[A] Artyleria szwedzka za Gustawa Adolfa

Od upadku Konstantynopola do wybuchu rewolucji francuskiej (1789).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

[A] Artyleria szwedzka za Gustawa Adolfa

Post autor: Raleen »

Artykuł na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110

Autorem artykułu jest Marcin Gawęda.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 marca 2011, 09:13 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Bardzo ciekawy artykuł, zwłaszcza słynne 'skórzane działa' ;D . Jeżeli mogę mieć drobne uwagi:
- Autor pisze o 72 ciężkch działach polowych w bitwie nad rzeką Lech - szwedzkie źródła rozpisują artylerią w tej bitwie jako:
a) 18 półkartaun (24-ft)
b) (prawdopodobnie) 18 ćwiećkartaun (12-ft)
c) 36 falkonetów i dział regimentowych (3-ft)
Widzimy więc, że de facto 'ciężkiej' artylerii było tam mniej.
- co do parku artyleryjskiego Szwedów w Prusach w 1626 - przydałaby się informacja, że z powodu małej ilości przeszkolonych załóg Szwedzi nie byli w stanie używać tych dział w bitwach (np. Gniew) - pod Gniewem użyto tylko 12 lub 16 dział ('skórzanych), prawdopodobnie ze zredukowaną do 2 żołnierzy obsługą
- co do 'szturmaków ("stormstycken"/Stürmstück/Schrootstück)- według terminologii szwedzkiej były to krótkie i lekkie działka, strzelające na efektywny zasięg 50-60 metrów, używane do obrony fortyfikacji i bezpośredniego wsparcia piechoty w szturmach na wyrwy w fortyfikacjach przeciwnika.
- na koniec drobna uwaga - w 1629 roku Lennart Torstensson, obejmując dowództwo artylerii szwedzkiej, miał 26 a nie 27 lat :cool:

Pozwalam obie także dorzucić dodatkową informację o artylerzystach szwedzkich (żeby było w odpowiednim temacie):

'Korpus' (batalion) artylerii szwedzkiej w Niemczech - 1630 r.
[sześć kompanii]

1. Komp. Schultz - 69 żołnierzy obsługi - działa:
2 x 48-ft,
2 x 36-ft,
8 x 24-ft,
6 x 12-ft

2. Komp. R.Funde - 54 żołnierzy obsługi - działa:
2 x 36-ft,
6 x 24-ft,
6 x 12-ft

3. Kompania H.Funde - taki sam skład i wyposażenie jak R.Funde

4. Persson - 168 żołnierzy obsługi (w tym 54 przydzielonych z reg. piechoty) - działa:
55 x 3-ft (regimentowe)

5. Kompania saperów (minerów) - 30 żołnierzy - miny

6. Kompania materiałów wybuchowych - 18 żołnierzy - granaty, petardy, bomby

+ Dowództwo batalionu - 43 żołnierzy

Na potrzeby batalionu wyposażono go w 598 koni - 390 do dział, 208 do transportu zaopatrzenia.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez kadrinazi, łącznie zmieniany 1 raz.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dzięki za (jak zawsze) wyczerpujące uwagi kadrinazi. Temat chodliwy, więc dobrze, że coś na ten temat mamy, ale po prawdzie liczyłem też, że Cię zainteresuje. Sam z kolei przymierzałem się, żeby skrobnąć coś o polskiej artylerii w tych czasach, bo też była całkiem niezła, a książkę Siemionowicza o rakietach każdy szanujący się wargamer kojarzyć powinien.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Marcin G
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 18:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marcin G »

Artykuł powstał jakiś czas temu, trąca już więc conieco myszką, ale myślę, że kilka interesujących informacji udało mi się tam zamieścić.
Autor pisze o 72 ciężkch działach polowych w bitwie nad rzeką Lech
To za Razinem, a ten jest dość bałamutny, w tym przypadku przynajmniej liczba się zgadza. :lol:
Co do szturmaków gdzieś kojarzę takie wyjaśninie, tylko trudno mi sobie wyobrazić jak to działało i wyglądało. Zasięg był niewielki, czyżby strzelano jakimś śrutem, siekańcami? Ciekawe...
Skąd te informacje o artylerii szwedzkiej w okresie wojny 30letniej? Opracowanie szwedzkie?
pzdr
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Informacje o artylerii szwedzkiej za Guthrie 'Battles of the Thirty Years War. From White Mountain to Nordlingen'. Guthrie opierał się o 'Sveriges krig 1611-1632' - sprawdziłem u źródła i faktycznie szwedzkie źródła podają takie liczby. Co ciekawe, w bitwie nad Lech marszałek Tilly został śmiertelnie ranny kulą z działa 3-funtowego (czyli jak widać Szwedzi używali ich w tej bitwie z dobrym skutkiem).
Co do szturmaków - napisałem już do znajomego ze Szwecji z prośbą o zdjęcie takowego, jeżeli coś będzie miał to przyśle.
Kontakt tylko na maila
Marcin G
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 18:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marcin G »

Guthrie popełnił chyba dwa tomy o wojnie 30letniej, ale ten pierwszy dotyczy szwedzkiego okresu.
Co do skuteczności artylerii regimentowej to dla mnie nigdy nie ulegało wątpliwości, że była wielkim wzmocnieniem piechoty, tym bardziej, że cesarskie tercjo było jednak stosunkowo głęboko urzutowane (nawet po spłyceniu szyku w czasie wojny).
Zdjęcie szturmaka wiele by nam wyjaśniło - jak masz takie kontakty, to należy skorzystać :lol:
Marcin G
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 18:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marcin G »

A z innej beczki, jak masz dostęp do Sveriges... to może i do opracowania G. Tessina? Interesuje mnie okres "potopu"...
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Ha, Tessin, marzenie... Niestety aktualnie nie mam szans na zdobycie fragmentów Tessina o Szwedach (mam za to nieco o innych armiach z okresu wojny trzydziestoletniej).
Kontakt tylko na maila
Marcin G
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 18:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marcin G »

Zauważyłem, że interesuje Cię okres wojny 30-letniej, jak rozumiem nie tylko Szwedzi ^^
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Dokładnie tak, interesuje mnie cała wojna i wszystkie biorące w niej udział strony.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Re:

Post autor: Grohmann »

kadrinazi pisze:Dokładnie tak, interesuje mnie cała wojna i wszystkie biorące w niej udział strony.
No właśnie ciągle tylko Szwedzi i Szwedzi. Wrzuciłbyś jakieś archiwalia dt. Imperialnych albo Francuzów :)
Get the graal or die tryin.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [A] Artyleria szwedzka za Gustawa Adolfa

Post autor: kadrinazi »

Tu głównie stoją na przeszkodzie problemy natury językowej, poza tym armia francuska tej doby nie bardzo mnie interesuje ;)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Re: [A] Artyleria szwedzka za Gustawa Adolfa

Post autor: Grohmann »

A szkoda :( Sam Napoleon podziwiał osiągnięcia Kondeusza czy Tureniusza.
Get the graal or die tryin.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [A] Artyleria szwedzka za Gustawa Adolfa

Post autor: kadrinazi »

Na pewno nie za bitwy pod Freiburgiem i Marienthal-Mergentheim ;) no ale Tureniusza usprawiedliwia tu nieco fakt że dopiero się uczył...
Kontakt tylko na maila
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XVI-XVIII wieku”