OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen »

Ten temat ma służyc przede wszystkim osobom początkującym oraz osobom, które po latach wracają do gier, i wszystkim, którzy szybko czegoś szukają.

Wszelkie pytania o porady od czego zacząc, która gra lepsza, jakieś podstawowe pytania odnośnie zasad, bez skrępowania zadajcie tutaj. Jeśli chcecie w tym temacie bądź możecie zakładac odrębne, ale lepiej jeśli będziecie je lokowac tutaj - każdy je łatwiej zauważy, bo temat ma status ogłoszenia. Przyjmujemy, że nie ma głupich pytań i każdy może nie wiedziec, więc - to zwłaszcza nowych użytkowników - nie obawiajcie się zadawac pytań. Zdajemy też sobie sprawę, że na różnych forach różnie z tym bywa, mimo to zachęcamy do aktywności jeśli tylko ktoś ma jakieś wątpliwości.

Topik ma ponadto stanowic wprowadzenie do naszego hobby. Będą tu także zamieszczane podstawowe, wprowadzające wiadomości.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 września 2006, 18:22 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Urban
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 10:39

Jaka gra

Post autor: Urban »

Poszukuje gierki w realiach XIX, XX wiek, planszówki najlepiej cos z I WŚ spotkalem sie z Patch of glory.... czy istnieje moze cos lepszego i ciekawszego... pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

O I wojnie światowej raczej nie istnieje nic lepszego niż Path of Glory (na szczeblu strategicznym) i rodzima Ostatnia Wojna Cesarzy (na szczeblu operacyjnym).

Choć na początek poleciłbym raczej The First World War (Phalanx) tego samego autora co Ścieżki Chwały. Bardzo szybka, łatwa do opanowania gra dla dwóch, trzech lub czterech osób.

Dyskusje o wszystkich tych tytułach znajdziesz w odpowiednich działach forum.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Ja bym OWC na początek nie polecał. Zakupiłem tą grę ze 2 lata temu i jeszcze się nie przegryzłem przez zasady i mechanikę (troche wstyd ale cóż może kiedyś mnie ktoś nauczy w to grać).
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka gra

Post autor: Jasz »

Urban pisze:Poszukuje gierki w realiach XIX, XX wiek, planszówki najlepiej cos z I WŚ spotkalem sie z Patch of glory.... czy istnieje moze cos lepszego i ciekawszego... pozdrawiam
Nie istnieje nic lepszego i ciekawszego niż PoG!!!
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Jasz pisze:Ja bym OWC na początek nie polecał.
Dlatego poleciłem na początek The First World War. Ponieważ jednak Kolega Urban zasugerował, że nie uważa Ścieżek za "najlepszą i najciekawszą" grę o I wojnie światowej, więc zaprotestowałem (tak, jak Ty, Jaszu!), dodając najlepszą w mojej opinii grę szczebla operacyjnego dotyczącą tego konfliktu.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Jaka gra

Post autor: Raleen »

Urban pisze:Poszukuje gierki w realiach XIX, XX wiek, planszówki najlepiej cos z I WŚ spotkalem sie z Patch of glory.... czy istnieje moze cos lepszego i ciekawszego... pozdrawiam
A jakie gry wolisz, taktyczne, strategiczne?

No i co do tego okresu to musisz trochę uściślić, bo tak można wiele polecić ;) W sumie mniej więcej połowa gier wojennych dotyczy XIX i XX wieku :)

Pozdrawiam

PS. Witaj na forum.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Urban
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 10:39

Post autor: Urban »

Szczerze to nie robi mi to różnicy poprostu poszukuje gierki zeby mozna bylo usiasc, pograc w cos naprawde zajmujacego i ciekawego. Sklaniam sie jednak do gier strategicznych niz do taktyki....
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Polecam Clash of Giants II wyd. GMT: w jednym pudełku Galicja 1914 r. oraz pierwsza bitwa pod Ypres.
Muss ich sterben, will ich fallen
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

Nie wiem czy może to było już zrobione, ale może by przykleić temat w którym by wytłumaczyć czym się różnią gry na szczeblu taktycznym od operacyjnego itp.?
Zauważyłem, że sporo osób miało z tym problem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ok, z tym, że tym razem poproszę kogoś z Was o wyjaśnienie, bo ostatnio mam sporo rzeczy na głowie, więc jeśli ktoś z Was zechciałby takie krótkie wyjaśnienie napisać, będzie rewelacyjnie. Podobnie można odświeżyć niektóre inne tematy dla nowych graczy takie jak wyjaśnienia podstawowych pojęć, które kiedyś tam pozakładaliśmy, ale jako, że nie wiązały się bezpośrednio z jakimiś dyskusjami, to nikomu nie chciało się poza mną tym zajmować.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
mixer
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 7 lipca 2009, 22:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mixer »

Witam

Jestem nowy zarówno na forum jak i w temacie gier planszowych i w związku z tym chciałbym nabyć trochę praktyki. Nie bardzo wiem jeszcze "co z czym się je" i dlatego poszukuję gracza z Warszawy z która chciałaby ze mną zagrać (chociaż pojęcie "gra" w moim przypadku jest trochę na wyrost i bardziej pewnie by to przypominało korepetycje z planszówek). Ewentualnie na początku mógłbym uczestniczyć w charakterze obserwatora przy czyimś starciu.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc
pozdrawiam mixer
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jak jesteś z Warszawy i możesz wpaść w któryś piątek po 16-tej na Politechnikę to zapraszamy. Najlepiej będzie się umówić bezpośrednio :) . Bywamy też czasem w soboty i w niedziele, ale nie zawsze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
lokataa
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 20:51

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: lokataa »

Czesc, mam problem..
Głownie chodzi o to, ze potrzebuje kupic dobrą planszówke strategiczna rzecz jasna.. typu Cyklady.. itp iii ze ja sie nie do konca na tym znam... to pomyslalam ze wejde w srodowisko znawców.. bo podejrzewam ze tacy sie tu tylko znajdują :) wiec chcialam zapytac czy jest cos.. co moglibyscie mi polecic? Tak od siebie?
Bede wdzieczna za odpowiedź ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”