Polska historia w internecie (ze szczególnym uwzględnieniem husarii)

Od upadku Konstantynopola do wybuchu rewolucji francuskiej (1789).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Polska historia w internecie (ze szczególnym uwzględnieniem husarii)

Post autor: Raleen »

Już jakiś czas temu chciałem zacząć dyskusję na ten temat, ale jak to nieraz bywa, nie stało czasu. Wątek przewijał się kiedyś w dyskusjach w shoutboxie. Chodzi mi o najpopularniejsze tematy z historii Polski obecne w internecie i mające największą rozpoznawalność wśród obcokrajowców oraz to jak polska historia jest przedstawiana w sieci, skąd nie oszukujmy się coraz więcej ludzi czerpie wiedzę o świecie. Jednym z takich tematów kojarzonych niewątpliwie z naszym krajem i będących jego symbolem jest husaria. Dlatego zdecydowałem się umieścić ten wątek w dziale o historii XVI-XVIII wieku. Pytanie czy istnieją inne równie popularne i szeroko rozpoznawalne wątki z historii Polski, przy czym cały czas najbardziej interesuje mnie perspektywa obcokrajowca (w każdym razie człowieka, który nie zna historii Polski)? Jeśli tak to jakie to są wątki i jaki obraz naszego kraju można na ich podstawie sobie zbudować? To może być pierwsza, szersza płaszczyzna dyskusji.

Druga, węższa płaszczyzna dotyczy husarii i tego jak jest ona przedstawiana oraz postrzegana przez odbiorców z zagranicy. Przechodząc do konkretów, niżej linki do dwóch filmów o husarii z kanału SandRhoman History generalnie sprawiającego wrażenie dość rzetelnego. Z tego co wyczytałem pod innym z filmów, najprawdopodobniej autor jest Szwajcarem (w każdym razie na pewno nie jest Polakiem, co widać choćby po tym jak wymawia polskie nazwiska). Pierwszy film dotyczy husarii: https://www.youtube.com/watch?v=ZEJak1DDm6k drugi bitwy pod Wiedniem (1683): https://www.youtube.com/watch?v=ukyquQkQAYo Obejrzyjcie i ciekaw jestem Waszych wrażeń, zwłaszcza co do drugiego filmu. Jak pisałem, kanał wygląda dość profesjonalnie i zawiera dużo innych filmów. Dla wielu ludzi z zagranicy to może być jedno z pierwszych źródeł informacji na temat niektórych wątków polskiej historii, więc warto się przyjrzeć jak jest ona przedstawiana.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Polska historia w internecie (ze szczególnym uwzględnieniem husarii)

Post autor: Telamon »

https://www.youtube.com/watch?v=CxlRJsQ7p2k&t=3s

Husaria. Szlagier Sabatonu.

https://www.youtube.com/watch?v=ivgCD31iKyg

Wizna.

https://www.youtube.com/watch?v=DrqmMlBGmX4

303

https://www.youtube.com/watch?v=lzeNBRbWXpI

Powstanie Warszawskie.

Takie wątki z polskiej historii są kojarzone przez obcokrajowców. Wypromował je praktycznie jeden zespół czyli Sabaton i śmiało mogę stwierdzić, że gdyby nie Szwedzi to w ogóle nie istnielibyśmy w świadomości historycznej mieszkańców Ziemi. Chyba, że negatywnie... Tak że przede wszystkim II Wojna Światowa i Husaria (bo też nie XVII wiek jako całość).
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Polska historia w internecie (ze szczególnym uwzględnieniem husarii)

Post autor: swampgoblin »

Na niwie black metalu, pewną robotę wykonał też Marduk, również ze Szwecji. Wrzucałem to kiedyś w jednym wątku, którego pies z kulawą nogą nie czytał. Tak wiem, brzydcy "sataniści" drący mordę. Ale wedle mojej wiedzy, polskie kapele jakoś tego nie zrobiły. Może coś się pojawiło ostatnio, ale nie śledzę sceny obecnej.

Cykl trzech utworów o Powstaniu. "Warschau".

