Wojna Secesyjna

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.

Re: Wojna Secesyjna

Postby runnersan » Tuesday, 25 September 2018, 14:14

Torgill wrote:Jeśli uznamy za Wschód stany: Georgia, obie Karoliny, Florydę i Wirginię to mieszkało tam 4,4 mln ludzi. W pozostałych stanach była mniej więcej podobna liczba mieszkańców (4,2 mln),

Tak oglądając różne opracowania, widziałem, że wbrew logice geograficznej Georgia i obie Karoliny bywają zaliczane do Western Theater. Może stąd całe nieporozumienie.

Natomiast zapewne gdyby do przełamania doszłoby na wschodzie historia potoczyłaby się inaczej i tu zapewne wtedy wojna na zachodzie byłaby tematem drugorzędnym. Jednak tak się nie stało. To zwycięstwa na zachodzie zapewniły okupację Konfederacji, odcięcie jej przemysłu, paraliż linii komunikacyjnych.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
runnersan
Capitaine

Postby Torgill » Tuesday, 25 September 2018, 15:50

runnersan wrote:Tak oglądając różne opracowania, widziałem, że wbrew logice geograficznej Georgia i obie Karoliny bywają zaliczane do Western Theater. Może stąd całe nieporozumienie.

Tak się bardzo często robi - głównie ze względu na to, że wkroczyły tam armie z zachodu, a po drugie, po Vicksburgu i Chatanooga na zachodzie stosunkowo mało się działo, a przynajmniej żadne z tamtych działań nie miały już znaczenia rozstrzygającego.

Może też chodzi o to, że obie grupy armii nie były ze sobą połączone - siły Granta/Meade'a i Shermana operowały bez styczności ze sobą.
Torgill
General

Postby Neoberger » Wednesday, 26 September 2018, 21:12

I znowu nic nie przeczytaliśmy. Szkoda.
Berger
Neoberger
Adjudant Commandant

Postby Santa » Thursday, 27 September 2018, 14:37

I znowu nic nie przeczytaliśmy. Szkoda.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś się dokształcił. Darek wydał kilka niezłych książek o Wojnie Secesyjnej (choćby Battlecry of Freedom). Jak nie masz problemów z angielskim, to możesz nabyć jakieś dzieła Searsa, Freemana, czy Hennessy'ego. Polecam też Alexandra.

Tak oglądając różne opracowania, widziałem, że wbrew logice geograficznej Georgia i obie Karoliny bywają zaliczane do Western Theater. Może stąd całe nieporozumienie.

Na wiki poszli tym tropem i Wschodni Teatr obejmuje jedynie Wirginię, z jej zachodnią częścią, Maryland i Pensylwanię. Przy tym założenia faktycznie nie ma mowy o przewadze ilościowej (ludność).
Last edited by Santa on Monday, 19 November 2018, 00:12, edited 1 time in total.
Santa
Sergent-Major

Postby Philip79 » Monday, 1 October 2018, 15:33

Czy mógłby ktoś podać jakieś porządne historyczne filmy obrazujące wydarzenia z wojny secesyjnej (bardziej na faktach niż fabularyzowane)? Dobre dokumenty także wchodzą w rachubę.
Podejrzewam, że większość oglądałem już, ale kto wie, może ktoś coś zarzuci ciekawego.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/notes/?ref=page_internal
Philip79
Sous-lieutenant

Postby Torgill » Monday, 1 October 2018, 19:41

Ken Burns "Civil War". Najlepszy.
Do tego filmy od Civil War Trust.
Wszystko znajdziesz na YT.
Torgill
General

Postby Philip79 » Tuesday, 2 October 2018, 13:59

Civil War Trust, jest super, szkoda tylko ze nie w PL
a cos w PL możesz polecić?

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/notes/?ref=page_internal
Philip79
Sous-lieutenant

Postby Torgill » Tuesday, 2 October 2018, 18:56

Niestety 99% materiałów o wojnie secesyjnej jest po angielsku. Są genialne wykłady profesorów z uczelni wojskowych o różnych bitwach, kampaniach, generałach itd., ale wszystko w języku Szekspira.
Torgill
General

Postby leliwa » Tuesday, 6 November 2018, 11:27

Torgill wrote:Niestety 99% materiałów o wojnie secesyjnej jest po angielsku. Są genialne wykłady profesorów z uczelni wojskowych o różnych bitwach, kampaniach, generałach itd., ale wszystko w języku Szekspira.

Raczej Marka Twaina.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
leliwa
Général de Division Commandant de place

Postby Torgill » Wednesday, 7 November 2018, 01:44

leliwa wrote:Raczej Marka Twaina.

Patrz, uczyłem się języka Szekspira, a rozumiem Marka Twaina. Fenomen ;)
Torgill
General

Postby runnersan » Wednesday, 7 November 2018, 16:42

Mój native (z USA) twierdzi, że Polacy myślą, że uczą się języka Szekspira, a tak naprawdę jest to język Twaina.

runnersan
Capitaine

Postby Torgill » Wednesday, 7 November 2018, 22:34

runnersan wrote:Mój native (z USA) twierdzi, że Polacy myślą, że uczą się języka Szekspira, a tak naprawdę jest to język Twaina.

Podoba mi się to :)
Pamiętam podobną, choć odwrotną historię. Dwóch Anglików oglądało Lee i zapytali się, co to za wojna. Ja na to, że oczywiście "civil war". A oni na to, że jedyna prawdziwa "civil war" to ta z Cromwellem. Reszta to jakieś ruchawki w byłych koloniach ;)
Torgill
General

Postby runnersan » Thursday, 8 November 2018, 09:53

Najlepsze było, że gościu zaczął nas odpytywać o różne słówka i potem punktował nasze odpowiedzi. 90% naszych odpowiedzi było w american-english, choć edukacyjnie każdy z nas miał zupełnie inną przeszłość (ja np. pierwszy raz miałem zajęcia z native speakerem)

runnersan
Capitaine

Postby Torgill » Friday, 9 November 2018, 09:28

runnersan wrote:Najlepsze było, że gościu zaczął nas odpytywać o różne słówka i potem punktował nasze odpowiedzi. 90% naszych odpowiedzi było w american-english, choć edukacyjnie każdy z nas miał zupełnie inną przeszłość (ja np. pierwszy raz miałem zajęcia z native speakerem)

Hollywood.
Torgill
General

Postby Schtrasny » Wednesday, 21 November 2018, 13:13

Torgill wrote:
runnersan wrote:Mój native (z USA) twierdzi, że Polacy myślą, że uczą się języka Szekspira, a tak naprawdę jest to język Twaina.

Podoba mi się to :)
Pamiętam podobną, choć odwrotną historię. Dwóch Anglików oglądało Lee i zapytali się, co to za wojna. Ja na to, że oczywiście "civil war". A oni na to, że jedyna prawdziwa "civil war" to ta z Cromwellem. Reszta to jakieś ruchawki w byłych koloniach ;)

Że też nie ma już Rzymian. Oni wtrąciliby swoje trzy grosze w ten dialog. I racja byłaby po ich stronie.
Ciekawe, czy znane są na wyspach i za oceanem Commentarii de bello civili
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
Schtrasny
Capitaine

PreviousNext

Return to Historia XIX wieku