to ma znaczenie)?

- zaznaczam że programy typu GIMP raczej odpadają bo junior (a to on te karty projektuje) nie ma za bardzo czasu aby zgłębiać tajniki programów graficznych

- karty które zaprojektował (w Excelu) mają wspólne elementy (strzałki symbolizujące kierunek ognia, parametry liczbowe), indywidualne zdjęcia i tekst działania

- najlepsze byłoby więc coś pozwoliłoby zaprojektować szablon i potem tylko wymieniać poszczególne elementy.

- zbliżoną funkcjonalność ma np taki programik do generowania kart Magicopodobnych jednak tak są chyba dość ograniczone szablony (tzn są to szablony kart do Magica, a nie uniwersalne)

Jeśli ktoś zna jakieś ciekawe i - byłoby idealnie ;) - łatwe w obsłudze rozwiązanie to poproszę.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
kloss22
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: środa, 30 marca 2016, 20:16

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: kloss22 »

Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów! Pomimo że nieregularnie zaglądam na to forum od ponad dwóch lat, to dopiero od niedawna zacząłem się żywo interesować tematem wojennych gier planszowych. Obecnie szukam kompanów, oraz zastanawiam się nad zakupem gry najlepiej dotyczącej okresu Napoleońskiego. Z gier dotyczących tego okresu zainteresowały mnie w szczególności TLNB Kevina Zuckera (bardziej jako ciekawostka), Ostrołęka (ta bardziej skomplikowana), seria Jours de Gloire oraz Faiding Glory. Przyznam że Ostrołęki się trochę obawiam ze względu na powszechną opinię gry trudnej, natomiast w Jours de Gloire zasady są ogólnie łatwe i przyjemne. Co do mojego doświadczenia to grałem dotychczas jedynie w Kraśnik TiS-u, który pomimo prostoty zasad był ciężki do rozegrania ze względu na długi czas rozgrywki. Podsumowując, którą z tych gier moglibyście polecić początkującemu? Oraz czy znajdą się tu osoby ze Śląska lub Krakowa, które w razie czego byłyby chętne na rozgrywkę w te gry :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 czerwca 2019, 21:48 przez kloss22, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Witaj na Forum!
kloss22 pisze:Przyznam że Ostrołęki się trochę obawiam ze względu na powszechną opinię gry trudnej
Na pewno jest trudniejsza niż tytuły z pogranicza gier wojennych i euro, ale też nie ma co przesadzać.

Ja polecał nie będę za to, jeśli będziesz zainteresowany, mogę pomóc w znalezieniu współgracza na Śląsku (w Krakowie to pewnie znajdziesz łatwiej).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kloss22
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: środa, 30 marca 2016, 20:16

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: kloss22 »

Najprawdopodobniej wybiorę się do Warszawy na Konwent Gier Historycznych i tam dowiem się wszystkiego co trzeba :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

kloss22 pisze:Najprawdopodobniej wybiorę się do Warszawy na Konwent Gier Historycznych i tam dowiem się wszystkiego co trzeba :)
Zapraszamy! :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: karawanken »

Na początek witam wszystkich. Forum przeglądam od jakiegoś czasu i w końcu postanowiłem się zarejestrować. Kilka lat temu sprzedałem całą kolekcje gier wojennych (stare gry Dragona i TiS) z powodów bardzo prozaicznych - nie było z kim grać. W zeszłym roku dopadła mnie przemożna chęć zobaczenia co też dzieje się w tym segmencie gier planszowych (zawsze miałem sentyment do gier wojennych, Grunwald 1410 od Dragona był moją pierwszą grą w ogóle ale same gry wydawnictwa TiS trochę mnie odstręczały wykonaniem i mechaniką) zwłaszcza, że postanowiłem w końcu zerknąć na gry zachodnich wydawnictw (które to do tej pory unikałem ze względu na język). Oczywiście szybko stwierdziłem, że muszę wrócić do kupowania gier wojennych. Początkowo planowałem kupić coś stricte do grania solo ale ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że siostra, mój podstawowy partner do grania wyraził zainteresowanie tego typu rozgrywką. Szybko podliczyłem budżet i kupiłem dwie gry:
FAB Sicily - bo czytałem, że ok dla początkujących, bo bloczkowa a przez TiS miałem alergie do żetonów, no i promocja była,
PQ-17 - również bo promocja i chociaż jeszcze nie zagrałem to musiałem kupić ze względu na temat - uwielbiam działania nawodne w okresie II wojny światowej (dlatego zapowiedziany przez GMT Atlantic Chase jest na szczycie listy zakupowej jak tylko wyjdzie).

