OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 254 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)

Post autor: Raleen » wtorek, 7 czerwca 2016, 21:48

Kolega pisał, że jest ambitny, to nie ma co go zniechęcać :)
Nie wszyscy początkujący muszą być nieogarnięci (czy jak się to dziś mówi) ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Kontakt:

Post autor: maciunia » wtorek, 7 czerwca 2016, 23:38

killy9999 pisze:Np. we wspomnianym The Caucasus Campaign jest pierdyliard zasad dotyczących pojedynczych jednostek: oddziały NKVD należy traktować jako elitarne w obronie, Brygady morskie należy traktować jako elitarne w ataku, Brandenburgczycy mogą walczyć normalnie albo zostać użyci do korzystnego przesunięcia na CRT, 4ty pułk rowerowy może poruszać się po drogach jak jednostka zmechanizowana, 454ta dywizja ma nałożone restrykcje na poruszanie się. Do tego jeszcze pułki piechoty górskiej, flotylla azowska, flota czarnomorska, pociągi pancerne, VIII korpus lotniczy Richthofena... Sorry, ale nie wyobrażam sobie tłumaczenia tego wszystkiego początkującemu.
Grałem w tą grę 15 razy, większość partii z debiutantami i nikt nie miał problemów ze wspomnianymi przez Ciebie zasadami. Są logiczne, dobrze zilustrowane przykładami i nie wykluczają się wzajemnie. Właśnie instrukcja jest mocnym elementem tej gry, debiutant nie będzie miał problemów interpretacyjnych, co może zniechęcić do wargamingu w ogóle. Natomiast zrozumienie różnic między Assault'em a Mobile Assaultem i samej idei drugiego impulsu w TCC nie wszystkim przychodziło łatwo.
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major

Post autor: killy9999 » środa, 8 czerwca 2016, 13:14

maciunia: wszystko prawda, ale z mojego doświadczenia sporo początkujących graczy ma problem ze spamiętaniem tylu drobiazgów (kurczę, nawet ja mam z tym problem - może jestem jakiś nieogarnięty?)
Master Yoda
Appointé

Post autor: Master Yoda » poniedziałek, 26 września 2016, 16:04

Kupno jakiej gry wieloosobowej polecalibyście, patrząc pod kątem częstotliwości grania w nią na konwentach?

Ceny gier strategicznych są dość wysokie, w związku z czym nie mam możliwości kupna kilku tytułów jednocześnie. Z drugiej strony chciałbym od czegoś zacząć i chciałbym, żeby była to gra, do której będę mógł bez problemu znaleźć współgraczy (choćby na zasadzie mojego dołączenia do zbierającej się grupy). Bez sensu jest dołączanie do gry bez znajomości przepisów. Szkoda też, żeby ktoś tracił czas na tłumaczenie mi jednemu zasad, gdy mógłby grać z innymi osobami znającymi reguły.

Posiadam co prawda Assyrian Wars, do której sam przetłumaczyłem sobie zasady i miałem też okazję zagrać, ale to tytuł rzadko spotykany na konwentach. Kupowałem tę grę też trochę w innym celu.

Podsumowując: jakie są Wasze ulubione gry? Które z nich polecacie? Które pojawiają się najczęściej na konwentach? W tym roku ma być jeszcze co najmniej jedno spotkanie w Krakowie - miałbym czas, żeby ogarnąć zasady i przyłączyć się do gry, choć bez doświadczenia, ale przynajmniej nikt nie straci czasu na tłumaczenie mi zasad. Proszę o podpowiedzi. Tematyka gry w tym przypadku schodzi na drugi plan, w kolejnych latach uzupełniałbym kolekcję o interesujące tytuły.

Inna opcja to udostępnienie do przyswojenia samych przepisów gry - "pewniaka", w który przeważnie gracie na konwentach.
May The Force be with You
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Kontakt:

Post autor: Indar » poniedziałek, 26 września 2016, 16:11

Strzelam w dwa tytuły.
Virgin Queen i Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego. Przy czym ta druga została wydana również w Polsce i co za tym idzie zasady dostępne bez konieczności tłumaczenia.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Profes79
General

Post autor: Profes79 » poniedziałek, 26 września 2016, 17:33

Na konwentach także Struggle of Empires i ewentualnie Here I Stand.
Master Yoda
Appointé

Post autor: Master Yoda » wtorek, 27 września 2016, 08:47

Dziękuję za odpowiedzi. Z tego, co się orientuję, to z tytułów, które wymieniliście, chyba tylko Virgin Queen można aktualnie kupić jako nową. Co do reszty od razu patrzyłem na boardgame i cena nowych przekracza 100 euro. Zatem spróbuję z Virgin :)

Wizualnie i tematycznie ciekawi mnie też Pax Romana, ale opinie o grze są raczej niepochlebne.
May The Force be with You
Profes79
General

Post autor: Profes79 » wtorek, 27 września 2016, 08:53

Gra nie jest zła; kilka lat temu parę osób się w nią zagrywało ale to było zanim odkryłem HIS-a :)
Natomiast ze znalezieniem chętnych do gry zapewne byłby problem większy niż do któregokolwiek z wcześniej wymienianych tytułów.
Awatar użytkownika
Trampon
Adjudant-Major
Been thanked: 1 time

Post autor: Trampon » piątek, 17 marca 2017, 00:17

Podpytam tu, bo jak nie tu to gdzie....

