Artykuły znalezione w internecie

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Awatar użytkownika
Barin
Caporal
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 06:12
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Artykuły znalezione w internecie

Post autor: Barin »

Na początek podsyłam Koleżankom/Kolegom artykuł Tomasza Strzeżka o rosyjskiej kawalerii:
http://wydawnictwo.uwm.edu.pl/uploads/d ... /echa5.pdf
Artykuł rozpoczyna się na stronie 51.

Jeśli macie linki do interesujących pdfów, proszę, podzielcie się.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Artykuły znalezione w internecie

Post autor: Raleen »

Znam ja ten artykuł od dawna. Jest znakomity i mogę polecić do przeczytania wszystkim zainteresowanym tym okresem.
Dobrze, że został w ten sposób udostępniony w sieci, bo czasopismo gdzie go zamieszczono może być obecnie nie tak łatwo dostępne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Barin
Caporal
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 06:12
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Artykuły znalezione w internecie

Post autor: Barin »

Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Artykuły znalezione w internecie

Post autor: Fromhold »

Artykuł Strzeżka mógłby mieć lepsze podstawy bibliograficzne. Najlepsze wzmianki o kawalerii rosyjskiej są w opracowaniach nt. historii pułków jazdy. Autor skorzystał jedynie z dwóch czy trzech takich prac przy czym wiodącą była Historia jamburskiego pułku ułanów. To bardzo mało, zważywszy na ilość tego typu publikacji jakie się w XIX w ukazały. Posługując się polskimi pamiętnikami, opracowaniami i ogólnymi rosyjskimi trudno jest zrobić solidną robotę.
Autor nie uniknął również bardzo dziwnych sformułowań jak to o zwycięstwach jazdy rosyjskiej w kampanii 1812, mimo francuskiej przewagi liczebnej. Np. pod Mirem to Rosjanie mieli kilkukrotną przewagę liczebną. Pod Romanowem było jeszcze gorzej. Pomijam już drobne błędy jak np., że spisy kozackie były krótsze niż lance jazdy czy noszenie przez ułanów rosyjskich w 1814 mundurów przerobionych na polski wzór.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Artykuły znalezione w internecie

Post autor: Raleen »

Kwestionujesz podstawy źródłowe, ale samych informacji przedstawionych w artykule Strzeżka, poza wspomnianymi przez Ciebie, jak rozumiem nie? Jest jakaś lepsza współczesna publikacja na ten temat Fromholdzie?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Artykuły znalezione w internecie

Post autor: Fromhold »

Raleen pisze:Kwestionujesz podstawy źródłowe, ale samych informacji przedstawionych w artykule Strzeżka, poza wspomnianymi przez Ciebie, jak rozumiem nie?
Na razie jeszcze nie i mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby :)
To po prostu nie mój okres i musiałbym poświęcić dużo czasu, żeby to skonfrontować. Na pewno nie przed P.CH. ;)
Te o których wspomniałem tak mi wpadły w oko, bo akurat przy tej tematyce dłubię. O pozostałych kwestiach nie mogę nic powiedzieć, bez szczegółowego zapoznania się z innymi źródłami.
Jest jakaś lepsza współczesna publikacja na ten temat Fromholdzie?
Po polsku nie kojarzę. Po rosyjsku nie dawno ukazały się piękne na oko prace, ale nawet nie patrze ile kosztują. :(

Z ciekawości zajrzałem jednak na stronę księgarni importującej te książki.
Muszę przyznać, że cena 900 zł za tom o kawalerii nie zachęciła mnie do zakupu :lol:
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Barin
Caporal
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 06:12
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Artykuły znalezione w internecie

Post autor: Barin »

Fromhold pisze: Z ciekawości zajrzałem jednak na stronę księgarni importującej te książki
A podasz adres? Nie sądzę, żebym coś kupił, ale dobrze wiedzieć, co jest dostępne...
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Artykuły znalezione w internecie

Post autor: Fromhold »

Barin pisze:
Fromhold pisze: Z ciekawości zajrzałem jednak na stronę księgarni importującej te książki
A podasz adres? Nie sądzę, żebym coś kupił, ale dobrze wiedzieć, co jest dostępne...
Knigi.pl
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Barin
Caporal
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 06:12
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Artykuły znalezione w internecie

Post autor: Barin »

M.in. ciekawe ilustracje z figurek.
http://www.planete-napoleon.com/docs/ORGDIV2.pdf
Awatar użytkownika
Barin
Caporal
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 06:12
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Artykuły znalezione w internecie

Post autor: Barin »

Trochę danych o artylerii KP na innym forum:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=128889
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”