200 rocznica powstania Księstwa Warszawskiego

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

200 rocznica powstania Księstwa Warszawskiego

Post autor: Raleen »

Jak już jesteśmy przy rocznicach to w tym roku jest ta, okrągła.

Piszę bo widziałem jakiś plakat na mieście w Warszawie. Jakieś wystawy mają być czy cuś...

W ogóle żyjemy w takich czasach, że do 2015 rocznic napoleońskich nam nie zabraknie :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Bavarsky
Sergent
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 5 marca 2007, 18:27

Post autor: Bavarsky »

Ciekawe nawet bardzo ciekawe.

Ja w 2012 będę w żałobie…
I Euro nic tu nie zmieni….
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

No tak, zapomniałem, że w 2012 koniec świata :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Bavarsky
Sergent
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 5 marca 2007, 18:27

Post autor: Bavarsky »

Łaaa jaki koniec świata? Co sie stało sie? Nico coś tam bledził o nim... :roll:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nieważne :) Bo zaczniemy brnąć w offtop.

To może, ponieważ zawsze jest tak, że ktoś musi zacząć ;)
Na początku jak do świadka w sądzie.. pytanie ogólne:

Jak oceniacie Księstwo Warszawskie z persektywy dziejów?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Bavarsky
Sergent
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 5 marca 2007, 18:27

Post autor: Bavarsky »

Ciekawy buforowy twór, bez dostępu do morza. (nadmienię że byłby dostęp gdyby nie 1812, albo raczej gdyby Napoleon zatrzymał swoją ofensywę na Smoleńsku, a marsz na Moskwę kontynuował wiosną 1813).
Być może również niespełniona idylla Państwa Polskiego.
Polecam szczerze literaturę:
Józef hr. Tyszkiewicz, „Historia 17 pułku ułanów na tle wojsk litewskich 1812-1814”, autor bardzo ciekawie ilustruje wojsko Xięstwa Warszawskiego (tak tak bo Litwini formowali się w formacje pod Polską jurysdykcją)

Sztandarowe dzieło Bronisława Gembarzewskiego, „Wojsko Polskie. Księstwo Warszawskie 1807-1814”.

No i Pawłowskiego „Historia wojny polsko-austriackiej 1809r.”

Generalnie to można by pisać i pisać, ale ja zawsze Ufałem Napoleonowi. :D A Księstwo było tylko formą przejściową na drodze do odbudowania Rzeczypospolitej obojga narodów...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Wyczytałem odnośnie powstania Księstwa, że Talleyrand proponował naszym, że jeśli dadzą mu sporą łapówkę do załatwi im znacznie większe terytorium w Tylży :) Ktoś z Was zetknął się z tym?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
tomsn
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 20:44
Lokalizacja: Wolny Ślonsk

Re: 200 rocznica powstania Księstwa Warszawskiego

Post autor: tomsn »

Hej, nie chcę zakładać nowego tematu, by nie robić spamu. Chciałbym zapytać ekspertów: skąd armia Ks. Warszawskiego brała działa polowe? Skąd "wynajdywali" je żołnierze J. H. Dąbrowskiego w czasie poboru w Poznaniu w 1806 roku?
Tri veci na svete hoji vsecky rany - vinecko, panenka a sacek nacpany!

mój blog:

na życzenie - adres.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: 200 rocznica powstania Księstwa Warszawskiego

Post autor: Raleen »

Liczyłem, że Fromhold się odezwie, ale chyba zajęty mocno, więc bez szukania od ręki mogę wskazać dwa źródła skąd armia Xięstwa Warszawskiego mogła mieć działa: ze zdobyczy na Prusakach i po drugie od Francuzów. W 1806 raczej to pierwsze źródło.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: 200 rocznica powstania Księstwa Warszawskiego

Post autor: Fromhold »

Melduję się. :)
Działa w artylerii Xięstwa Warszawskiego były rzeczywiście pruskie. Większe ilości tych dział trafiły do Xięstwa po kampanii 1807 ze zdobyczy francuskiej pod Jeną i Auerstaed, jak i z twierdz pruskich zajętych w l.1806-1807. Oczywiście nie za darmo ;). 204 działa z zaprzęgami i jaszczami kosztowały 1.997.270 franków francuskich. Działa w batalionie artylerii dywizji Dąbrowskiego wiosną 1807 były raczej pruskie. Formowano go w Częstochowie i zapewne wykorzystano zarówno pruski sprzęt jak i część żołnierzy z szeregów pruskich. Ten okres, to zresztą czas największej nędzy w tworzonej armii polskiej. Prawie całe zaopatrzenie czerpano z magazynów pruskich.
Pojawiła się również hipoteza, że jakąś ilość dział rosyjskich wydobyto z Łyny p.Frydlandem, na których gen. Dąbrowski kazał wykonać napisy pamiątkowe. Jest to jednak nie potwierdzona źródłowo informacja i raczej mało prawdopodobna. Po kampanii 1809 do artylerii Xięstwa trafiła pewna ilość dział austriackich (68 szt.), w tym haubice dla artylerii konnej.
O francuskich działach można mówić raczej dopiero w 1813 roku.
W odwrotną stronę, część dział polskich przekazano do IV Korpusu ks. Eugeniusza podczas odwrotu z Rosji jesienią 1812 r.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
tomsn
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 20:44
Lokalizacja: Wolny Ślonsk

Re: 200 rocznica powstania Księstwa Warszawskiego

Post autor: tomsn »

Dziękuję - myślałem podobnie, ale chciałem sie upewnić. Niestety nie mam żadnej książki na ten temat...
Tri veci na svete hoji vsecky rany - vinecko, panenka a sacek nacpany!

mój blog:

na życzenie - adres.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: 200 rocznica powstania Księstwa Warszawskiego

Post autor: Fromhold »

O artylerii Księstwa jest albumowa praca R.Morawskiego i A.Nieuważnego. Niestety też nie mam tego. Cena nie zachęca do kupna więc próbuję sobie radzić inaczej.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”