Gwiezdny kupiec (Encore)

Bolid
Caporal-Fourrier
Posty: 93
Rejestracja: piątek, 27 września 2019, 21:22
Has thanked: 70 times
Been thanked: 25 times

Gwiezdny kupiec (Encore) - żetony wydarzeń (dodatek do recenzji)

Post autor: Bolid »

W grze "Gwiezdny kupiec" występują żetony wydarzeń i okazji, które kładzie się na torze etapów, i które są tajne do nadejścia danego etapu (kiedy wydarzenia się wydarzają, a okazje kończą), ewentualnie do momentu, aż ktoś z odpowiednimi koneksjami zapłaci za uzyskanie informacji o danym nadchodzącym wydarzeniu, lub danej okazji. Problem jednak w tym, że raczej wystarczy inne wydarcie, czy nierówne sklejenie żetonu, żeby wiedzieć, co jest pod spodem. To oczywiście nie przeszkadza przy pierwszej partii, gdy się jeszcze żetonów nie zna (chyba, że ktoś przejrzy żetony i odpowiadające im wydarzenia celowo).

Można te żetony wydrukować jednak z pliku na Boardgamegeek,

https://boardgamegeek.com/filepage/5011 ... version-pl

(trzeba mieć konto, które obecnie jest darmowe), wyciąć i skleić jeszcze raz... Problem w tym, że zrobienie tego idealnie (sklejać aż będzie równo i bez plam kleju) też nie jest łatwe, mi się w każdym razie na razie nie udało zrobić tak, żebym sam nie mógł odróżnić okazji kupna kadłuba Włócznia od napadu piratów na port w Mu Herculis (obydwa mają taki sam rewers). Ostatecznie, sklejający może nie brać udziału w grze.

Z tym, że widać, że w tych plikach na Boardgamegeek wydarzeniu 3 jest przyporządkowany Gosp 10, co jest błędem; na poniższym zdjęciu

Obrazek

widać, że wydarzeniu 3 przyporządkowane mają być koneksje polityczne 3.

Tak samo na zdjęciach z obu stronami angielskich żetonów:

Obrazek

i

Obrazek

widać, że po drugiej stronie wydarzenia 5 (po prawej) przyporządkowane są koneksje polityczne 2 (najbardziej po lewej), idąc o 3 żetony w stronę środka widzimy, że z drugiej strony żetonu "Gen War EV 3" (czyli wspomniane wydarzenie 3) są koneksje polityczne 3 z opóźnieniem 4, jak w polskiej wersji zresztą. Tak, że ten sposób rozwiązania problemu z żetonami, które będą się różnić wyglądem po sklejeniu też nie jest idealny, a każdym razie trzeba się wysilić, żeby to był taki zestaw żetonów, jak w oryginale.

Swoją drogą może temu Sielimowi, który zrobił te pliki i udostępnia, ktoś powinien powiedzieć, że tam jest błąd. No, ale na potrzeby mojej recenzji "Gwiezdnego kupca" starałem się przede wszystkim poinformować moich czytelników, że jest taki problem z oryginalną grą, że da się rozpoznawać żetony po nierównym sklejeniu, można to w jakimś stopniu rozwiązać ściągając i sklejając te żetony na nowo, ale te dostępne żetony też nie są wolne od błędów, przynajmniej jednego.
Bolid
Caporal-Fourrier
Posty: 93
Rejestracja: piątek, 27 września 2019, 21:22
Has thanked: 70 times
Been thanked: 25 times

Re: Gwiezdny kupiec (Encore)

Post autor: Bolid »

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Gwiezdny kupiec (Encore)

Post autor: Raleen »

Chciałem powiedzieć, że bardzo się cieszę, że ta recenzja ukazała się u nas na portalu. Nie ma to jak spojrzenie z innej strony. SPIDI napisał jakiś czas temu swoją, omawiającą obszernie wszystkie aspekty, ta wydaje mi się będzie wartościowsza dla osób siedzących choć trochę w temacie. Dzięki temu obie powinny dobrze się uzupełniać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 856
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 260 times
Kontakt:

Re: Gwiezdny kupiec (Encore)

Post autor: dbj »

Bolid pisze: czwartek, 20 kwietnia 2023, 19:01 Recenzja gry na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Czytało mi się bardzo dobrze tę recenzję.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”