Prusy - reformy wojskowe w XVIII wieku

Od upadku Konstantynopola do wybuchu rewolucji francuskiej (1789).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43396
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Prusy - reformy wojskowe w XVIII wieku

Post autor: Raleen »

Państwo pruskie słusznie uważane było w XVIII wieku za najbardziej zmilitaryzowane. W bardzo krótkim, jak na ówczesne warunki, czasie udało się królom pruskim rozbudować armię, do bardzo pokaźnych rozmiarów, zwłaszcza jeśli porównać ją do terytorium państwa pruskiego. Armia ta rozwijała się również pod względem jakościowym po wojnie siedmioletniej przeskakując pod tym względem armie wrogich Prusom potęg. Temat jest ogólnie znany więc nie będę go rozwijał. Warto by jednak podyskutować o szczegółach. Swego czasu trafiłem na niektóre regulaminy pruskie, z tym, że głównie z czasów Fryderyka II i w późniejszych odpisach. Mam nadzieję, że z czasem uda mi się coś z tego tutaj zamieścić. Tymczasem liczę, że być może kogoś z Was temat bliżej zainteresuje i zechce coś o tym napisać.

Żeby jednak nie było, że tylko zachęcam etc. na wsŧępie pewna anegdotka odnośnie pruskiego militaryzmu, na którą ostatnio trafiłem. Myślę, że przypadnie do gustu zwłaszcza strategom i fanom militariów. Otóż w czasach Fryderyka Wilhelma I na dworach europejskich żartowano, że w państwie pruskim są 3 stany: piechota, kawaleria i artyleria :D .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Krzysztof63
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 11 lutego 2010, 22:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Krzysztof63 »

Najważniejsze zmiany w organizacji, taktyce i uzbrojeniu armii pruskiej to:

- wprowadzenie karabinów ze stemplem żelaznym (1705)
- wprowadzenie szyku trzyszeregowego (1700 - 1710)
- wprowadzenie powszechnego obowiązku służby wojskowej (1717)
- wprowadzenie kantonalnego systemu rekrutacji (1733)
- wprowadzenie elementów ataku kolumnami i eszelonami (1745, 1757, 1762)
- utworzenie artylerii konnej (1759)

W późniejszym okresie nie wymyślono nic ciekawego. Reformy kawalerii i artylerii były wzorowane na rozwiązaniach austriackich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XVI-XVIII wieku”