Teraz chętnie rozszerzył bym kolekcję o grę o tematyce lotniczej i jakąś grę do przeproszenia się z żetonami i heksami.

Z grą lotniczą nie mam problemu będzie to albo Wing Leader Supremacy albo Skies Above the Reich (ostatnio oglądałem unboxing tej drugiej i jestem zachwycony).

Za to z grą lądową mam poważny dylemat. Raczej wolał bym grę o skali taktycznej. Myślę nad Conflict of Heroes (albo Kursk albo Guadalcanal) bo polecane na początek ale tyle się naczytałem negatywów na jej temat, że nie wiem czy poza ładnym wyglądem ma coś więcej do zaoferowania, Poza tym nie chciał bym wydać więcej niż 250 zł a za tyle nowej tej gry nie dostanę ale może jednak warto dołożyć te 50 złotych skoro gra jest warta poznania przed poważniejszymi tytułami. Kolejnym tytułem, który rozważam to Fighting Formations ale znowu boję się zarzutów o długość rozgrywki, z drugiej strony cena tej gry jest bardzo przystępna i może warto zaryzykować. Myślałem też nad Operation Dauntless ale jak zobaczyłem wianuszek cyferek wokół żetonów to trochę się przeraziłem i chyba poczekam na dodruk Red Winter bo ma opinie gry łatwiejszej.

Uf dawno się tak nie rozpisałem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Witaj na forum, mam nadzieję, że się u nas zadomowisz. Moim zdaniem jeśli w "PQ-17" dajesz radę to większość gier wojennych nie powinna Ci być straszna. Nie wiem jak tam rzecz jasna siostra, ale skoro sama się garnie do tematu, to pewnie też da radę. Z Red Winter bardzo słusznie, że czekasz. "Fighting Formations" chyba bym nie polecał, ale to kwestia upodobań bardziej. Co do "Conflict of Heroes", wydaje mi się, że to dłuższy temat. Jeśli coś można w dwóch słowach powiedzieć, gra chyba jednak bardziej nastawiona na wrażenia wizualne itp. (wiem, że strasznie upraszczam...). I cena jest adekwatna do tego. Lotniczych gier parę jest, więc coś interesującego na pewno znajdziesz. Ja lubię bardzo "Downtown: Air War over Hanoi" i jego kontynuacje, ale to nie jest typowa gra lotnicza.

Ja bym Ci polecił na przeproszenie się z żetonami "A Victory Lost" lub "A Victory Denied" jeśli dostaniesz. Dobra jest też "Caucasus Campaign" i niektórym z nowych gier Simonitcha warto się przyjrzeć (nie wszystkim, bo np. "Ukraina" jest długa i rozbudowana). Mogę Ci też polecić coś od siebie: https://boardgamegeek.com/boardgame/188 ... -maja-1831 Co do starych gier z Dragonem warto się przeprosić (jego kontynuację pominę milczeniem). "Grunwald 1410" był bardzo grywalny i do dziś pod tym względem się broni.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: karawanken »

