Jak zacząć z grami bitewnymi?

Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 844
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć z grami bitewnymi?

Post autor: dbj »

Usul85 pisze: niedziela, 31 stycznia 2021, 10:53 Podepnę się pod temat.
Jak już zagrasz we wszystko co koledzy podpowiedzieli, to zachęcam do sięgnięcia po Grand Tactical Series od Multi-Man Publishing. Generalnie to duże i drogie gry, symulują duże operacje np. Market-Garden (dwa pudełka), Overlord (docelowo trzy pudła), Mercury (jedna gra) w skali kompanii, ale właśnie w skali kompanii to, wg. mnie, najlepszy system.

Myślę, że warto też sięgnąć po mniej typowe gry wojenne, jak choćby "Wyścig do Renu" wyd. Phalanx, czy "Race to Berlin" wyd. Leonardo Games.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Usul85
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 31 stycznia 2021, 10:39
Has thanked: 1 time

Re: Jak zacząć z grami bitewnymi?

Post autor: Usul85 »

To, jako, że już coś zaczęło się dziać to mogę powiedzieć jak to wygląda u mnie, po kolei:
W takie typowe gry planszowe grałem wcześniej i tak:
- grałem dawno temu w Memoir'a 44 i strasznie się rozczarowałem. Totalnie losowa gra z minimalną ilością decyzyjności
- grałem w Tide of Iron (bardzo dawno temu) i pamiętam, że zrobiła na mnie wrażenie, ale potem już nie grałem
- grałem i miałem Wyścig do Renu, to raczej nie jest to gra wojenna, a bardziej "logistyczna", mi się podobało, ale ludzie mówili, że się nudzą

Teraz co w końcu wybrałem/kupiłem:
- Conflict of Heroes: Storms of Steel - piękne wydane, relatywnie proste zasady - dopiero zacząłem grać w tą grę, ale jest bardzo miodna, moim zdaniem super gra na start
- Combat Commander - kupiłem z ciekawości, bo dostałem w bardzo dobrej cenie, a ma dwie cechy których się obawiam - tylko piechota (czy nie będzie zbyt mało zróżnicowanie) oraz mechanika ruchów/rozkazów za pomocą kart (boję się tej mechaniki, jako potencjalnie bardzo losowej)
- Silver Bayonet - tu ponownie - zachęcony dobrą ceną (nówka za 150 zł) kupiłem, bo gra ma baaardzo dobre opinie i recenzję, a chciałem jakąś grę w Wietnamie

Poza tym kupiłem i dostałem w prezencie gry solo:
- chciałem coś z serii "Leader", więc wybrałem Hornet Leader, bo nowoczesne lotnictwo, bo świetne recenzje :-)
- Fields of Fire 2 - podobna gra legenda, wydaje się mieć najtrudniejsze zasady
- Warfighter 3rd Ed. - karcianka, z dużym potencjałem rozbudowy we wszelkich kierunkach - to kupione z ciekawości, jak nie podejdzie to pierwsze pójdzie do odstrzału



Ot tak wygląda moje wejście, na razie jestem "zajarany" Conflict of Heroes - już myślę nad innymi dużymi podstawkami i dodatkami, przygotowuję się do grania na dniach w Combat Commandera.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć z grami bitewnymi?

Post autor: Raleen »

Myślę, że bardzo dobry wybór zrobiłeś co do zakupów (zresztą, ostatecznie czy Ci pasuje to najlepiej sam ocenisz). Niektórzy koledzy polecają takie gry bardziej dla początkujących, jak te ostatnie dwie, ale z tego co piszesz widać, że masz już pewne doświadczenie, więc myślę, że nie ma sensu w nie wchodzić. Natomiast to co tam dbj polecał na początku to są drogie tytuły, ale z pewnością warte uwagi - pytanie ile chcesz wydawać na to hobby i jak bardzo w nie wchodzić (pewnie w międzyczasie się zorientujesz...).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Usul85
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 31 stycznia 2021, 10:39
Has thanked: 1 time

Re: Jak zacząć z grami bitewnymi?

Post autor: Usul85 »

Na razie mam problem z graczami, każdy się boi grania w "żetoniki", tylko brat cioteczny jest chętny, ale jeszcze przekonam sąsiada :-) Generalnie w Białymstoku jest problem ze współgraczami w wiele rzeczy :)

A tą serię GTS chętnie przetestuje, szczególnie ciekawie dla mnie wygląda The Devil's Cauldron i widzę, że zebrała się grupa ludzi na reprint.. Do bardzo mocnego rozważenia, czy ktoś u nas ogarnia jakieś zamówienia zbiorowe, czy raczej każdy we własnym zakresie?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć z grami bitewnymi?

Post autor: Raleen »

Co do zamówień zbiorowych - załóż wątek to sam najlepiej się przekonasz, natomiast w zbyt wiele osób nie warto zamawiać, bo wtedy wzrasta skłonność celników do doliczania dodatkowych opłat. Przynajmniej tak było do tej pory ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Usul85
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 31 stycznia 2021, 10:39
Has thanked: 1 time

Re: Jak zacząć z grami bitewnymi?

Post autor: Usul85 »

To jeszcze tak ślizgając się obok tematu - polecaliście tą serię Grand Tactical Series od Multi-Man Publishing.
A jak się do tego ma seria Operational Tactical Series? Bo widzę ciekawą tematykę w miarę normalnej cenie, czyli Hungarian Rhapsody: The Eastern Front in Hungary.
wittwelsh
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 10:58
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Jak zacząć z grami bitewnymi?

Post autor: wittwelsh »

OCS to gra na poziomie operacyjnym, jednostki w skali bodaj batalionu, główny ciężar położony jest na linie zaopatrzeniowe - taki w sumie symulator logistyki.

GTS to gra taktyczna, gdzie oddział odpowiada bodaj kompanii.

Obie wymagają dość dużo miejsca na stole, a OCS wręcz prosi się o podłogę. :)
Usul85
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 31 stycznia 2021, 10:39
Has thanked: 1 time

Re: Jak zacząć z grami bitewnymi?

Post autor: Usul85 »

wittwelsh pisze: środa, 17 lutego 2021, 22:37 Obie wymagają dość dużo miejsca na stole, a OCS wręcz prosi się o podłogę. :)
Mam naprawdę duży stół, jeszcze (ale to się może zmienić) nie zdarzyło się, żeby gra nie weszła - aż zmierzyłem - ma 172x310 cm ;)
wittwelsh
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 10:58
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Jak zacząć z grami bitewnymi?

Post autor: wittwelsh »

Zazdroszczę stołu! Ale może nie wystarczyć, taki np. Case Blue do zagrania pełnej kampanii wymaga rozłożenia dziesięciu map standardowych rozmiarów ~ 55/86. : >
Usul85
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 31 stycznia 2021, 10:39
Has thanked: 1 time

Re: Jak zacząć z grami bitewnymi?

Post autor: Usul85 »

Kurczę, wydaje mi się, że znalazłem w naprawdę dobrej cenie tego Hungarian Rhapsody (troszkę ponad 500 za nówkę) i się skusiłem. Spróbuję tego systemu i wyrobię własną opinię :-)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć z grami bitewnymi?

Post autor: Raleen »

Jak zagrasz to koniecznie podziel się wrażeniami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”