Gry dla licealistów

Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Gry dla licealistów

Post autor: Torgill »

Czy szanowni koledzy mogliby polecić jakieś gry o 2 wojnie światowej dla licealistów?
Zasady dosyć proste do nauczenia, długość rozgrywki do 2.5h i możliwość gry w kilka osób. No i dostępną do kupienia :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Gry dla licealistów

Post autor: Raleen »

Chyba seria "No retreat" jest w miarę prosta. Wydaje mi się też, że "Conflict of Heroes" dałoby radę. Jest też taka w miarę prosta gra "Heroes of Normandie".

Z takich zupełnie dla dzieci, to oczywiście gry IPN takie jak "303" (ale to jest poziom wczesnej podstawówki) czy "Memoir '44".

Ewentualnie coś od Strategematy może dałoby radę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Gry dla licealistów

Post autor: Raleen »

Ewentualnie "Red Winter" albo "A Victory Lost", ale mam wątpliwości czy to się zmieści w 2,5 godziny i zasady niby nie są trudne, ale czy aż takie proste, że da się wytłumaczyć i w pełni grać, zwłaszcza z osobami nieobeznanymi z grami. W każdym razie nad tym też bym się pochylił jeśli będziesz się głębiej zastanawiał. Oba tytuły są znakomite.

Generalnie, postawione wymogi dość mocno zawężają wybór, ale może ktoś inny jeszcze coś wymyśli.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Gry dla licealistów

Post autor: Torgill »

Dzięki piękne :) W 303 już grali. Grają też ze mną w bitewniaki.

Myślałem o czymś głównie w skali operacyjnej lub strategicznej.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Gry dla licealistów

Post autor: RAJ »

A musi być WW2?
A z jakiej okazji grasz z licealistami? Jakoś prywatnie czy służbowo?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Gry dla licealistów

Post autor: Torgill »

Hmm, nie musi być WW2. Może być inna epoka.
Gram, bo prowadzę kółko strategiczne w mojej szkole. Gramy w bitewniaki i w niektóre gry IPN'u, ale chciałbym też coś innego im zaproponować.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Gry dla licealistów

Post autor: dbj »

Spróbuj Wyścig do Renu albo Wyścig do Moskwy Phalanx'ów. Gry o tyle ciekawe, że są o logistyce, a to w kontekście obecnego konfliktu może być wartościowe. Pierwsza od 1 do 3 graczy, druga od 1 do 4.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Gry dla licealistów

Post autor: Torgill »

dbj pisze: niedziela, 4 września 2022, 10:45 Spróbuj Wyścig do Renu albo Wyścig do Moskwy Phalanx'ów. Gry o tyle ciekawe, że są o logistyce, a to w kontekście obecnego konfliktu może być wartościowe. Pierwsza od 1 do 3 graczy, druga od 1 do 4.
O super, dzięki. Dobre pomysły. Grałem kiedyś w wyścig do Renu. Jest polska wersja wyścigu do Moskwy? Szukałem trochę teraz w internecie i widzę tylko angielską.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Gry dla licealistów

Post autor: Raleen »

Jak nie musi być II wojna św. to paleta możliwości zdecydowanie się poszerza.

Może np. "Zimna wojna" albo coś z tej serii, np. "Jesień narodów".

Na wiele osób fajną i stosunkowo prostą grą jest "Britannia". 1000 lat historii Brytanii w jednej grze: od najazdu Rzymian do najazdu Normanów.

Prostą grą na wiele osób jest też "Struggle of the Empires". Rywalizacja mocarstw na świecie w XVIII-XIX wieku.

Z Columbia Games jest bloczkowy "East Front" - to byłaby II wojna św. Prosty tylko nie wiem jak z czasem. Poza tym wszystkie inne gry bloczkowe: "Hammer of the Scots", "Crusader Rex", "Richard III", "Julius Caesar". Znakomitą grą tego typu, choć o nieco innej mechanice niż gry Columbii, jest "Sekigahara".

Jest bardzo fajna karcianka Trench War, na jakieś 45 minut do godziny (dostępna w Forcie Gier). Inna dobra, szybka, prosta gra i na wiele osób to "Conquest of Paradise" - rywalizacja prehistorycznych mocarstw w Oceanii i Polinezji. Taka uproszczona wersja "Cywilizacji", w każdym razie w tym stylu (też jest w Forcie Gier). W tę ostatnią często grywamy, zwłaszcza jak nie było czasu na dłuższe rzeczy i z nowymi graczami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Gry dla licealistów

Post autor: dbj »

Torgill pisze: niedziela, 4 września 2022, 11:33
dbj pisze: niedziela, 4 września 2022, 10:45 Spróbuj Wyścig do Renu albo Wyścig do Moskwy Phalanx'ów. Gry o tyle ciekawe, że są o logistyce, a to w kontekście obecnego konfliktu może być wartościowe. Pierwsza od 1 do 3 graczy, druga od 1 do 4.
O super, dzięki. Dobre pomysły. Grałem kiedyś w wyścig do Renu. Jest polska wersja wyścigu do Moskwy? Szukałem trochę teraz w internecie i widzę tylko angielską.
1941: Race to Moscow wydana została tylko w wersji angielskiej, Phalanxi myśleli coś o przetłumaczeniu instrukcji na polski, ale chyba cisza w tym temacie. Gra, oprócz instrukcji, jest niezależna językowo, wystarczy wytłumaczyć dobrze piktogramy. I tu warto sięgnąć po objaśnienia piktogramów z bgg, bo brakuje tego dokumentu w pudełku z grą. Koniecznie trzeba pobrać też z bgg erratę, bez niej można kilku rzeczy nie zrozumieć.

