Bródno: cywilizacja

Bródno: cywilizacja

Postby Profes79 » Monday, 20 March 2017, 10:00

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7, ... LokWawLink
Gracze niczym przedwojenni osadnicy rozbudowują kolejne kwartały Bródna, obserwując, jak osiedle zmienia się z wiejskiej gminy w część Warszawy. Planszę i pionki do gry można znaleźć w internecie. Wystarczy je wydrukować, wyciąć i posklejać.

http://starebrodno.pl/brodno-gra-planszowa/
Akcja gry rozgrywa się na Bródnie między rokiem 1916, przed odzyskaniem niepodległości, a rokiem 1939, czyli tuż przed wybuchem II wojny światowej. Grając, możemy więc porównać ciche, „drewniane” Bródno z tym rozwiniętym i rozbudowanym pod koniec XX-lecia międzywojennego. Zobaczyć, jak rozwijało się osiedle i jak brutalnie ten proces przerwała okupacja niemiecka – mówi Wieczorek.

To gra dla trzech osób. Każdy z graczy ma za zadanie zabudować przestrzeń ulicy swoimi kafelkami. – Na jednej stronie kafelka widać mapę Bródna z 1918 roku, a gdy go odwrócimy, widzimy plan z 1939 r. Idea gry jest taka, by rozbudować dzielnicę. Podobnie jak w słynnej planszówce „Osadnicy z Catanu” – opowiada Bartosz Wieczorek.
User avatar
Profes79
General
 
Posts: 5656
Joined: Tuesday, 25 April 2006, 08:30
Location: Warszawa

Re: Bródno: cywilizacja

Postby dixie75 » Monday, 20 March 2017, 13:54

Jeszcze ciekawiej by wyglądało porównanie lat 70 i współczesności. Dopiero byłoby widać przeskok z jednej linii autobusowej po szutrówce/żuzlówce (a kto tu asfalt wcześniej widział?) i sadów owocowych z przydomowymi kurnikami itp. do wieżowców, zamkniętych osiedli, sklepów, bazarów, parku z fontanną, czy linii metra (niedługo).

BTW, trochę starych klimatów Bródna (właśnie z lat 70) można poczuć na Podgrodziu wokół ulicy Ostródzkiej. Koguty śpiewają "Kiedy ranne wstają zorze", akurat w sąsiedztwie kościoła :D
dixie75
Sous-lieutenant
 
Posts: 465
Joined: Monday, 21 June 2010, 08:06


Return to Ogólnie o grach planszowych

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron