Gry wojenne/strategiczne i B-35

Awatar użytkownika
Warsaw1939
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 13 lipca 2020, 20:29

Re: Gry Wojenne/strategiczne i B-35

Post autor: Warsaw1939 »

swampgoblin pisze: wtorek, 3 sierpnia 2021, 22:04 Wrześniowe gry dołączone do pisma "Taktyka i Strategia" w systemie B-35:

Numer 34 - Tomaszów Mazowiecki 1939
Numer 36 - Pszczyna 1939
Numer 40 - Mokra 1939
Numer 41 - Sochaczew 1939
Numer 42 - Wizna 1939 (reedycja w grze BlitzKrieg) oraz Szack 1939 (tu na pewno są błędy na żetonach, ewentualnie nie zgadzają się z tabelkami)

Poza 40, wszystkie są dostępne. W te gry Strategematy nie grałem, choć podejrzewam, że ogólny poziom jest sporo wyższy niż w TiS. A, w Blitzkriegu brakuje żetonu sztabu jednej z dywizji niemieckich.
A system B-35 jako taki polecasz?
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Gry Wojenne/strategiczne i B-35

Post autor: swampgoblin »

Warsaw1939 pisze: środa, 4 sierpnia 2021, 08:44 A system B-35 jako taki polecasz?
Oto jest pytanie... Powiem tak, ja w niego w najnowszej wersji dużo nie grałem, wydaje mi się jednak, że z tych dotyczących II wojny autorstwa TiS, nie jest najgorzej. Są tu oczywiście wątpliwości, na czele z osławioną walką ogniową (której w tych grach wrześniowych na taką masową skalę i na dłuższy zasięg nie będzie). Można też się przyczepić do zasięgów artylerii, czy też strat przy wyrównanych stosunkach sił w walce. Pewnie też do lotnictwa i jednostek morskich. I do paru innych rzeczy również, jakby wejść w to szczegółowo. Nie ma też zasad dowodzenia, są sztaby, ale super wielkiego wpływu one nie mają. Aczkolwiek tego nie ma w wielu grach o II wojnie. Nie jest też taki najprostszy, choć w grach wrześniowych wiele zasad nie będzie miało zastosowania.
Głównym problemem gier o Wrześniu, jest oddanie właśnie dowodzenia i łączności po stronie polskiej. I tego zazwyczaj brakuje. Szczytem paranoi jest W-39, gdzie można robić rzeczy zupełnie z kosmosu. Choć tam jest jeszcze wiele innych problemów. W porównaniu do niego, w B-35 nie ma aż takiej tragedii, są to też mniejsze starcia, gdzie wiele rzeczy tak bardzo nie rzuca się w oczy, choć też występują. Jeśli chcesz Wrzesień po polsku, to te starcia w B-35 są jakąś opcją. Niebawem wychodzą dwie gry, Bzura i Piotrków w jeszcze innym systemie, WB-95, ale jak to wyjdzie to tylko bogowie wojny raczą wiedzieć. Wyszła też już w tej konwencji jedna gierka w piśmie. Generalnie jest tak, że systemy TiS-u to materiał na długą dyskusję, wielokrotnie zresztą ponawianą. A czy da się z czystym sumieniem polecić coś w ciemno autorstwa TiS? Nie mam pojęcia.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
Warsaw1939
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 13 lipca 2020, 20:29

Re: Gry Wojenne/strategiczne i B-35

Post autor: Warsaw1939 »

swampgoblin pisze: środa, 4 sierpnia 2021, 09:10
Warsaw1939 pisze: środa, 4 sierpnia 2021, 08:44 A system b-35 jako taki polecasz?
Oto jest pytanie... Powiem tak, ja w niego w najnowszej wersji dużo nie grałem, wydaje mi się jednak, że z tych dotyczących II wojny autorstwa TiS, nie jest najgorzej. Są tu oczywiście wątpliwości, na czele z osławioną walką ogniową (której w tych grach wrześniowych na taką masową skalę i na dłuższy zasięg nie będzie). Można też się przyczepić do zasięgów artylerii, czy też strat przy wyrównanych stosunkach sił w walce. Pewnie też do lotnictwa i jednostek morskich. I do paru innych rzeczy również, jakby wejść w to szczegółowo. Nie ma też zasad dowodzenia, są sztaby, ale super wielkiego wpływu one nie mają. Aczkolwiek tego nie ma w wielu grach o II wojnie. Nie jest też taki najprostszy, choć w grach wrześniowych wiele zasad nie będzie miało zastosowania.
Głównym problemem gier o Wrześniu, jest oddanie właśnie dowodzenia i łączności po stronie polskiej. I tego zazwyczaj brakuje. Szczytem paranoi jest W-39, gdzie można robić rzeczy zupełnie z kosmosu. Choć tam jest jeszcze wiele innych problemów. W porównaniu do niego, w B-35 nie ma aż takiej tragedii, są to też mniejsze starcia, gdzie wiele rzeczy tak bardzo nie rzuca się w oczy, choć też występują. Jeśli chcesz Wrzesień po polsku, to te starcia w B-35 są jakąś opcją. Niebawem wychodzą dwie gry, Bzura i Piotrków w jeszcze innym systemie, WB-95, ale jak to wyjdzie to tylko bogowie wojny raczą wiedzieć. Wyszła też już w tej konwencji jedna gierka w piśmie. Generalnie jest tak, że systemy TiS-u to materiał na długą dyskusję, wielokrotnie zresztą ponawianą. A czy da się z czystym sumieniem polecić coś w ciemno autorstwa TiS? Nie mam pojęcia.
A jak B-35 wypada na tle innych gier ww2 które polecasz (co według ciebie jest lepsze).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Gry Wojenne/strategiczne i B-35

