Prehistoria gier - magazyn "Razem" i pismo "Świat Młodych"

Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Prehistoria gier - magazyn "Razem" i pismo "Świat Młodych"

Post autor: Claymore »

Ponieważ nie znalazłem podobnego w tym temacie, pozwalam sobie założyć nowy wątek. Proponuję dyskusję na temat starych gier zamieszczanych w magazynie "Razem", wydawanym w Polsce w latach 80-tych.

W moich zbiorach zachowało się kilka egzemplarzy gier, które pojawiły się w tym magazynie. Niestety różne okoliczności sprawiły, że część z nich nie zachowała się w całości. Ciekaw jestem, czy komuś z Was sprzyjało szczęście i brakujące elementy macie w swoich swoich zbiorach... Grywaliście w nie n-lat temu? Doskonale pamiętam rozgryki w "Mostrum", próby przejścia pierwszej wersji "Dreszcza", czy "Goblina"...

Lista gier, które mam w swoich zbiorach:

- "Dreszcz" (gra paragrafowa osadzona w świecie fantasy, dla jednego gracza - wyruszamy na wyprawę po labiryncie)
- "Goblin" (gra paragrafowa osadzona w świecie fantasy, dla jednego gracza - wyruszamy na wyprawę po labiryncie)
- "Monstrum" (prosta gra osadzona w świecie fantasy, gracze mają do wypełnienia misję pojmania jednej z czterech poszukiwanych postaci)
- "Władca podziemi" (prosta gra osadzona w świecie trylogii Tolkiena, w której Drużyna Pierścienia musi wynieść Pierścień z labiryntu, pokonując kolejne komnaty, w których czekają na śmiałków potwory i różne niespodzianki)

Obecnie na liście poszukiwanych gier mam:
- "Monstrum" (numer 35/1985) - brakuje mi oryginalnych reguł, mam planszę i karty (na odwrocie których były reguły) i zasady spisane w skrótowy sposób w zeszycie
- "Władca podziemi" (numer 35/1984) - brakuje mi reguł gry, mam jedynie komplet kart i skany nowszej, nieco zmienionej wersji gry wydanej przez krakowską firmę Gambit

Z ciekawostek dodam, że trwają prace nad renowacją gry "Monstrum", w których po części uczestniczę:

http://gryfabularne.blogspot.com/2009/1 ... m-gry.html


I zupełnie na deser dla tych, którzy szukać nie lubią, a chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o prehistorii gier w Polsce, polecam lekturę:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 63&start=0
http://gryfabularne.blogspot.com/2007/0 ... owych.html
http://forum.polter.pl/1-vt28176.html?p ... sc&start=0
Ostatnio zmieniony piątek, 18 lipca 2014, 20:19 przez Claymore, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Co do tego Goblina to miałem akurat sporo szczęścia i zachorowałem wraz z ukazaniem się czwartej części. Odleciałem w świat wyobraźni. Na dziś to pewnie byłoby słabe, ale wtedy - coś pięknego.
Dreszcz ukazał się jako samodzielna gra i nawet to miałem. nie wykluczam jednak, że było tam coś skopane. Bodaj jakiś pomylony odnośnik (swoją drogą dobrze, że wiecie kto nie wydaje gier paragrafowych :lol: ).
Pozostałych nigdy nie udało mi się skompletować.
Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Claymore »

Tak, pierwsza wersja Dreszcza "zapętlała się". Co ciekawe sama gra doczekała się chyba największej ilości wydań drukowanych, pewnie ze względu na to, że była pierwsza grą tego typu na polskim rynku. Poza wersją "pudełkową" wydaną przez Ultimę, "Dreszcz" pojawił się też jako dodatek do Świata Gier Komputerowych :)

Gier paragrafowych pojawiło się potem trochę m.in. w wydawnictwach Amber i Alfa... Do poczytania w temacie:
http://gryparagrafowe.webpark.pl/

I do zagrania:
http://gra_dreszcz.republika.pl/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja miałem do czynienia tylko z "Wehikułem czasu", poza tym znam planszówkę "Odkrywcy nowych światów", która była swego rodzaju połączeniem gier planszowych i paragrafówek. Magazynu "Razem" niestety nie kojarzę. Może byłem wtedy minimalnie za młody i po trochu interesowałem się innymi rzeczami.

