Limit czasu na ruch gracza?

Awatar użytkownika
PLama80
Oberfeldwebel
Posty: 208
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 19:31
Lokalizacja: Festung Thorn
Has thanked: 91 times
Been thanked: 52 times

Limit czasu na ruch gracza?

Post autor: PLama80 »

Czy stosujecie jakieś zasady dotyczące tego ile czasu ma drugi gracz na wykonanie swojego ruchu? Wiadomo, że wszystko zależy od poziomu skomplikowana gry, jej wielkości, liczby akcji, jednostek, znajomości reguł, rozwoju sytuacji na planszy itp. itd. Chodzi o taką sytuację, gdy gracz długo planuje i wykonuje swój ruch, nie może się zdecydować, poprawia swoje akcje, co w oczywisty sposób wpływa na czas rozgrywki. Ciekaw jestem jak to u Was wygląda?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Limit czasu na ruch gracza?

Post autor: Raleen »

Ja z tych co się raczej dłużej ruszają niż krócej, chociaż też bez przesady, więc nie wiem co Ci poradzić. Trzeba pogadać z przeciwnikiem, ewentualnie poszukać nowego przeciwnika jak już nie ma innej rady. W przypadku nowych gier niestety czas na ruchy zawsze ulega wydłużeniu jeśli ktoś nie zna w ogóle gry. Czasem także zdarzają mi się przeciwnicy ruszający się tak jakby chcieli mnie wziąć na przeczekanie, ale to jednak rzadkie przypadki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
PLama80
Oberfeldwebel
Posty: 208
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 19:31
Lokalizacja: Festung Thorn
Has thanked: 91 times
Been thanked: 52 times

Re: Limit czasu na ruch gracza?

Post autor: PLama80 »

Raleen pisze: poniedziałek, 20 marca 2023, 13:03 Ja z tych co się raczej dłużej ruszają niż krócej, chociaż też bez przesady, więc nie wiem co Ci poradzić. Trzeba pogadać z przeciwnikiem, ewentualnie poszukać nowego przeciwnika jak już nie ma innej rady.
No właśnie to bardziej o mnie chodzi :D Okej, rozumiem, że zasada zdrowego rozsądku raczej niż zegar szachowy się sprawdza.
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Limit czasu na ruch gracza?

Post autor: killy9999 »

PLama80 pisze: środa, 22 marca 2023, 09:58Okej, rozumiem, że zasada zdrowego rozsądku raczej niż zegar szachowy się sprawdza.
Raczej tak. Mam to szczęście że moi partnerzy do grania szybko podejmują decyzje. Wiadomo, są momenty kiedy każdy musi się dłużej zastanowić, ale jeśli ktoś robi to notorycznie to być może pora poszukać innego partnera do gry.

Skrajny przypadek jaki mi się zdarzył to przy towarzyskiej grze w Carcassonne dziewczyna, która nad każdym ruchem myślała 3-4 minuty, nawet jeśli wyciągnęła prosty kawałek drogi który pasował jedynie w 2-3 miejscach mapy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Limit czasu na ruch gracza?

Post autor: Raleen »

To zależy jeszcze jak ktoś jest przygotowany do gry. Jak znam w miarę dobrze grę to długo nie myślę. Natomiast ostatnimi czasy coraz częściej gra się w nowe gry, gdzie nie ma się zbyt wielu rozgrywek za sobą (chociaż tutaj też różnie bywa, bo jak zdajemy sobie sprawę, że to i tak taka wstępna rozgrywka, to gra się zupełnie na luzie nie przejmując się niczym, tylko wtedy więcej czasu traci się zwykle na sprawdzaniu różnych rzeczy).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
prezestomek
Adjudant-Major
Posty: 275
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 09:55
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times

Re: Limit czasu na ruch gracza?

Post autor: prezestomek »

PLama80 pisze: poniedziałek, 20 marca 2023, 11:42 Czy stosujecie jakieś zasady dotyczące tego ile czasu ma drugi gracz na wykonanie swojego ruchu? Wiadomo, że wszystko zależy od poziomu skomplikowana gry, jej wielkości, liczby akcji, jednostek, znajomości reguł, rozwoju sytuacji na planszy itp. itd. Chodzi o taką sytuację, gdy gracz długo planuje i wykonuje swój ruch, nie może się zdecydować, poprawia swoje akcje, co w oczywisty sposób wpływa na czas rozgrywki. Ciekaw jestem jak to u Was wygląda?
W turniejach lub grach online (Zimna Wojna/Twilight Struggle) stosujesz zegary/timery. Gracze z TOPu w ostatnim czasie zaczęli grać blitz'e - poniżej 30 minut na stronę :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”