Niesamowity sukces reedycji "Robinsona Crusoe"

Yeti

Niesamowity sukces reedycji "Robinsona Crusoe"

Post autor: Yeti »

Polski twórca zebrał ponad 10 milionów złotych na wznowienie planszówki "Robinson Crusoe"

Cel zbiórki został osiągnięty w nieco ponad kwadrans. W ciągu trzech tygodni udało się zebrać jednak o wiele więcej, a akcję reedycji gry "Robinson Crusoe" wsparło przeszło 17 tysięcy osób. Nowe wydanie pojawi się w lutym przyszłego roku.

Polski wydawca gier planszowych Portal Games ogłosił zbiórkę, która prowadzona była od 23 marca do 13 kwietnia w serwisie crowdfundingowym. Twórcom zależało na zebraniu 50 tysięcy euro, by wznowić grę planszową "Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie" z 2012 roku. Jak podaje portal Spider's Web, już po niecałych 20 minutach od rozpoczęcia zbiórki, kwota ta została przebita. Ostatecznie udało się zebrać ponad 45 razy więcej.

"Kampania skończyła się wczoraj, ale musieliśmy odespać" - napisał Portal Games Polska na swoim Facebooku. "17 313 wspierających wpłaciło 2 277 000 euro na edycję kolekcjonerską Robinsona Crusoe! To o wiele więcej niż się spodziewaliśmy. Bardzo, bardzo Wam dziękujemy! Jesteście najlepsi" - napisano. W ciągu 21 dni polskim twórcom udało się więc zebrać około 10 mln zł.

Kampania została utworzona na mniej znanej, polskiej platformie crowdfundingowej - Gamefound.com. Każda osoba, która wsparła projekt, otrzyma egzemplarz nowego wydania. Zestawy uzależnione są od wpłaconej kwoty: najtańszy zestaw kosztował 85 euro, a najdroższy natomiast 335 euro.

Wydawca gier z Polski zebrał ponad 10 milionów złotych na reedycję swojej planszówki.

"Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie" to gra zaprojektowana przez Ignacego Trzewiczka, właściciela Portal Games. Gracze wcielają się w rozbitków żyjących na bezludnej wyspie, którzy muszą poradzić sobie z przeróżnymi wyzwaniami. Wydawnictwo zostało przetłumaczone na 12 języków i od czasu wypuszczenia go w 2012 roku utrzymuje się w rankingu Top100 BoardGameGeek.

Kolekcjonerska, angielska edycja "Robinsona Crusoe" pojawi się w lutym przyszłego roku w oraz 2-3 miesiące później w innych językach.

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,269 ... =BoxOpLink
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Ciekawe wiadomości

Post autor: Telamon »

Niesamowita historia.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Niesamowity sukces reedycji "Robinsona Crusoe"

Post autor: Raleen »

Też jestem pod wrażeniem. Crowdfunding, zwłaszcza bazujący na dobrych wspomnieniach, potrafi zdziałać cuda.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Niesamowity sukces reedycji "Robinsona Crusoe"

Post autor: Ogmios »

Szczerze mnie ta gra nie urzekła, taka nijaka. Pamiętam w jednej rozgrywce były nocne szczekające kozy zjadające palisadę, a na koniec chyba przegraliśmy, bo straciliśmy wymagany ogień (czy zapałki, nie pamiętam już dokładnie), aczkolwiek nadal mieliśmy palenisko, to może się udało? W każdym razie wniosek jest prosty - trzeba iść w gadżety przy tworzeniu planszówek...
BEF Hero
Sous-lieutenant
Posty: 382
Rejestracja: piątek, 28 kwietnia 2006, 16:17
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Niesamowity sukces reedycji "Robinsona Crusoe"

Post autor: BEF Hero »

Gratulacje dla Portalu. Ja jednak mam awersję do autora pana Trzewiczka za jego, swego czasu słynne, wypowiedzi na YT, iż był prekursorem gier planszowych w Polsce, przed nim miał być hiatus... Po reakcji także kolegów z tego forum, filmy zostały usunięte. Takie tam czepianie się.

Jakkolwiek, niechaj mu się wiedzie...
"Dajcie mi choć jednego tak wyszkolonego Brytyjczyka, a ja będę wiedział gdzie go posłać żeby najlepiej zginął"
F. Foch o BEF
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Niesamowity sukces reedycji "Robinsona Crusoe"

Post autor: dbj »

Nie wiedziałem, że to tak popularna gra, mamy ją już od paru lat w zasobach naszego stowarzyszenia, ale nawet instrukcji nie przeczytałem. Siostra grała i mówiła, że nawet fajna, ale nie wytłumaczy bo uważa, że każdy z graczy powinien sam przeczytać do niej instrukcję z racji jej skomplikowania.

Bez względu na to kto jest wydawcą należy gratulować i cieszyć się, że "polska myśl planszówkowa" odnosi sukcesy. Spektakularny sukces jedynej gry często pozwala na wdrożenie w życie innych projektów.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Probe9
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2020, 01:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times

Re: Niesamowity sukces reedycji "Robinsona Crusoe"

Post autor: Probe9 »

Gra jest bardzo przyzwoita, Portal potrafił wokół siebie zbudować silną i oddaną społeczność, więc wynik nie jest aż tak wielkim zaskoczeniem. Nie zmienia to faktu, że sama kampania to raczej spory zawód - zarówno w kontekście oferowanej zawartości, ceny jak i narracji Ignacego.
Awatar użytkownika
Maćko
Sergent
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 13:18
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie Będzin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Niesamowity sukces reedycji "Robinsona Crusoe"

Post autor: Maćko »

Mimo że gram i wychowałem się na hexach to Robinson to moja ulubiona gra. Każda rozgrywka jest inna, każda trudna, każda emocjonująca. Ma klimat i czuć walkę o przetrwanie. O reedycji nić nie wiedziałem. Gratuluje bo to naprawdę extra gra.
W oczach mu męty i w głowie mu męty,
Tu i tam biega szalony.
- Warusie - woła - Warusie przeklęty!
Oddaj mi moje legiony!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”