Kojarzę też tą stronę, którą podałeś. Zajrzałem i nawet widać, że coś się tam dzieje. Są jakieś aktualizacje. Masz może jakiś kontakt z prowadzącymi? Pytam z ciekawości również.

Gdzieś głębiej był zdaje się jakiś ogólny temat o grach paragrafowych, ale dobrze, że założyłeś nowy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Pamiętam te gry, miałem wszystkie i długo próbowałem rozgryźć, gdzie w "Dreszczu" jest ten błąd :). Gazetę musiałem kupować po kryjomu bo "Razem" było tak nowoczesną wydawnictwem jak na tamte czasy, że dawali nawet fotkę gołej babki na ostatniej stronie :)


A z gier które wydali pamiętam jeszcze "Formułę 1" (wyścigi samochodowe)- zagrywaliśmy się w to godzinami :)
Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Claymore »

@Raleen - Akurat temat gier paragrafowych (a konkretniej w tym przypadku tzw. fantasolo) wypłynął tu zupełnie przypadkiem, głównie z powodu pojawienia się dwóch z nich w "Razem" :)

Gry, o których piszesz też należą do klasyki, ale pojawiły się kilka lat po publikacjach artykułów na temat gier w "Razem", za sprawą słynnej firmy Encore ("Odkrywcy...") i wydawnictwa Alfy ("Wehikuł..."). Akurat okres wzmożonej aktywności redakcyjnej i pisania o grach planszowych, a potem grach RPG przypadł w "Razem" na czas, gdy byłem w SP, więc to, co się tam pojawiało w tym temacie pobudzało chłopięca wyobraźnię :roll:

Przejrzałem dokładnie tutejszy temat dotyczący gier planszowych i faktycznie jest kilka wątków dotyczących gier wydanych przez Encore :) Zobaczę, czy będę w stanie wnieść coś do dyskusji tam toczonych...

Pozwalając sobie jednak na mały off-topic. "Odkrywców Nowych Światów" mam w swoich zbiorach i pewnie niebawem sobie w niego pogram. Zanim jednak do tego dojdzie przygotuję sobie nowy zestaw żetonów, bo oryginalne są na słabej jakości papierze. Trzeba korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii :)

@Jarek - Rzeczywiście, przypominam sobie tamtą "Formułę 1"! Jakiś czas później stałem się dumny właścicielem gry "Grand Prix", którą wygrałem w konkursie w "Świecie Młodych" :D "Grand Prix" była unowocześnioną i uzupełnioną wersją Formuły 1. Graliśmy w nią z kolegami przez kilka lat organizując sobie nieformalne mistrzostwa świata ;)

Zachowało Ci się coś może w archiwach?
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1271
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Post autor: Dżenesh »

Pamietam, że miałem z "Razem" grę o nazwie "Kokosy" (chyba :/ ?) - coś na kształt Eurobissnesu. Pamiętam bo to moja pierwsza planszówka :>

A pamiętacie "Świat Młodych"? Tam też były swego czasu gry. Do dziś mam egzemplarz z grą polegająca na jak najszybszym zajęciu schronów przez mieszkańców pewnego miasteczka by uciec przed spotkaniem z UFO :lol2:
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Lipa
Sergent
Posty: 128
Rejestracja: poniedziałek, 24 lipca 2006, 11:49
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Lipa »

"Świat Młodych" w ogóle promował planszówki. O moich pierwszych grach (Magia i miecz, Wojny napoleoński i Gwiezdny Kupiec) dowiedziałem sie włąsnie ze Swiata.
Pamietam też, ze organizowali oni konkurs na gre planszowa i potem te gry publikowali (Pacman itp.).
Tylko głupcy uczą się na własnych błędach, mądrzy ludzie uczą się na cudzych.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Claymore, - niestety nic mi nie zostało z tamtych czasów.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Jarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Claymore »

Szkoda... pozostaje liczyć na cud i odkrycie u kogoś skarbnicy gier z odległych czasów ;) I tak powoli udaje mi się dzięki sieci uzupełniać braki... Do cierpliwych świat należy :D
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Post autor: dixie75 »

