Planszówka/Bitewniak

saphiru
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 18:35

Planszówka/Bitewniak

Post autor: saphiru »

Czesc,

Mam pytanie jaka gre/system moglibyscie polecic do wprowadzenia syna prawie 7-lat w tematyke gier bitewnych.
W gre wchodzi fantasy/starozytnosc/sredniowiecze. Z Battlelore 2nd jest problem z dostepnoscia, Memoir 44 to ostatecznosc.
C&C moze byc za ciezkie. Nie wiem czy chce inwestowac w Warhammer AoS czy LoTR BoPF.

Z gory dziekuje za pomoc.

pozdrawiam,
Michal
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Planszówka/Bitewniak

Post autor: Raleen »

Cóż, to co mi przychodzi do głowy to przede wszystkim właśnie wymienione tytuły (Battlelore, Memoir i C&C), z czego jednak dla tego wieku to chyba Memoir najbardziej.
Czasem śmiejemy się trochę z tej gry jak w internecie napotykamy na poważnych panów, którzy opowiadają jak to rekonstruują z jej wykorzystaniem II wojnę i że to jest pełen realizm, ale dla takich małolatów to chyba jest właśnie to co powinno być.

Ewentualnie to co mi jeszcze przychodzi do głowy to proponuję zapoznać się z grami wydawnictwa Polskie Gry Planszowe np. Proch i Stal, aczkolwiek nie są to gry typowo wprowadzające do gier wojennych/bitewniaków. Natomiast dla 7-latka może będzie to lepsze na początek.

Może koledzy dzieciaci prędzej poradzą :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Hiena
Sous-lieutenant
Posty: 471
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2016, 00:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 109 times
Been thanked: 78 times

Re: Planszówka/Bitewniak

Post autor: Hiena »

Tides of Iron to taki planszowy bitewniak. Masz piechotę, czołgi, ciężarówki.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Planszówka/Bitewniak

Post autor: Ogmios »

7 lat? Fiu fiu... Ostatnio miewałem w lokalnym klubie ~10 latków do grania w DBA i jak dotąd wracali po więcej. Nie najłatwiejszy system, dzieciaki powoli ogarniają zasady i trzeba samemu pilnować, ale spodobało im się (może dlatego, że trochę sklejają modele). No i rażenie wyglądem 15mm figurek też zrobiło swoje. Klonem fantasy dla De Bellis Antiquitatis jest HoTT (Hordes of the Things), gdzie można wystawić w zasadzie dowolnie wymyśloną armię. W obu minusem są raczej abstrakcyjne zasady, aczkolwiek dość intuicyjne; no i trzeba mieć dwie armie - ok miesiąca malowania każda dla początkującego (od biedy można ominąć robiąc papierowe figurki). Optymalnie by było zagrać pod nadzorem doświadczonego gracza, aby zobaczyć czy to pasuje. Do zrobienia na konwencie, kiedy koronawirus minie.

Może skirmishowy system na kilka/kilkanaście figurek? Np. Mordheim, w świecie Warhammera Fantasy, walki dwóch band wojowników w zniszczonym mieście. Od biedy starczą jakieś odpadowe figurki z bitewnego Warhammera za grosze z Allegro (ale można zrobić sobie papierowe na początek). Są darmowe zasady do fanowskiego remake'u Warheim na stronie https://quidamcorvus.blogspot.com/p/download.html ale jak właśnie rzucilem okiem to nawet mnie przytłoczyły te 600+ stron (ale zdają się zawierać WSZYSTKO i jeszcze trochę, są po polsku i nawet klimatycznie przetłumaczone). Być może lepiej spróbować znaleźć oryginalne angielskie zasady do Mordheima - tam się cała sprawa kondensuje do kilku stron i rozpisek band. Zresztą może to nieodpowiedni klimat dla tak młodego człowieka... Są systemy skirmishowe bardziej historyczne np. SAGA ale to może ktoś opisze kto gra.

Z innej beczki jest nowa edycja figurkowego futbolu fantasy Blood Bowl, też w świecie Warhammera Fantasy, ale omija problem mrocznego klimatu (aczkolwiek oprócz punktami za przyłożenia wygrać można demolując wrogą drużynę). Niestety nówka to prawie 300zł i lepiej zapoznać się wcześniej czy to wypali. Na pewno rozgrywki nabierają rumieńców w lidze z różnymi drużynami (podstawka to ludzie i orki), ale do tego trzeba innych graczy.

Jest Heroclix, raczej nastawiony na komiksowych/filmowych superbohaterów, ale zawiera różne uniwersa w tym też fantasy. Plusem są gotowe pomalowane figurki, w miarę umiarkowana cena (zwłaszcza figurek z drugiej ręki). Minusem po angielsku, trochę zagmatwane zasady (ranione figurki tracą/zyskują zdolności), no i w zasadzie to bardzo taktyczna gra, prawie że na szachownicy (gotowe mapki).

Na koniec skorzystam z doświadczenia RPGowego i zarekomenduję proste i darmowe zasady z http://www.darkcitygames.com/ dla świata fantasy, Dzikiego Zachodu i w kosmosie, są też przykładowe moduły przygód. Mechanika opiera się na starym The Fantasy Trip Melee/Wizard (albo polska Potyczka), czego widzę wyszła nawet reedycja w Polsce. Jeszcze prostsze zasady ma Oko Yrrhedesa Sapkowskiego, technicznie jest to RPG, ale walki i czary są; sprawdzone na 8-9 latkach: przez wakacje poprowadziłem krótką przygodę z książki, całą dłuższą i jeszcze trochę zaimprowizowałem do września. Przy RPGach niestety trzeba będzie powymyślać samemu czemu i kto walczy, ale za to można dowolne ludziki z kartonu porobić, albo wziąć z Magii i Miecza czy innej planszówki, albo ulepić z modeliny, sam mam takich 20+ letnich pudełko ;) .
Awatar użytkownika
Alamo1988
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2017, 10:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Planszówka/Bitewniak

Post autor: Alamo1988 »

Witam!

Co prawda nie mogę zalecić niczego na podstawie praktyki, bowiem moja latorośl ma dopiero cztery lata (czekam i mam nadzieję, że połknie bakcyla :) ) ale zasugerowałbym bym Napoleon at Waterloo. To klasyczna gierka z lat siedemdziesiątych, ale krótka i prosta. Masz heksy i żetony, ale nie ma ich dużo, podobnie jak i zasad. Osobiście przypomina mi to TiS z tym, że uproszczone do granic możliwości i należycie wykonane. W sieci jest dostępna wersja do wydrukowania. Natomiast w necie to koszt ok 110 zł o ile pamiętam. Wersja graficzna została uwspółcześniona. Do tego gra jest krótka, co jak sądzę może być zaletą dla młodego adepta gier wojennych :) Maksymalnie godzina grania.

Tutaj możesz sprawdzić jak to wygląda:
https://boardgamegeek.com/boardgame/357 ... n-waterloo
saphiru
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 18:35

Re: Planszówka/Bitewniak

Post autor: saphiru »

Wielkie dzieki za odzew. Wiele ciekawych propozycji, musze sie z tym przespac kilka nocy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”