Bitwa pod Kliszowem 1702 - filmik

Od upadku Konstantynopola do wybuchu rewolucji francuskiej (1789).
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10378
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Bitwa pod Kliszowem 1702 - filmik

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Mirek1939
Adjudant-Major
Posty: 287
Rejestracja: środa, 9 lipca 2014, 23:18
Has thanked: 95 times
Been thanked: 54 times

Re: Bitwa pod Kliszowem 1702. Filmik.

Post autor: Mirek1939 »

Dzięki wielkie!
Niestety materiały w sieci to dramat :x z wiki na czele.
Mam też pytanie czy to nie przypadkiem najwieksza co do liczb (strony) bitwa wojska polskiego w całym XVIII wieku?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10378
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Bitwa pod Kliszowem 1702. Filmik.

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Co do liczebności armii koronnej? Nie wiem, czy Zieleńce nie były większe. Książka z HB i potem z Napoleona jest, ale też nie jest jakąś wielką rewelacją. Aczkolwiek grę robiłem w oparciu o nią.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Mirek1939
Adjudant-Major
Posty: 287
Rejestracja: środa, 9 lipca 2014, 23:18
Has thanked: 95 times
Been thanked: 54 times

Re: Bitwa pod Kliszowem 1702. Filmik.

Post autor: Mirek1939 »

Sprawdziłem:
Kliszów - 22.500 (16.000 Sasów + 6.500 Polaków) vs 12.000 Szwedów. W sumie 34.500 ludzi.
Zieleńce - 15.500 Polsków vs 11.500 Rosjan. Daje to łącznie 27.000 żołnierzy na polu bitwy.
Czyli faktycznie Kliszów to najwieksza batalia wojsk Rzeczypospolitej w całym XVIIIw. Z tym że wojska Polskie staniowiły w niej kontyngent - wręcz siły pomocnicze.
Co nie zmienia faktu że były czynnikiem decydującym. Śmiem twierdzić że:
1) pozostanie wojsk polskich na polu bitwy oznaczałoby na pewno zwycięstwo Augusta przy czym nawet i bez nich był bliski zwycięstwa.
2) trzeba nazywać sprawy po imieniu: Hieronim dopuścił się felonii tym bardziej hańbiącej że wobec obecnego na polu bitwy króla i to na dodatek wybranego demokratycznie!
Tak więc dla Polski klęska bardziej moralna niż militarna.
Zastanawiam się też co miał w głowie Karol decydując się na napaść na Rzeczypospolitą. Po Rydze zagrożenie ze strony Sasa było zneutralizowane a RON nie chciał wojny. Był aż tak tępy żeby nie rozróżniać że oblężenie Rygi to była prywatna awantura Augusta a nie wojna z Rzeczypospolitą? I na co liczył? Na to że mieszkańcy Rzeczypospolitej przywitają go z kwiatami? Tym bardziej że jeszcze żyli tacy co i Karola X pamiętali.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10378
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Bitwa pod Kliszowem 1702. Filmik.

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Akurat armia koronna pod Kliszowem stanowiła istotny komponent sił wettyńskich. Po ucieczce Lubomirskiego słabszy Karol systematycznie rozklepał Sasów, których zdolności ofensywne były niewielkie.
Co nie zmienia faktu że były czynnikiem decydującym. Śmiem twierdzić że:
1) pozostanie wojsk polskich na polu bitwy oznaczałoby na pewno zwycięstwo Augusta przy czym nawet i bez nich był bliski zwycięstwa.
2) trzeba nazywać sprawy po imieniu: Hieronim dopuścił się felonii tym bardziej hańbiącej że wobec obecnego na polu bitwy króla i to na dodatek wybranego demokratycznie!
Po pierwsze armia koronna dość słabo przystawała do ówczesnego zachodnioeuropejskiego pola walki. Co pokazała próbna szarża ok. 1/10 sił koronnych.
Więc to zwycięstwo nie było takie pewne, aczkolwiek być może nie doszłoby do klęski Sasów i do klęsk Szwedów. A to Karolus musiał być stroną atakowaną.

Po drugie wg mnie do żadnej felonii nie doszło.
Rzeczpospolita - co ciekawe - nie była wcale w stanie wojny ze Szwecją. Nie miał zatem żadnego obowiązku uczestniczyć w walce jako hetman wielki koronny.
Co więcej prawdopodobnie na placu boju znalazł się całkowicie niespodziewanie dla siebie. A co do tego demokratycznego wyboru Fryderyka Augusta I to nie jest to takie pewne. Więcej kartek zebrał Francuzik Duc Conti. Zaś na nieszczęście Lubomirski był wyborca Francuza, nie Saksończyka.

No i rzecz jasna polecam własną grę o Kliszowie.

http://strategemata.pl/pl/21-ostatni-wikingowie.html
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Mirek1939
Adjudant-Major
Posty: 287
Rejestracja: środa, 9 lipca 2014, 23:18
Has thanked: 95 times
Been thanked: 54 times

Re: Bitwa pod Kliszowem 1702. Filmik.

Post autor: Mirek1939 »

armia koronna pod Kliszowem stanowiła istotny komponent sił wettyńskich
Pełna zgoda i o tym wspominałem. Ze względu na mniejszościowy charakter była jednak dodatkiem.
Rzeczpospolita - co ciekawe - nie była wcale w stanie wojny ze Szwecją. Nie miał zatem żadnego obowiązku uczestniczyć w walce jako hetman wielki koronny.
Była. Od momentu kiedy pierwszy żołnierz szwedki wkroczył do Rzeczypospolitej bez zgody króla czy sejmu. Dodatkowo ich zachowanie - rabunki i kradzieże. Jako mieszkaniec Rzeczypospolitej miał taki obowiązek a szlachcic to już w ogóle.
A co do tego demokratycznego wyboru Fryderyka Augusta I to nie jest to takie pewne. Więcej kartek zebrał Francuzik Duc Conti. Zaś na nieszczęście Lubomirski był wyborca Francuza, nie Saksończyka
Tak z tym że Sejm - czyli reprezentacja jego własnego stanu uznała go za króla. Chodzi mi o to że innych krajach w ogóle nikt nikogo nie pytał. Mógł psioczyć ale winien mu posłuszeństwo - w ramach systemu prawnego Korony.
No i rzecz jasna polecam własną grę o Kliszowie
Traktuję to jako zaproszenie :twisted: Naturalnie deklaruję się zagrać jako Wettyn.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10378
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Bitwa pod Kliszowem 1702 - filmik

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Dobra, zgoda, że Rzeczpospolita była w stanie wojny ze Szwecją. Nie pomyślałem o tym, że Szwedzi wkraczając w Inflanty sami te wojnę wywołali. Nie wiem dlaczego Pan na Rzeszowie nawiał. Osobiste animozje z Wettynem pewnie grały rolę.

Co do gry to przesuwanie żetoników karolińskich to wyższa szkoła jazdy ;-) Z drugiej strony bije się Sasów aż furczy. Gorzej z koroniarzami.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XVI-XVIII wieku”