Bardzo dziękuję. Na pewno się przyjrzę Victory Lost chociaż wolał bym trochę mniejsza skalę bo ta trochę przypomina ma Stalingrad TiSa wiem, że te gry maja pewnie zero wspólnego ale po prostu trochę ciężko się pozbyć uprzedzeń. Co do PQ-17 to faktycznie kupiłem impulsywnie że względu na temat nawet nie orientując się jaka to kobyła. Jeszce nie zagrałem bo nie było kiedy ale instrukcja przeczytana 2 razy, playbook też i nie jest taka straszna i już się nie mogę doczekać rozgrywki.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Ulysses »

Fighting Formations to bardzo dobra gra, ze świetnym mechanizmem matrixu rozkazów. Część scenariuszy nie jest długa, ale rzeczywiście kilka to giganty, w tym dwumapowe (ale jeden z nich, bardzo rozsądnie jest w alternatywnej wersji dwóch oddzielnych scenariuszy, na pojedynczych mapach - ja właśnie tak grałem). Operation Dauntless jest rewelacyjne. Fantastyczny klimat walk w Normandii. Masa, zróżnicowanych scenariuszy, świetne wykonanie. Czy jest trudna? Tak, ale nie jest tak źle. Na yotubie są świetne filmy z treningowych scenariuszy (tutaj pierwszy https://www.youtube.com/watch?v=nGHndlp ... mPOpAX9EoT). Bardzo mi pomogły. Osobiście wolę Operation Dauntless, ale warto pamiętać że FF to trochę inna skala.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Chyba tylko raz widziałem w akcji ten Stalingrad TiSa, ale wspomniane gry zdecydowanie nie mają z nim nic wspólnego. Co do PQ-17 i ogólnie gier wojennych, jak będziesz przymierzał się do gry nie warto starać się wszystko opanować od razu, bo zwykle to nie wychodzi. Jeśli czegoś nie wiesz, nie pamiętasz czy nie od razu ogarniasz - nie przejmuj się. To jest normalne zjawisko, zwłaszcza w przypadku bardziej złożonych gier. Sam grywam sporo, od wielu lat, zajmuję się też projektowaniem gier, ale jak zasiadam z początku do niektórych instrukcji to też nie zawsze wszystko rozumiem. Tak samo nie ma co oczekiwać, że pierwsza rozgrywka będzie idealna. Mam nadzieję, że pomogłem. Bo czasem obserwuję graczy, którzy zaczynają (albo wracają do hobby) i wydaje mi się, że właśnie w tym miejscu jest pewna bariera psychologiczna, że wydaje im się, że jak paru rzeczy od razu nie rozumieją to gra jest bardzo trudna i nie dla nich.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: karawanken »

A co waszym zdaniem łatwiejsze na początek? Operation Dauntless czy Holland 44 Simmonitcha bo nad tą też się zastanawiałem.

Wiadomo, że gry wojenne wymagają ogrania. Liczę się z tym, że będę popełniać masę błędów.

Cieszy mnie to, że teraz praktycznie w każdej grze są scenariusze wprowadzające (chyba właśnie w Operation Dauntless jest dużo tutoriali), które są zdecydowanie krótsze i uczą grania nie przytłaczac ilością wojsk do ogarnięcia
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Z tych dwóch chyba Holland '44 łatwiejsze, ale aż tak dobrze się nie znam by autorytatywnie się wypowiadać.

Co do scenariuszy wprowadzających - obecnie to standard, zwłaszcza przy dłuższych grach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Leliwa »

Zupełnie inna skala przede wszystkim. Holandia44 jest przede wszystkim grą operacyjną, a Dauntless raczej taktyczną.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: karawanken »

leliwa pisze:Zupełnie inna skala przede wszystkim. Holandia44 jest przede wszystkim grą operacyjną, a Dauntless raczej taktyczną.
Zdaje sobie sprawę, że to inna skala po prostu jestem ciekawy porównania stopnia trudności. Według BGG Dautless jest "cięższy" i nie wiem na ile to prawda. Holland sprawia wrażenie "klasycznej" gry na hexach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”