Kostki i ich wiele rodzajów

Czy wedle Ciebie kości np. 10 polowe są trudno osiągalne na rynku dla gracza i czy tylko ograniczyć się do k6 podczas tworzenia gier ??

dostępne są tylko kostki 6 polowe a najlepiej jedna taka kostka
0
Brak głosów
kilka kostek 6 polowych
4
18%
jedna kostka 10 polowa
0
Brak głosów
kilka kostek 10 polowych
1
5%
dostępne są kostki wszelakie po kilka sztuk :)
17
77%
 
Liczba głosów: 22
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Kostki i ich wiele rodzajów

Post autor: FrankGiovanni »

Mam kolejne pytanie dla szanownego zgromadzenia forumowiczów. Jako że jestem rolplejowcem, kości o różnej ilości ścianek nie są dla mnie czymś nie znanym i często używam, w grach strategicznych przyjeły sie tylko kości 6 polowe czyli tzw. k6 [są nie liczne wyjątki dop. aut.] Przy tworzeniu systemow gry kostki o innych wartości moga ułatwić dostosowanie reguł do potrzeb gry. Ale wchodzi pytanie czy gracze mają dostep do takich kostek i czy to nie utrudni a nawet nie uniemożliwi gre. Zapraszam do dyskusji :)
Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dobre pytanie, z kostkami 6' jest o tyle dobrze, że można założyc, że każdy to ma i nie dodawac do gier, z innymi niestety nie można tak założyc...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Kostki i ich wiele rodzajów

Post autor: Andy »

FrankGiovanni pisze:w grach strategicznych przyjeły sie tylko kości 6 polowe czyli tzw. k6 [są nie liczne wyjątki dop. aut.]
Te wyjątki są chyba jednak dość liczne: np. w Imperium Słońca jest K10, w OWC K12, ale prawdziwą niepodziankę szykuje Legun w swoim Ostfroncie. Będzie tam jedna K12 i dwie K6, ale jedna z tych ostatnich będzie miała zmodyfikowaną ilość oczek! :D Wszystko to ma oczywiście swoje głębokie uzasadnienie.
Wracając do pytania: nie wyobrażam sobie, żeby naginać na siłę planowane mechanizmy gry do wymogów K6. Kłopoty ze zdobyciem innych kostek nie są chyba tak wielkie, żeby warto było rezygnować z czegoś istotnego na etapie projektowania gry.
A z odczuć osobistych: bardzo lubię K12, przyjemnie leży w ręku i fajnie sie toczy. Nie przepadam za to za K10, która toczyć za bardzo się nie chce. Ale w sumie najważniejsze, bez względu na rodzaj kostki, żeby wypadało na niej to, co ma wypadać. :wink:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
preclo

Post autor: preclo »

Bardzo ciekawy temat. I taki życiowy :)

Osobiście preferuję przede wszystkim tradycyjne K6, chociaż lubię też, podobnie jak Andy, kostki K12.
Za to strasznie nie lubię szkaradztw w postaci K10.
Wiem, że to są wygodne kości, bo dają ładne 10 procent, albo i 1 jak się dwie połączy, ale niedość, że to paskudne, toczyć się nie za bardzo chce to jeszcze w dodatku nie jest wielościanem foremnym, a może i przede wszystkim.

A jeśli chodzi o dostępność, to dzisiaj nie jest niemożliwe znalezienie kostek innych niż K6, chociaż szczerze powiem, że jak szukałem ostatnio w Lublinie K12, to znalazłem ją tylko w jednym sklepie, na jakieś półtorej godziny łażenia. Tak, że nie jest to też takie proste.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

w dodatku nie jest wielościanem foremnym, a może i przede wszystkim.
To nie wiedziałem nawet, a która ścianka jest większa?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Match »

Wszystkie są takie same.