Dla młodzieży, dawniej gimnazjalnej, dobrze sprawdzał nam się Conflict of Heroes 2-4 graczy, teraz koniecznie 3 edycja - łatwiej wytłumaczyć aktywację, Lincoln, Manoeuvre, Memoir '44.
Chociaż czasami zamiast dwuosobówek wolałem dać jakąś wieloosobową euro, np. Neuroshima Hex.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Gry dla licealistów

Post autor: Torgill »

dbj pisze: niedziela, 4 września 2022, 15:43 Dla młodzieży, dawniej gimnazjalnej, dobrze sprawdzał nam się Conflict of Heroes 2-4 graczy, teraz koniecznie 3 edycja - łatwiej wytłumaczyć aktywację, Lincoln, Manoeuvre, Memoir '44.
Chociaż czasami zamiast dwuosobówek wolałem dać jakąś wieloosobową euro, np. Neuroshima Hex.
Dzięki serdeczne. No właśnie raczej to powinna być gra wieloosobowa. Wiadomo, że jeśli jest np. na 4 graczy, to jakoś można się podzielić zadaniami, ale taka typowa na dwie osoby byłaby trudna. Przychodzi często 8-10 osób i każdy chciałby zagrać.
Zawsze można kombinować i podzielić armie między "wodzów", czy przydzielić im różne kraje, ale im więcej osób może grać, tym łatwiej.

Struggle of the Empires mnie zaciekawiło, zwłaszcza, że to Wallace, więc wiem czego się spodziewać (trochę).
Te Columbii też ciekawe, choć niektóre trudno dostępne.
Tutaj kwestia też jest taka, że musi być faktura/paragon na to, więc odpadają używki :(
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Gry dla licealistów

Post autor: RAJ »

Nie ograniczaj się do polskich wersji, angielskie instrukcje i karty to świetny pretekst do szlifowania angielskiego - jak tak się go uczyłem.
Zainteresuj się Quartermasterami: 1914 i WW2
https://www.planszomania.pl/wojenne/673 ... eral-.html
https://www.planszomania.pl/wojenne/134 ... -1914.html

Zdecydowanie polecam Race to Moscow, sprawdzi się także dla 4 graczy.

Wkrótce pojawi się w sklepach Total Domination także od Phalanx.

Sugerowałbym zrezygnować z ograniczenia do do 2.5 godzin rozgrywki to otworzy całe spektrum nowych możliwości. Pamiętaj, że grę można zawsze "zasejwować".
Wtedy natychmiast poleciłbym Sukcesorów od Phalanx.

A na koniec perełka.
Właśnie wyszła gra Krzyśka Dytczaka Time of Wars: Eastern Europe 1590 – 1660, wzorowana na Here I Stand gra o wojnach Rzeczypospolitej i sąsiadów.
http://strategemata.pl/pl/40-time-of-wa ... -1660.html
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Gry dla licealistów

Post autor: Raleen »

Dużo różnych propozycji się pojawiło, i bardzo dobrze, będziesz miał wybór.

Ja z wcześniejszych, jeszcze raz wspomniałbym i wyróżniłbym "Britannię". Gra jest na 4-5 osób. Wiele razy grałem w nią w przeszłości, także z udziałem nowych graczy i świetnie się sprawdzała. Czas rozgrywki pełnej kampanii przekracza 2,5 godziny, ale z tego co wiem w nowej wersji są krótsze scenariusze.

A z II wojny światowej w skali strategicznej, dorzuciłbym np. "Triumph & Tragedy". Jeśli poszukiwałeś gry dot. II wojny św. w tej skali, to może być dobra propozycja, chociaż też nie wiem jak z czasem rozgrywki, pewnie będzie jednak trochę dłuższy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Gry dla licealistów

Post autor: Torgill »

Dziękuję Wam pięknie - jest sporo naprawdę bardzo wartościowych propozycji - będzie z czego wybrać! :)
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Gry dla licealistów

Post autor: RAJ »

Pomyśl też o szybkich grach dwuosobowych - wtedy część pogra multi, inni dwuosobówki...
Na pewno przypadnie Wam do gustu seria Command and Colors (jest kilka różnych linii klimatycznych: anty, napoleońskie, średniowiecze, samurajowie) oraz Combat Commander, zwłaszcza polecam Pacyfik i Great War Commander.
Dla trzech osób świetne będzie Brotherhood & Unity.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”