Chciałbym nabyć jakąś grę która sprawdzałaby się zarówno w wersji 2-osobowej, jak i jednoosobowej. Lub alternatywnie miała scenariusze dla 2 (lub 2+) osób oraz scenariusze dla wersji solo.
Epoka historyczna ma mniejsze znaczenie, z lekkim wskazaniem na XX wiek (ale może też być cokolwiek innego)

Wskazane byłoby aby angielski był wymagany w ograniczonym stopniu - tak aby ew. karty nie zawierały ściany tekstu po angielsku, ale już np komendy - spoko. Instrukcja po angielsku nie jest problemem.

W grę zamierzam grać z ogarniętym planszówko juniorem (12 lat) więc mogą być to trochę cięższe tytuły.

Czas rozgrywki (np scenariusza) - dobrze byłoby aby był w miarę krótki. Wiem że to się trochę kłóci z informacją powyżej o cięższych tytułach - chodzi mi o to aby były jakieś szanse na rozłożenie i dokończenie gry za jednym podejściem.

Wstępnie, na podstawie zbliżonego (ale nie mojego) wątku na FB patrzyłem na NightFightera, choć z opisu w Forcie Gier nie wynika aby to była gra z opcją dla 1 osoby.

Tak czy siak za ew. polecanki z góry dziękuję.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Profes79
General

Post autor: Profes79 » poniedziałek, 20 marca 2017, 08:49

Problem polega na tym, że dobra gra jednoosobowa na ogół musi być opracowana jako gra jednoosobowa. Warianty jednoosobowe w grach dwu-trzy osobowych rzadko się sensownie sprawdzają.

Zasadniczo stosunkowo prostą grą, gdzie występuje możliwość grania w dwie-trzy osoby i jest wariant jednoosobowy jest Wyścig do Renu. Niestety ze względu na zasady najpełniejsza rozgrywka jest na trzy osoby ale zarówno na dwie jak i na jedną da się grać; do tego o ile kojarzę dodatek Red Ball Express wprowadza dodatkowe zasady zmieniające nieco rozgrywkę także dla jednego gracza.
Awatar użytkownika
Trampon
Adjudant-Major
Been thanked: 1 time

Post autor: Trampon » środa, 29 marca 2017, 16:16

Muszę powiedzieć że trochę jestem rozczarowany poziomem interakcji. Poza jednym komentarzem (dzięki Profes) - nic.

Naprawdę nikt nie ma żadnych rekomendacji? Podobny wątek na FB generuje kilkanaście odpowiedzi, trochę dyskusji - a tu nikomu chyba nie chce się dziobnąć palcem w klawiaturę. Wygląda to trochę tak "Nie wiesz? To nie zawracaj głowy"

Pytałem się o Nightfightera. 2 czy 1-osobowe? Fajne? Ktoś grał i może coś powiedzieć?

Z góry itd.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
leliwa
Général de Division Commandant de place
Been thanked: 8 times

Post autor: leliwa » środa, 29 marca 2017, 16:26

Trampon pisze:Muszę powiedzieć że trochę jestem rozczarowany poziomem interakcji. Poza jednym komentarzem (dzięki Profes) - nic.

Naprawdę nikt nie ma żadnych rekomendacji? Podobny wątek na FB generuje kilkanaście odpowiedzi, trochę dyskusji - a tu nikomu chyba nie chce się dziobnąć palcem w klawiaturę. Wygląda to trochę tak "Nie wiesz? To nie zawracaj głowy"

Pytałem się o Nightfightera. 2 czy 1-osobowe? Fajne? Ktoś grał i może coś powiedzieć?

Z góry itd.

Nightfighter jest grą co do zasady 1-osobową. Druga osoba jest jakby sędzią poruszającym też samolotami przeciwnika, które są niewidoczne (oprócz radaru) dla gracza. Oryginalny i ciekawy pomysł.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
pietia2014
Adjudant-Major

Post autor: pietia2014 » środa, 29 marca 2017, 16:40

Jak lubicie samoloty to polecam Wing Leader. Znajomość angielskiego wymagana tylko od 1 osoby. Gra krótka, szybka i dosć ciężka ale znów tylko dla ciebie bo jak sam ogarniesz instrukcję to młody poczuje się jak prawdziwy dowódca skrzydła - wszystko mu podpowiesz. Bardzo dobra solo ze względu na to, że strona atakująca jest mocno skryptowana zasadami - to znaczy bombowce lecą nad cel a myśliwce eskortują i do pewnego momentu muszą po prostu zasuwać prosto przed siebie. Ma walor edukacyjny - syn pozna historię lotnictwa (to jakbyś chciał uzasadnić zakup jego mamie).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 254 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Post autor: Raleen » środa, 29 marca 2017, 20:13

Trampon, jeśli ściśle chcieć zastosować się do postawionych przez Ciebie warunków, jakie ma spełniać gra, to ciężko mi coś wskazać i tak jak pisał Profes, nie ma wielu takich dobrych gier. Inna sprawa, że ja nie przepadam za grami solo, stąd może się nie znam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cadrach
Lieutenant-Adjudant-Major
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Post autor: cadrach » środa, 29 marca 2017, 20:43

Jeśli przebolejesz karty z angielskim tekstem (ale to głównie jedno-dwa zdania lub same nazwy miast lub obiektów, które są celami), to dobry byłby RAF. Jest to gra solo ale można grać w dwie osoby. Może przypadłaby Ci do gustu, chociaż to dość drogie pudło.
no school, no work, no problem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”