A nie jest wielościanem foremnym, bo przy wierzchołkach zbiega się różna ilość ścian. 8)
Aczkolwiek nie wiem co mówi nam o tym geometria nieeuklidesowa.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Niech się Cyberstefan wypowie :)
Get the graal or die tryin.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Match pisze:Aczkolwiek nie wiem co mówi nam o tym geometria nieeuklidesowa.
Odkąd wyczytałem w instrukcji do "Labiryntu śmierci", że istnieje kostka trójścienna, nic mnie już nie zdziwi w tej dziedzinie. :wink:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Post autor: anonim »

W "Labiryncie śmierci" skrót K3 oznaczał że wynik ze zwykłej kostki o sześciu polach dzieliło się na dwa. Najmniejsza kostka którą widziałem to czterościenna.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

anonim pisze:Najmniejsza kostka którą widziałem to czterościenna.
To tak, jak ja. :wink:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

Dla mnie bez różnicy ile i jakich kostek/

Choć bywały lepsze czasy kiedy potrzebne zestaw kostek był dołączany do gier w pudełkach.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Match »

Można wykombinować 3 ścienną, ale w rzeczywistości będzie miała tych ścian 9 :wink:
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Silmeor
Carabinier
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Silmeor »

Jak dla mnie najprzyjemniejsza kostka jest k10- sentyment z RPG. Najbrzydszymi k8 i k4- ta ostatnia to sie dopiero toczy; na ktora scianke upadnie to juz tak zostaje. Slyszalem tez o kosci k100 ale na oczy nie widzialem wiec nie wiem czy taka naprawde istnieje.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Match »

Istnieje, poza nią widziałem jeszcze, a nawet chyba posiadam k30.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Cyber Stefan
Sous-lieutenant
Posty: 368
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:40
Lokalizacja: Słobity/Toruń

Post autor: Cyber Stefan »

Więc się wypowiem

Jest to oczywiście geometria euklidesowa. Nie jest wielościanem foremnym z powodu podanego przez Matcha. Definicje powinniście pamiętać z liceum jeszcze... Chociaż ja sam nie znam i się nią nie interesuję za bardzo (nie moja dziedzina) ale intuicyjnie jasne jest, że nie jest to wielościan foremny - wystarczy na nią spojrzeć. dlaczego jest to geometria euklidesowa to już by za dużo tłumaczyć i nie jest to w zasadzie ważne. Wydaje mi się jednak, że szansa wyrzucenia każdej liczby oczek jest taka sama.

Ja z kolei najbardziej lubię kostkę 20 ścienną. Fajnie i długo się toczy. Za to k4 mnie jak najbardziej odrzuca, Już wolę rzucić k8, wynik podzielić na pół i wziąść z tego 'sufit' czyli najmniejsze z górnych ograniczeń całkowitych, znaczy jak wyrzucę 1-2 to mam 1, 3-4 to 2, itd. Na podobnej zasadzie działa k3, k2 i inne kn gdzie n jest dzielnikiem liczby ścian istniejących kostek.

k100 to kombinajcja 2 kostek 10-ściennych. Na podbnej zasadzie można skonstuwać k1000 itd. Stosuje się także czasemn na przykład kombinację 2k6 - patrz Pomarańczowa Rewolucja.

W grach miłe jest pewna odmiana od k6 - dlatego jak najbardziej podobają mi się takie kombinacje. Chociaż ustalając takie rzeczy trzeba pamiętać o prawdopodobieństwie...

Kostka z trzema ścianami jest oczywiście niemożliwa z powodu tego, że każdy wielościan musi mieć przynajmniej ich 4. Trochę geometrii i wyobrażni. Taka kostka byłaby jednak możliwa na płaszczyżnie, gdzie kostką byłby trójkąt, a oczkami odpowiednie boki. Można by to rozwinąć na płaszczyznę w taki sposób, że znaczące byłyby tylko te 3 ściany bedące wcześniej bokami trójkąta.Tylko, że nie byłaby to kostka (w sensie wielościan) 3-ścienna tylko 6 ścienna i nie toczyłaby się we wszystkie kierunki tylko w ten jeden określony, ale w zasadzie pod względem prawdopodobieńswta wszystko by grało.

W podobny sposób otrzymujemy k2, przez które rozumiemy zwykłą monetę albo jakieś rozciągnięcie koła w trzeci wymiar (odpowiednie).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”