Czasopismo "Gry Strategiczne"

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Czasopismo "Gry Strategiczne"

Post autor: Raleen »

Z cyklu "Sensacje XXI wieku"...

Przy okazji szperania po "Taktyce i Strategii", w trzecim numerze czasopisma trafiłem na coś takiego... Okazuje się, że w 2001 roku, mimo że ukazywało się ono już jakiś czas, były plany powołania innego czasopisma - "Gry Strategiczne". Czy miało ono zastąpić istniejące czy funkcjonować obok niego, trudno jednoznacznie powiedzieć. W pierwszym numerze planowano dołączyć do niego grę "Pomorze 1939", która ostatecznie ukazała się w 2003 r. samodzielnie (w segregatorze). Na pierwszy rzut oka wygląda to jak cykl gier, ale zamieszczony niżej fragment z innej części czasopisma rozwiewa wątpliwości.

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... %20(1).jpg

Wzmiankę o "Grach Strategicznych" znajdziemy pod koniec rubryki "Od redakcji". Jak widać, rozpoczęto już zbieranie pieniędzy... Według mojej wiedzy czasopismo takie nigdy się nie ukazało (ale może ktoś wie coś więcej na ten temat - w takim wypadku proszę o komentarz). Przy okazji możemy poczytać sobie co nieco o problemach z zamawianiem gier i czasopism w erze przedinternetowej. Przyznam, że zaciekawiły mnie, ale i rozbawiły te trudne do przezwyciężenia problemy z bankami. Nie wiem jak to wszystko wtedy działało, z perspektywy czasu wygląda to zupełnie absurdalnie, ale tu musiałby się wypowiedzieć jakiś bankowiec.

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... %20(2).jpg

Ot taka ciekawostka, wygrzebana przy okazji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”