Bitwa na Polach Pelennoru (Encore)

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ten punkt wprost sugeruje, że Gondor może strzelać kulami ognistymi, a konkretnie drugie zdanie i to stwierdzenie w nawiasie "katapulty Saurona":
[12.12] Katapulty używane są do ciskania pocisków (głównie kamieni) przeciw murom i oddziałom wroga. Mogą być również użyte do miotania ognistych kul oraz (katapulty Saurona) głów, odciętych schwytanym żołnierzom Westerneńczyka. […]
Katapulty, użyte w czasie fazy walki (do ostrzelania) nie mogą być wykorzystane podczas fazy oblężenia i vice versa, czyli mogą one strzelać tylko raz w ciągu etapu.
Gdyby Gondor nie mógł strzelać kulami ognistymi, to powinno być w nawiasie dodane, tak jak przy miotaniu odciętych głów, że tą akcję mogą wykonać tylko katapulty Saurona. Skoro tak nie jest, wychodzi, że jednak mogą. Z tego przepisu oczywiście.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ciekawa sprawa dotycząca rozstawienia początkowego, rzućcie okiem na ten obrazek na BGG (to chyba z czegoś a la VASSAL):

http://www.boardgamegeek.com/image/242107/gondor

Zwróćcie uwagę, że jednostki Saurona stoją dość blisko tego pola wejściowego, a nie są rozrzucone wzdłuż całej krawędzi, jak to umożliwia graczom polska wersja (można się rozstawić do 4 pół od dolnej krawędzi planszy). Co to powoduje? Że oddziały Saurona mają dużo dłuższą linię bojową, a Gondor nie jest w stanie obsadzić całych murów, wobec tego, doświadczeni gracze kierujący Gondorem, między innymi z tej właśnie przyczyny, opuszczają pierwszy krąg - przez to szerokie rozstawienie przeciwnika na początku. Tutaj ten front jest węższy, co daje pewne szanse obrony już na samym dole, mimo fanatyzmu oddziałów Ciemności na początku rozgrywki.

Zastanawiam się czy nasi stworzyciele tej gry z firmy Encore nie pomanipulowali tutaj przy zasadach rozstawienia (być może wyjściowo było to rozstawienie o 4 czy więcej pól, ale od tego jednego pola drogi na dole, przy krawędzi, a nie 4 pola wzdłuż całej krawędzi). To by wbrew pozorom mogło sporo zmienić.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Jasne, a gwardia pałacowa w wieży na dole. :P Mam wrażenie, że wyciągasz zbyt daleko idące wnioski z przypadkowego rozstawienia żetonów.
Przy okazji fajny opis gry. Miło było przypomnieć sobie klimaty Śródziemia.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tyle, że gwardią pałacową schodzi się zwykle jak najszybciej na dół. Jedna jednostka więcej, a przy ogólnej liczebnej mizerii sił Gondoru każdy oddział jest cenny, więc na górze potem raczej nie ma żadnych oddziałów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
matrix250
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 25 listopada 2011, 16:15

Re: Bitwa na Polach Pelennoru (Encore)

Post autor: matrix250 »

Cześć Wszystkim!

Mam wielką prośbę o udostępnienie skanów instrukcji do gier Encore Bitwa na Polach Pelennoru oraz Ratuj swoje miasto.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Bitwa na Polach Pelennoru (Encore)

Post autor: Indar »

Jak mi będziesz przypominał to zeskanuję. Mam obie gry, z chęcią pomogę.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
matrix250
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 25 listopada 2011, 16:15

Re: Bitwa na Polach Pelennoru (Encore)

Post autor: matrix250 »

Dzięki za odpowiedź, czekam na skany :)
Aragorn
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 12:50

Re: Bitwa na Polach Pelennoru (Encore)

Post autor: Aragorn »

Indar poszukuje skanów gry Ratuj swoje miasto, byłaby możliwość udostępnienia skanów?
wilem07
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2012, 14:54

Re: Bitwa na Polach Pelennoru (Encore)

Post autor: wilem07 »

Szukam skanów "Wojna na Polach Pelennoru" oraz instrukcji z tabelami do gry Dolores wydanej w gazecie "Razem".
Będę bardzo wdzięczny za podesłanie.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Bitwa na Polach Pelennoru (Encore)

Post autor: Anomander Rake »

O, jak ktoś miałby to Dolores to też bym prosił informację na priv. Chętnie bym zobaczył jak to się ma do wspomnień.
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Re: Bitwa na Polach Pelennoru (Encore)

Post autor: FrankGiovanni »

Witam to pdf z wersji amerykańskiej z 1979 roku oczywiście chodzi o "Ratuj swoje miasto" w oryginalnym tytule "The Creature That Ate Sheboygan":

http://www.mediafire.com/?bp7cav6pjwmjy79

I skan żetonów w lepszej jakości:

http://www.thewargamer.com/Scans/Creatu ... boygan.jpg
Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Bitwa na Polach Pelennoru (Encore)

Post autor: Khamul »

Taka ciekawostka. Z pięć lat temu kupiłem w Czechach "czeskie wydanie" Bitwy na Polach Pelenoru. W instrukcji można przeczytać, że prawa do gry ma Encore, więc myślałem, że to po prostu tłumaczenie polskiej "edycji" Gondoru, ale nie... Nie mam polskiej edycji, ale czytając recenzję na Portalu Strategie jest trochę różnic:
- nie ma ograniczonej ilości etapów, gra się aż do czyjegoś zwycięstwa/poddania się
- jest więcej jednostek, np. siły Gondoru mają milicję - 10 jednostek żołnierzy i 5 łuczników, oddziały te pojawiają się w drugiem etapie,
- nie ma zasad dotyczących demoralizacji,
- i przede wszystkim warunki zwycięstwa - jest tylko jeden, wygrywa ten kto kontroluje heks z cytadelą.
Odnoszę wrażenie, że możliwość wygranej jest bardziej wyważona niż chociażby w polskiej wersji, może nawet siły Saurona mają większe szanse...

Jakby ktoś chciał kupić, gra nadal jest dostępna http://obchod.altar.cz/bitva-na-polich- ... p-789.html niecałe 10 PLN kosztuje... Jakość wykonania jak ponad 25 lat temu ;)

PS. Jest szansa, aby ktoś mi przesłał scan polskiej lub angielskiej instrukcji do gry?
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Bitwa na Polach Pelennoru (Encore)

Post autor: Raleen »

Słyszałem o tej czeskiej edycji, tzn. póki co wiedziałem tylko, że jest coś takiego.
Podziel się wrażeniami jak zagrasz.
Khamul pisze:PS. Jest szansa, aby ktoś mi przesłał scan polskiej lub angielskiej instrukcji do gry?
Przesłałem polską. Angielska powinna być chyba na BGG.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Bitwa na Polach Pelennoru (Encore)

Post autor: Khamul »

Dzięki za instrukcję. Być może zagram w przyszłym tygodniu.
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Bitwa na Polach Pelennoru (Encore)

Post autor: Raleen »

Przy okazji szperania wśród różnych szpargałów planszówkowych natrafiłem na oficjalną erratę do "Bitwy na Polach Pelennoru" (a dokładniej jej kopię) jaką sobie kiedyś zrobiłem.
Zamieszczam skan, może komuś się przyda. U mnie może zaginąć, a tutaj jest większa szansa, że zachowa się ku pożytkowi wszystkich.

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”