Dżenesh pisze: A pamiętacie "Świat Młodych"? Tam też były swego czasu gry. Do dziś mam egzemplarz z grą polegająca na jak najszybszym zajęciu schronów przez mieszkańców pewnego miasteczka by uciec przed spotkaniem z UFO :lol2:
Ło matko, toż to, pacholęciem będąc się zagrywałem namiętnie :jupi: O ile mnie skleroza nie myli, to był specjalny numer tylko z grami. Raptem 4 kartki. Na jednej z nich było też coś o nazwie bodaj "Kasztelan", wg mnie nawet lepsze niż ufo.
W dodatku numer ukazał się chyba w okolicach początku wakacji....
Ech wspomnienia...
Czy miałbyś coś przeciwko prośbie o skan tego numeru (bo prawa autorskie chyba wygasły...)?

Marzy mi się przerobienie tego na platformę ZunTsu. Ostatnio mama taką fazę na reaktywowanie staroci z dzieciństwa. Właśnie siedzę nad rekonstrukcją klasyka "Bogowie Wikingów", którego marne resztki wyciągnąłem z sieciowych czeluści :lol2:

PS. A tak przy okazji - Witam wszystkich strategów, taktyków i żetonoprzesuwaczy :jupi:
Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Claymore »

@dixie75 - "Bogów Wikingów" można dostać w dobrym stanie na Allegro. Mam tę grę, jeśli chciałbyś uzupełnić braki w żetonach, czy kartach - daj mi znać. A propos renowacji - zerknij do mojego pierwszego postu - interesuje mnie, czy masz coś w swoich zasobach, czego usilnie poszukuję od dłuższego czasu :)
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Post autor: dixie75 »

Claymore pisze:@dixie75 - "Bogów Wikingów" można dostać w dobrym stanie na Allegro. Mam tę grę, jeśli chciałbyś uzupełnić braki w żetonach, czy kartach - daj mi znać.
Po grze zostało wspomnienie :? Jeśli się, żonie spodoba (a lubi strategiczne planszówki), to może kupię, ale do Alledrogo nie mam jakoś zaufania.. Chyba, że ktoś polecony...
Claymore pisze: A propos renowacji - zerknij do mojego pierwszego postu - interesuje mnie, czy masz coś w swoich zasobach, czego usilnie poszukuję od dłuższego czasu :)
Niestety. Pamiętam jak przez mgłę, że coś może i było. Na pewno się nie ostało. Przeżył tylko niemiłosiernie zgrany Eurobussines. Ale to w hitlermarketach za 20-30 zł można nabyć.
Awatar użytkownika
Claymore
Caporal-Fourrier
Posty: 77
Rejestracja: czwartek, 17 czerwca 2010, 08:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Claymore »

@dixie75 - Na Allegro zawsze możesz poprosić o dodatkowe zdjęcia, jeśli stan gry budzi Twój niepokój. Ja na przykład nabyłem "Miasto" do MiM które było lekko zdekompletowane, ale dzięki materiałom w wersji cyfrowej można poprawić/uzupełnić swój stan posiadania. Tak jak pisałem w kwestii "Bogów Wikingów" - mogę Ci pomóc w uzupełnieniu braków. Żetony, czy karty zawsze można zrobić na nowo w punkcie DTP :roll:

Wracając do tematu wątku (choć niedokładnie). A ze Świata Młodych gry planszowe Ci się jakieś ostały? Pamiętam, że co jakiś czas pismo wrzucało coś w stylu "Węże i drabiny" :)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Bogów Wikingów mam dziewiczych, nawet żetony chyba niewybite z wyprasek...
Znajomy kiedyś sprzedawał gry i z tamtych czasów pozostałości dostałem Bogów właśnie i Troję, obie w foli oryginalnej......Niestety Księcia już nie miał ;/

Niestety razem to przed moimi czasami. Koledzy przed blokiem mieli Dreszcza.
Ale gdy wyszedł w formie broszurowej to się nim zagrywałem strasznie, ale miałem wersję z bugiem - niekończalna :(

Miałem tez późniejszego, pudełkowego Władcę podziemi, ostatnio przy przeprowadzce chyba wywaliłem pozostałości, ale gra była lipna więc nie miałem skrupułów.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”