Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra?

Awatar użytkownika
Maćko
Sergent
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 13:18
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie Będzin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra?

Post autor: Maćko »

Cześć.

Mam proste i szybkie pytanie. Czy są jakieś dobre gry wydane przez TiS? Tytułów wydano pęczki, od średniowiecza do gwiezdnych wojen (Ardeny 2024). Wiadomo że duża większość robiona na kolanie na odpie....ol, z błędami, literówkami, historyczną fantazją itp. To wie każdy, ale może jest chodź jeden tytuł, który jest dobrze wydany? Grywalny? Zgodny z prawdą historyczną? Sam zakupiłem tylko jedną pozycję daaawno temu i myślę, że może coś przegapiłem.

Maćko
W oczach mu męty i w głowie mu męty,
Tu i tam biega szalony.
- Warusie - woła - Warusie przeklęty!
Oddaj mi moje legiony!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: Raleen »

Ja jeśli już to szukałbym wśród tych starszych, wydanych mniej więcej do 2007, może 2008 r. Z wyjątkiem Stirlinga.

Ale też nie śledzę od dłuższego czasu i pewnie są bardziej obeznani w temacie to coś podpowiedzą.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Maćko
Sergent
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 13:18
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie Będzin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: Maćko »

Haaa!
Miałem właśnie Stirlinga i na tym moja przygoda się zakończyła! ... To było jeszcze na studiach....15lat temu. Ale leci... :cry:
W oczach mu męty i w głowie mu męty,
Tu i tam biega szalony.
- Warusie - woła - Warusie przeklęty!
Oddaj mi moje legiony!
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 732
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 27 times

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: Mariusz »

Gdybym miał coś polecać to ewentualnie Tygrysy w śniegu. Zobacz jeszcze recenzje na portalu, czy ci to pasuje.
Alea iacta est.
dakorps
Appointé
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2019, 20:49
Lokalizacja: Ryn na Mazurach
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: dakorps »

Kiedyś przyjemnie mi się grało w Moskwę 1941 + później też 2 dodatki (dość sporo się kiedyś w TiSy nagrałem...).
Oczywiście na zmienionych zasadach.
I stary Charków 1942 (jeszcze bez gwiazdek), choć to był Dragon, ale już jak TiS...
Piszę pod kątem przyjemności grania.
I nie znałem wtedy gier innych wydawnictw ;)
____________________________________
"Wenn man eine große Lüge erzählt und sie oft genug wiederholt, dann werden die Leute sie am Ende glauben." - Joseph Goebbels
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: Raleen »

Maćko pisze: niedziela, 9 lutego 2020, 10:45 Haaa!
Miałem właśnie Stirlinga i na tym moja przygoda się zakończyła! ... To było jeszcze na studiach....15lat temu. Ale leci... :cry:
Zgadza się, czas leci, Stirling wyszedł niewiele wcześniej zanim założyliśmy to forum. Też wtedy byłem jeszcze studentem... :roll:
W tym roku na jesieni minie 15 lat.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: Ulysses »

W ostatnich latach grałem w trzy gry TiS:
1. Hastings 1066
Tutaj moja mini recenzja
viewtopic.php?f=42&t=18486

2. Czerwony huragan, czyli Budziszyn 1945 w WB-95
Grywalne, ale gra nie oddaje różnic w umiejętnościach, morale, dowodzeniu obu stron. Kwestia Świerczewskiego ledwie muśnięta, chociaż powinna być ważnym elementem gry. Nadal w przepisach kurioza w rodzaju przymusu ataku itd. No i fatalne wykonanie żetonów - wiele uszkodziło się przy wyłamywaniu. Heksy małe.

3. Bitwy XXI wieku
Kompletna tragedia i jako gra i jako symulacja współczesnego pola walki. Odradzam
Titos
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 29 maja 2020, 15:42

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: Titos »

Problem z grami TiS jest taki, że jest w nich masa błędów, oznaczenia na żetonach, brakujące żetony itp... Swego czasu nauczyłem się systemu B-35, ale ilość tych błędów jest po prostu zatrważająca, żadna ich gra nie jest wolna od błędów, nawet reedycje. Zawsze czegoś brakuje lub jest źle oznaczone. Zaznaczam, że grałem tylko w kilka i to na nich opieram swoją opinie, może miałem pecha...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: Raleen »

