Planszówki, paragrafówki, erpegi. Przyczynek do historii gier fabularnych w Polsce 1984-1990 (artykuł w publikacji IPN)

PzKpfw II

Re: Planszówki, paragrafówki, erpegi. Przyczynek do historii gier fabularnych w Polsce 1984-1990 (artykuł w publikacji I

Post autor: PzKpfw II »

Właściwie Skarb Mogorotha, przekręciłem nazwę pisząc szybko. Tutaj link do BGG, gdzie wrzucałem grę:
https://boardgamegeek.com/boardgame/179 ... -mogorotha
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Planszówki, paragrafówki, erpegi. Przyczynek do historii gier fabularnych w Polsce 1984-1990 (artykuł w publikacji I

Post autor: Raleen »

Przyznam, że trochę innego rodzaju gry się spodziewałem, ale ta też fajna. Nie taki przerażający ten skarb Mogorotha jak mogłoby się wydawać po tytule ;)

A najbardziej podobają mi się dzidownicy :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Planszówki, paragrafówki, erpegi. Przyczynek do historii gier fabularnych w Polsce 1984-1990 (artykuł w publikacji I

Post autor: Ogmios »

Łaa Skarb Morgotha... Jedna z ciekawszych gier ze Świata Młodych. Bolączką było, że pola były jak ćwierć żetonu, co wymagało podstawkowanie ich pionowo na plastelinie i unikania większych skupisk wojsk... Być może wymóg rozmiaru planszy i ograniczonego miejsca w gazecie, bo mapka była faktycznie ogromniasta. A grało się nawet fajnie, sporo ubarwiała cała gama różnych wojsk z różnymi zdolnościami. No i cały quest ze Skarbem, bo to nie dość, że trzeba się przebić do zamku, ale go odnaleźć na specjalnych polach, a potem jeszcze wywieźć, a wcześniej zbudować wóz, jeśli dobrze pamiętam...

Mam sporo takich staroci ze ŚM, ale połowa zdekompletowanych. Niektóre nadal grywalne, jak Bitwa o ser, Mr Dig, Wyprawa po magiczną kulę. Chyba nawet mam nr specjalny ŚM z różnymi mini grami, Bazar itp.
PzKpfw II

Re: Planszówki, paragrafówki, erpegi. Przyczynek do historii gier fabularnych w Polsce 1984-1990 (artykuł w publikacji I

Post autor: PzKpfw II »

Ricardo, ja zawsze byłem fanem halabardników i orków w transzejach, kiedy z ciotecznym bratem graliśmy w dawnych latach :)
varbamse
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 października 2020, 14:32
Been thanked: 1 time

Re: Planszówki, paragrafówki, erpegi. Przyczynek do historii gier fabularnych w Polsce 1984-1990 (artykuł w publikacji I

Post autor: varbamse »

Popełniłem Dodatek do Przyczynku, gdzie omawiam kilka tematów nieporuszonych w oryginalnym artykule - Groteka, SMGF, Władca Podziemi, Potyczka i kilka innych drobiazgów. Dla zainteresowanych: https://ursusludens.blogspot.com/2022/0 ... zynku.html

Przy okazji to chyba najlepsze miejsce, aby zapytać:
Czy posiadacie jakieś informacje o klubach gier wojennych działających przy Grotece? Świat Gier (biuletyn Groteki) wspomina aż o trzech działających na początku lat 80tych.
varbamse
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 października 2020, 14:32
Been thanked: 1 time

Re: Planszówki, paragrafówki, erpegi. Przyczynek do historii gier fabularnych w Polsce 1984-1990 (artykuł w publikacji I

Post autor: varbamse »

Ogmios pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 22:12 Mr Dig, Wyprawa po magiczną kulę.
Czy jest sznsa, żebyś podzielił się zdjęciami/skanami tych gier?
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Planszówki, paragrafówki, erpegi. Przyczynek do historii gier fabularnych w Polsce 1984-1990 (artykuł w publikacji I

Post autor: Ogmios »

varbamse pisze: piątek, 12 sierpnia 2022, 11:08
Ogmios pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 22:12 Mr Dig, Wyprawa po magiczną kulę.
Czy jest sznsa, żebyś podzielił się zdjęciami/skanami tych gier?
Jak wygrzebię. Do Wyprawy o ile pamiętam brakowało mi instrukcji.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Planszówki, paragrafówki, erpegi. Przyczynek do historii gier fabularnych w Polsce 1984-1990 (artykuł w publikacji I

Post autor: Raleen »

Czasem bywa, że życie w zaskakujący sposób dopisuje dalszy ciąg różnych historii... Tak wydarzyło się z tytułowym artykułem, który zlinkowałem na początku tego wątku, i dalszymi pracami nad historią polskiego fandomu fantastycznego w latach 80-tych i wczesnych 90-tych.

Niestety, dotarła do mnie niedawno bardzo smutna wiadomość: autorka artykułu nie żyje. Podczas wycieczki górskiej w Szkocji spadła z wysokości i nie udało się jej uratować. Niedawno minęła 30-tkę.

Kilka lat temu miałem przyjemność osobiście poznać ją w IPN-nie. Bardzo sympatyczna, dobra dziewczyna. Widzieliśmy się tylko raz czy dwa razy, więc nie będę się rozpisywać, bo jednak bliżej jej nie znałem. Znane powiedzenie "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" nabiera dla mnie w tej sytuacji szczególnego znaczenia.

Świeć Panie nad jej duszą...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „RPG”