W imieniu Ziemi (Encore)

Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Recenzja gry na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Autorem recenzji jest Raleen.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 lutego 2011, 21:39 przez Arteusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

Recenzja jak zwykle bogata, pełna i świetnie się ja czyta.
Mam ta grę i z przyjemnością wróciłem do niej.
Kiedyś grałem sam ze sobą a w tym roku 2 rozgrywki z jakże wymagającym przeciwnikiem – trudno wygrać z Raleenem.
Dla mnie największy mankamentem jest stosunek wielkości pól gry do wielkości żetonów.
Jeśli miałbym grać jeszcze to musiałbym powiększyć mapę choć 1,5 raza.
Bo w miejscu gdzie spotkają się znaczące siły obu stron żetony znacznikowe jak: przebicie ściany (to szczególnie), zranienie, kontrola umysłu, luk Pelikana nagromadzone w pobliżu siebie mogą powodują kłopoty. Jest wtedy też brak czytelności bo żetony zasłaniają też nazwy ważnych pól specjalnych. Też żetony jednostek ziemskich są dwustronne przedstawiając różne typy komandosów i w takim ścisku nietrudno o wywrócenie i ich także. Więc mapa do poprawki (tylko wtedy będzie zajmować więcej miejsca i stanowić główną część gry albo żetony zmniejszyć.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dzięki za pochlebne opinie. Co do planszy, zgadza się, chociaż zbyt wiele o tym nie pisałem. Ale znając Twoją złotą rączkę do obróbki takich rzeczy, będziemy mieli niedługo wszystko odpowiednio powiększone. Grać z takimi zaradnymi graczami to sama przyjemność. Ja już nie muszę się przejmować tymi technikaliami, a nie jestem w tym na ogół dobry, co mi zawsze ułatwia życie :) .

Materiał zdjęciowy w recenzji jeszcze rozwiniemy i częściowo chyba jednak wymienimy, bo nie wszystkie zdjęcia wyszły tak jakby można sobie życzyć, ale to przy okazji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

Pewnie że mogę plansze zrobić tylko nie wiem czy będę miał czas grać. Ale na powiększonej mapie to trochę szybciej rozgrywka posunie się do przodu. Także zdjęcia wyjdą całkiem czytelnie bo na oryginalnej mapie ciężko będzie zrobić ciekawe ujęcia do recenzji.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Post autor: Neoberger »

Gra świetna.
Zawsze mi brakowało gier o imperiach owadów.
Jedna darmowa jest doskonała:
http://interformic.com/he/downloads/he_english.pdf
POLECAM!

Natomiast jako złośliwiec muszę powiedzieć, że gra "W imieniu Ziemi" była chyba plagiatem gry amerykańskiej:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/3249
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tak, wiadomo jak Encore te gry robił. Ale to były czasy PRLu, a później początki kapitalizmu w Polsce czyli jak na Dzikim Zachodzie. Jak rozmawiałem z jednym z oficerów Policji (a wcześniej Milicji ;) ) w dużym mieście wojewódzkim na południu Polski np. koło 1992-93 można było kupić wódkę bez banderoli na bazarku kilkaset metrów od komendy :) .

Od strony formalnoprawnej, nie wiem jak to wyglądało w świetle peerelowskiej ustawy o prawie autorskim, która obowiązywała w chwili powstania tej gry u nas.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Post autor: Neoberger »

Ale nasze żetony lepsze!
Berger
Gimli
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 4 grudnia 2011, 15:04

Re: W imieniu Ziemi (Encore)

Post autor: Gimli »

Cześć!

Mam pytanie i zarazem prośbę czy posiada ktoś skany gier W imieniu Ziemi i Transsolar Encore i czy mógłby udostępnić?
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: W imieniu Ziemi (Encore)

Post autor: Silver »

Jak raz mam na poczekaniu skan "W Imieniu Ziemi" bo sobie dodrukowałem taka mapkę w większych niż oryginalne rozmiary, by lepiej się grało.
zoltan1980
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 11:57

Re: W imieniu Ziemi (Encore)

Post autor: zoltan1980 »

Witam,

Bardzo zależy mi na skanie "W Imieniu Ziemi" - w jaki sposób mógłbym go otrzymać?
Poszukuję również skanów "Ratuj Swoje Miasto" - tych dwóch gier brakuje mi do kolekcji planszówek Encore, w które grałem w młodości :)

Dzięki z góry i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: W imieniu Ziemi (Encore)

Post autor: Silver »

Ja mam grę i mogę co nieco przesłać ale to napisz na priva.
Świetna gra i chciałbym jeszcze w nią zagrać tylko powiększyłbym sobie dwukrotnie planszę w kolorze by łatwiej przesuwać żetony i by wszystko było czytelniejsze.
malol
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 3 sierpnia 2018, 15:46

W imieniu Ziemi

Post autor: malol »

Witam wszystkich miłośników gier planszowych

Mam zapytanie odnośnie gry W imieniu Ziemi:

1. Czy podczas fazy ruchu i walki ogniowej, po wejściu na wrogą jednostkę, trzeba się natychmiast ZATRZYMAĆ, czy też można zastosować procedurę oderwania od przeciwnika i jeśli to się powiedzie, czy można dalej kontynuować ruch?

2. Czy podczas ruchu można czwartej jednostce Znonom przejść przez 3 swoje jednostki, jako limit 3 jednostek na polu. Lub ósmej jednostce komandosów, czy można przejść przez 7 własnych?

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: W imieniu Ziemi (Encore)

Post autor: Silver »

1) Pamiętam, że jak grałem to robiłem próby wyjścia z pola z wrogiem lecz nigdy idąc na niego i wychodząc. Zresztą, może nie bez znaczenia, w instrukcji jest opisana taka próba oderwania się jako wycofanie się.
2) Wychodzi, że nie można bo limit na pole liczy się w każdym momencie ruchu a idzie się pole za polem – chyba ciasne pomieszczenia i korytarze i bardzo by sobie przeszkodzili i dezorganizowali.
malol
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 3 sierpnia 2018, 15:46

Re: W imieniu Ziemi (Encore)

Post autor: malol »

Dzięki Silver. Jeszcze jedno pytanie... Czy jeśli przekraczam drzwi, to kosztuje mnie to dodatkowy punkt ruchu? Przykładowo poruszając się w gnieździe przez drzwi wydatkuję po dwa punkty ruchu na pole? W tabelce ruchu jest +1, wiec chyba o to chodzi.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: W imieniu Ziemi (Encore)

Post autor: Silver »

To akurat proste i czytelne, że idąc przez takie przewężenie wydaje się +1 pkt ruchu w dodatku do kosztu wejścia na dowolne pole.
Co do poprzedniego pytania to można by rozważyć wprowadzenie możliwości opuszczenia pola nawet gdy wejdzie się na pole z przeciwnikiem i pomknięcia dalej. Choć patrząc na inne gry jak np. Space Hulk, gdzie też jest walka w korytarzach obiektów kosmicznych, to chyba tam nie ma możliwości wymijania wrogów (ale nie wiem dokładnie bo nie grałem).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”