Jedyneczka z polskim tłumaczeniem, które mogłoby być lepsze, ale trudno się takie rzeczy przekłada.

https://www.youtube.com/watch?v=osmOH5Y3ZdU

Dwójka

https://www.youtube.com/watch?v=Flar1UqPmrQ

Trójka

https://www.youtube.com/watch?v=hnZix5yrfic

Plus "Wartheland" z przedostatniej płyty.

https://www.youtube.com/watch?v=50Dz7eNbnAE

Poza tym i Sabatonem nic nie kojarzę, zwłaszcza o husarii. Generalnie, raczej w centrum zainteresowania nie jesteśmy. Chyba, że trzeba przypisać nam wiodącą rolę w Holokauście, o to proszę bardzo.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Polska historia w internecie (ze szczególnym uwzględnieniem husarii)

Post autor: Raleen »

Przywołaliście dwie kapele metalowe. Sabaton jest mi oczywiście znany, przynajmniej jego najsłynniejsze kawałki. Tu nie ma co dyskutować - zrobili świetną robotę. Gdyby nie zajęli się potem śpiewaniem o bohaterskich marynarzach pancernika Bismarck, dzielnych żołnierzach gen. Rommla i co tam jeszcze nagrali o Niemcach, zasługiwaliby na wieczny szacunek, ale i tak chwała im za to co o nas nagrali. Przesłuchałem też pierwszy kawałek zespołu Marduk. Powiem tak... jakiś czas moje uszy muszą odpocząć. Ale nie zniechęcam, może ktoś akurat lubi...

Z muzyki to pewnie wiele nie znajdziemy, bo przecież nie ma aż tak wielu zespołów śpiewających o historii, i to w dodatku innych narodów. Sabaton miał pomysł na siebie, i nie wiem jak to było, ale wtedy raczej oryginalny. Szkoda, że u nas nie ma takiego zespołu, ale żeby to miało sens, przekaz musiałby być międzynarodowy, w sensie bardziej uniwersalny, i po angielsku.

Ja natomiast szerzej chciałem spojrzeć na temat. Nie tylko na kapele, ale ogólnie na różne filmy o polskiej historii jakie są na You Tube (i ewentualnie inne media).

Wrócę do jednego z filmów, który linkowałem, o tym jak ukazywana jest bitwa pod Wiedniem: https://www.youtube.com/watch?v=ukyquQkQAYo Przytłaczająca większość filmu jest o oblężeniu Wiednia. Całość trwa 30 minut, z czego opis bitwy zaczyna się po 25 minucie. Swoją drogą, można się o tym dzięki temu więcej dowiedzieć, bo u nas o tym zazwyczaj mało piszą. Sam tytuł jest znamienny: The (Staggering) Siege of Vienna. Autor jest najprawdopodobniej Szwajcarem, więc do Austriaków i Niemców mu bliżej niż do nas i korzysta ze źródeł w znanych mu językach (zapewne niem. i ang.). Dla nich to nie jest bitwa pod Wiedniem tylko przede wszystkim oblężenie Wiednia. Okazuje się, że to nie Jan III Sobieski wymyślił plan bitwy, ale Karol Lotaryński, a król polski go zaakceptował. Wydaje mi się, że błędny jest opis szyku armii ottomańskiej sugerujący odbiorcy, że całe prawe skrzydło to byli głównie Mołdawianie i Wołosi, a całe lewe Tatarzy. Potem jest jeszcze o Polakach plądrujących obóz, podczas gdy karni Austriacy i Niemcy pozostali w szyku. Z kolei na początku nie wyjaśniono przyczyn opóźnienia wojsk polskich. Czyli niby dobrze, ale właściwie to bitwa pod Wiedniem w krzywym zwierciadle, z której zrobiono oblężenie Wiednia. Dodam, że film ma już ponad 1 mln odsłon, a więc całkiem sporo, i za jakiś czas może rywalizować z niektórymi piosenkami Sabatonu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Polska historia w internecie (ze szczególnym uwzględnieniem husarii)

Post autor: sgr »

Oglądam te filmiki właśnie. One są raczej kierowane do osób interesujących się historią i to historią wojskowości.
Pytanie - chodzi Ci jak dotrzeć z polską historią do masowego odbiorcy na "zachodzie" czy mocniej spopularyzować ją wśród pasjonatów historii?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Polska historia w internecie (ze szczególnym uwzględnieniem husarii)

Post autor: Raleen »

Dobre pytanie, bo rzeczywiście trzeba rozróżnić kilka grup odbiorców tak naprawdę. Wydaje mi się, że grupą docelową powinien być taki odbiorca, który interesuje się historią, ale nie ma większej wiedzy na ten temat. Tak bym go zdefiniował. Jako osobne grupy widziałbym masowego odbiorcę, który mało albo prawie w ogóle nie interesuje się historią. Z drugiej strony są tacy, którzy interesują się i mają wiedzę historyczną na wyższym poziomie - ich można podzielić na dalsze podgrupy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Polska historia w internecie (ze szczególnym uwzględnieniem husarii)