Titos pisze: piątek, 29 maja 2020, 18:03 Problem z grami TiS jest taki, że jest w nich masa błędów, oznaczenia na żetonach, brakujące żetony itp... Swego czasu nauczyłem się systemu B-35, ale ilość tych błędów jest po prostu zatrważająca, żadna ich gra nie jest wolna od błędów, nawet reedycje. Zawsze czegoś brakuje lub jest źle oznaczone. Zaznaczam, że grałem tylko w kilka i to na nich opieram swoją opinie, może miałem pecha...
Pecha raczej nie masz. Niestety, zwłaszcza w tych obecnie wychodzących tytułach, z tego co się orientuję, tak to wygląda jak piszesz. Warto poczytać opinie innych graczy na forum, a jest ich sporo, tylko rozrzuconych. Ja też mam swoje doświadczenia, ale w większości sprzed paru lat (i dawniej).

Co mogę poradzić? Może warto spróbować gier innych wydawnictw. Co do mnie, polecam zajrzeć tutaj:
viewforum.php?f=260
Jeśli tylko zainteresujesz się powstaniem listopadowym i epoką napoleońską, są trzy gry do kupienia. Opinie mają dobre.

Warto zajrzeć też tutaj: viewtopic.php?f=37&t=18926 Nieduża darmowa gra, możesz ściągnąć komplet plików, zasady i sobie wydrukować.
Niedawno opublikowana u nas na portalu i na forum.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 844
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: dbj »

Z poszukiwaniem dobrych gier wiodącego w Polsce pod względem ilości wydanych gier wojennych wydawnictwa, jest jak z poszukiwaniem przez Kubusia Puchatka zjedzonego miodu. "Im dłużej Kubuś zaglądał do garnków, tym bardziej miodu w nich nie było."
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 874
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: cadrach »

:lol:

Powiadał też kłapouchy, że bzyczące bzykanie dochodzące z wierzchołka drzewa nie oznacza wcale, że skapnie ci się trochę miodu.

;)
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: karawanken »

A ja się złamałem i kupiłem dwie gry. Przynajmniej tanie i ładne. Zobaczymy co z tego będzie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: Raleen »

karawanken pisze: sobota, 30 maja 2020, 14:33 A ja się złamałem i kupiłem dwie gry. Przynajmniej tanie i ładne. Zobaczymy co z tego będzie.
Koniecznie podziel się wrażeniami jak zagrasz. Jakiekolwiek by były ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: karawanken »

Raleen pisze: sobota, 30 maja 2020, 17:03
karawanken pisze: sobota, 30 maja 2020, 14:33 A ja się złamałem i kupiłem dwie gry. Przynajmniej tanie i ładne. Zobaczymy co z tego będzie.
Koniecznie podziel się wrażeniami jak zagrasz. Jakiekolwiek by były ;)
Tak właśnie planowałem zrobić.
Awatar użytkownika
havoc00
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2012, 21:29
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry TiS - czy jest jakaś dobra gra? tytuł?

Post autor: havoc00 »

Jeśli mogę dorzucić swoje trzy grosze, to powiem, że po wielu latach dałem szansę rodzimym wydawnictwom i zaryzykowałem kupno kolejnej gry TiSu na testy - wybór padł na Desert Rats 1940-1942. Przyznam, że nie żałuję, ALE! 8 scenariuszy, tylko trzy grywalne. Brak poprawności historycznej, błędy w odwzorowaniu terenu, błędne nazwy miejscowości na mapie, makabryczne zaniedbania i niedopowiedzenia w zasadach, nie wspominając o złym nadruku na kilku żetonach (ciekawym zaś jest to, że wersja angielska zasad jest dużo solidniejsza i jaśniejsza). Nie ma tutaj ani trochę faktografii odnoszącej się do działań wojennych DAK czy CW. Sam system WB-95 to kuriozum nadające się do muzeum albo do solidnego updateu, a szkoda ponieważ sam szkielet nie jest taki zły - ale ktoś z głową na karku musiałby się nim zająć. "Gra" nadaje się jedynie do krótkiej prezentacji taktycznej strony konfliktu; i to jeszcze do granic uproszczonej. Ewentualnie nadaje się całkiem nieźle na zaprezentowanie komuś hobby; struktura reguł jest równie prosta jak w Osadnikach z Catanu (co wcale nie jest negatywną cechą!).
Taka moja skromna opinia po nabyciu produktu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”