Post autor: Raleen »

Warsaw1939 pisze: środa, 4 sierpnia 2021, 08:43
Raleen pisze: wtorek, 3 sierpnia 2021, 22:12 Z zagranicznych możesz się jeszcze zainteresować systemem "Conflict of Heroes" - on ma dodatek do kampanii wrześniowej pt. "Price of Honour", ale to jest skala drużynowa (czy nawet sekcyjna): https://boardgamegeek.com/boardgame/451 ... oland-1939 Autor jest Polakiem (bywa też czasami u nas na forum) i powinna być gdzieś wersja zasad po polsku.
Dziękuję za poświęcony czas. Pozastanawiam się teraz nad poszczególnymi tytułami. Jakby jeszcze jakaś fajna, warta ogrania, wojenna gra planszowa by Ci przyszła do głowy to napisz. Jeśli zdecyduję się na którąś z twoich gier bądź na Arnhem 1944 to napiszę na pw.
Pozdrawiam
Zagranicznej produkcji gier o II wojnie światowej jest sporo. Z niewymienionych jeszcze możesz się zainteresować:

- A Victory Lost
- A Victory Denied
- Bataan!
- Enemy Action: Ardennes
- Dark Valley
- Königsberg '45
- Red Storm over the Reich
- Red Winter

Natomiast z polskich rzeczy o kampanii wrześniowej jeszcze jedna gra by mi umknęła, a myślę, że warta jest uwagi, skoro interesujesz się tym okresem II wojny światowej. Powstaje gra "Warszawa 1939", autor jest u nas na forum, prowadzi wątek autorski, gdzie zamieszcza kolejne materiały. Pewnie nieprędko wyjdzie, ale warto się zainteresować i śledzić, można też popytać co i jak: viewtopic.php?f=40&t=19537 W linkowanym wątku jest dużo grafik do obejrzenia. Tutaj można zobaczyć przykładową rozgrywkę: viewtopic.php?f=117&t=19817

Jeśli wejdziesz w to hobby, to na jednej grze się nie skończy, więc i tak sięgniesz po kilka z tych tytułów (i zapewne jeszcze inne). Wyżej wymieniłem heksówki, najbliższe temu do czego jesteś zapewne przyzwyczajony, ale gier jest wiele. Gdybyś np. preferował starcia na poziomie sekcja-drużyna-pluton, to poza wspomnianym "Conflict of Heroes", powinieneś się zainteresować serią "Combat Commander" i jeszcze 1-2 serie zapewne.

Powodzenia w poszukiwaniach i dobrej zabawy. Jeśli będziesz miał jeszcze jakiś pytania, chętnie odpowiem.

Jeśli coś Ci się przy pierwszym podejściu nie spodoba, nie zniechęcaj się. Gry są różne, zdarzają się też takie nie do końca udane, ale to osobny temat.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Gry Wojenne/strategiczne i B-35

Post autor: swampgoblin »

Warsaw1939 pisze: środa, 4 sierpnia 2021, 10:34 A jak B-35 wypada na tle innych gier ww2 które polecasz (co według ciebie jest lepsze).
Żeby być sprawiedliwym, to trzeba by go porównać do czegoś porównywalnego. B-35 jest systemem batalionowym, z zagranicznych gier w tym typie przychodzi mi na myśl Battalion Combat Series https://boardgamegeek.com/boardgamefami ... gamefamily
Tyle, że ja w niego nie grałem. Stawiam jednak dolary przeciwko orzechom, że wypadnie lepiej niż B-35. Tyle, że jest większy, droższy i pewnie dla wielu nie tak atrakcyjny wizualnie. No i po angielsku. W skali batalionowej jest też wymienione wcześniej "Holland '44". I tu nie ma dwóch zdań, jest to lepsza gra, niż Arnhem 1944 w B-35. Generalnie należy zakładać, że gry TiS-u, będą stały na niższym poziomie merytorycznym, niż większość zagranicznej konkurencji. Do tego dochodzą wtopy wydawnicze i zwykła byle jakość. Z drugiej strony, w takim "A Victory Denied", też jest dość poważna wpadka historyczna i błędy w składzie wojsk. W B-35 jest jeszcze coś takiego, co dotyczy wielu gier TiS - mało zasad oddających specyfikę danej bitwy. System ma niby wiele przepisów, ale i tak jest wrażenie, że można pod to dowolne wojska podstawić i będzie to hulać. I jest też tak, że jak najbardziej można w gry TiS grać - tylko trzeba mieć świadomość, z czym ma się do czynienia. Ja nie mam do końca wyrobionej opinii o B-35. Gdyby pytanie dotyczyło W-39, czy WB-95, to bez wahania napisałbym, że miażdżąca większość gier zagranicznych, nawet prostszych, jest lepsza. Ulysses wymienił fajną i dobrą grę - "Stargard Solstice", z polskim tłumaczeniem, o mało zgranej bitwie. Ja bym jeszcze dorzucił "Across the Narva", choć ona jest bardzo specyficzna, jeśli chodzi o teren.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”