Post autor: sgr »

Ja mam wrażenie, że w UK nasza historia staje się coraz bardziej znana, oczywiście są osoby, które nic nie kojarzą, ale - szczerze - w Polsce też są. Czy to zasługa miliona rodaków, czy naszego wejścia do EU, czy poprawności politycznej, nie wiem, pewnie wszystkiego po trochu, ale zmiany - w moim odczuciu są. Nie wiem jak sytuacja wygląda w dajmy na to Francji, Hiszpanii czy USA. Tak więc, gdzieś tam, w "umyśle masowym" coś o Polsce XX-wiecznej jest. Zastanawiam się przy okazji, czy przeciętny Brytyjczyk nie wie czasem więcej o historii najnowszej Polski niż - na przykład - Hiszpanii czy Grecji. Bo pytanie aż prosi się o porównanie, czy wiedza o Polsce jest na prawdę taka niska, czy po prostu - tak jak w Polskiej szkole wiek XIX to odrobina Napoleona a potem tylko Hotel Lambert - tak dla Anglika poza Florence Nightingale i Szarżą lekkiej brygady też nic istotnego się wtedy nie stało.
Druga sprawa to nasze podejście do historii. Ostatnio są próby kierowane na rynek zachodni (choćby filmy o 303-cim), z tym, że mam wrażenie mocno chybione. Czesi też swój film o lotnikach zrobili i da się go oglądać, bo to film o miłości, przyjaźni, zdradzie, itp. O ludziach. A przy okazji o wkładzie czeskich lotników i tym jak zostali potraktowani. Nasze filmy to opowieści o tym jak Polska została zdradzona, a przy okazji pokazujemy kilka pomnikowych postaci. Tego nikt nie będzie oglądał. Mam wrażenie, że Westerplatte Różewicza bije te filmy na głowę właśnie pokazaniem ludzkich niedoskonałości brakiem nachalnych rozliczeń z Aliantami Zachodnimi, sowiecką bezpieką, itp. Róbmy filmy o ludziach. To samo tyczy się wieków wcześniejszych. Trylogia jest ważna, ale tylko dla nas, nie można próbować robić podobnych filmów dla odbiorców zagranicznych, bo to się nie sprzeda. Niekoniecznie też trzeba robić filmy o wojnach, mamy kilka postaci, które są bardzo rozpoznawalne na świecie, choć rzadko kojarzonych z Polską. Czemu nie zrobić na czasie, mocno feministycznego filmu/serialu o Skłodowskiej? Albo o Koperniku? Nie od razu musimy wybawiać Europę od mahometan pod Wiedniem i robić to z amerykańskim patosem i wtrętami jak to nas potem Austriacy zdradzili.

Co do historii dla historyków, to myślę, że chociażby te dwa filmiki, które wkleiłeś, coraz więcej opracowań o Polsce i Europie Środkowej i Wschodniej robią robotę i tak jak wśród graczy bitewniakowców świadomość naszej historii jest wysoka i będzie jeszcze wyższa, to tylko kwestia czasu.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Polska historia w internecie (ze szczególnym uwzględnieniem husarii)

Post autor: Raleen »

Mądrze prawisz pod koniec o tym, że dla ludzi za granicą trzeba robić trochę inne filmy niż na rynek zewnętrzny i przekaz też musi być inny.

Stosunkowo nowa rzecz: https://www.youtube.com/watch?v=MfJK8x2VCdk

Moim zdaniem świetnie zrobione. Wykorzystano pomysł z kuleczkami opatrzonymi flagami i zwykle, co tu dużo mówić, te filmiki są dość głupawe, pomijam już, że uproszczone, a tutaj mam wrażenie, że udało się osiągnąć coś co buduje emocje i daje do myślenia. Bardzo dobrze pokazano ówczesne uzbrojenie. Tylko z całokształtu powstaje takie wrażenie jak by kampania wrześniowa i w ogóle walki w Polsce trwały trochę dłużej - do 1940 roku. Zwłaszcza jeśli ktoś nie przeczyta uważnie wstępu. Od połowy listopada 2021 film ma już ponad pół miliona wyświetleń.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XVI-XVIII wieku”