Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 20:21

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Który typ armii rzymskiej powstały na przestrzeni wieków, twoim zdaniem uchdozi za najlepszy:
Armia serwijska: VI-IV w p.n.e. 0%  0%  [ 0 ]
Armia reubliki: IV-II w p.n.e. 30%  30%  [ 11 ]
Armia schyłku republiki i okresu pryncypatu: II w p.n.e. - III w n.e. 57%  57%  [ 21 ]
Armia schyłku cesarstwa: IV-V w n.e. 14%  14%  [ 5 ]
Liczba głosów : 37
Autor Wiadomość
 Tytuł: Armia rzymska na przestrzeni wieków
PostNapisane: poniedziałek, 27 sierpnia 2007, 13:46 
Tesserarius
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 9 maja 2006, 11:42
Posty: 186
Lokalizacja: Limanowa-Kraków
Ponieważ jest to forum poświęcone grom wojennym i historii wojskowości, zatem uznałem, że jak najbardziej godzi się prawić tutaj o armii rzymskiej na przestrzeni wieków. Przed moim wyjazdem postanowiłem zatem założyć topic-ankietę, której celem będzie wybranie, okresu rozwoju rzymskiej myśli wojskowej cieszącego się największą popularnością i sympatią wśród braci forumowej. :) W tym też celu podzieliłem okres rozwoju sztuki wojskowej w państwie rzymskim na cztery podokresy:

1) Armia stworzona w VI w. p.n.e. przez Serwiusza Tuliusza, jednego z etruskich monarchów rzymskich. Była to siła składająca sie głównie z hoplitów i lekkiej piechoty, każdy żołnierz należał do jednej z pięciu klas społecznych odzwierciedlających cenzus majątkowy, skład ten uzupełniała zaś najwyższa klasa jeźdźców. Siły te zasłynęły przede wszystkim zdobyciem obleganych w latach 405-396 Wejów, co jest uznawane za początek ekspansji rzymskiej, w 6 lat potem zostały jednak pobite , a raczej zmasakrowane w bitwie nad Alią.

2) Armia okresu IV-II w. p.n.e., która to zmieniła zupełnie swój wizerunek, z falangi na manipuły. Reformy zapoczątkowane najprawdopodobniej ok 367 r. p.n.e. tradycja rzymska przypisała Marcusowi Furiusowi Camillusowi okrzykniętemu drugim założycielem Rzymu. W szczytowym okresie wojska te pobiły wielkiego Hannibala i potomków Aleksandra Wielkeigo Pyrrusa, Filipa V, Perseusza i Antiocha Wielkiego. Zwycięstwa te były jednak tak krwawe, że nieomal zmyły tę mogącą w szczytowym okresie liczyć nawet 770 tysięcy ludzi armię z kart historii.

3) Siły schyłku republiki, stworzone przez Gajusza Mariusza, trzeciego z założycieli Rzymu. Zmiotły Cymbrów i Teutonów w bitwach pod Aquae Sextiae i Vercellae, dokonały podboju Galii zmywając hańbę rzezi znad Alii, przetoczyły się przez nieomal całą Azję Mniejszą, triumfując na prawie wszystkich frontach. Ostatecznie zaś doprowadzając do upadku republiki. Następnie zajęły się obroną Pax Romana w Cesarstwie Rzymskim. Nie ukrywam, że jest to czarny koń wyścigu. :)

4) And ladies and gentlemen last but not least: armia rzymska schyłku cesarstwa. Powstała stopniowo po reformach Dioklecjana i Konstantyna Wielkiego, najliczniejsza, ale jednocześnie wysyłająca na front najmniejsze formacje. Ta istniejąca od IV w. do wczesnych dekad średniowiecza struktura do niedawna była uważana, za słabą, będącą ledwie cieniem swej poprzedniczki siłę. Ostatnie badania wykazały jednak, że było zupełnie inaczej. Mobilna, nowoczesna, skuteczna niczym siły szybkiego reagowania, była w stanie działać tak jak nie potrafiły żadne z legionów po mariańskich. Na swym koncie ma takie sukcesy jak chociażby zgniecenie potęgi germańskiej pod Strasburgiem, ale też wielką hańbę, klęski pod Adrianopolem.

Oto czwórka kandydatów, czekam na wasze typy, po powrocie zaś ustosunkuje się do nich odpowiednio. :)

PS: W ankiecie pominąłem najstarsze formacje rzymskie, czyli pasterzy z kosturami i mitycznych celeres Romulusa, bo o jednostkach tych wiemy bardzo niewiele.

_________________
Fortuna non fallus, in manus non receptus...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 sierpnia 2007, 15:56 
Tiro

Dołączył(a): środa, 8 sierpnia 2007, 19:01
Posty: 57
Zagłosowałem na Republikę - dlatego że najgroźniejsi przeciwniy właśnie w tym okresie wyrośli. Hannibal, Pyrrus... Dlatego te zwycięstwa były krwawe, ponieważ Legiones Romani miały pzreciwko sobie nie barbarzyńskie hordy, tylko prawdziwych wojowników i genialnych dowódców, z odległymi tradycjami wojskowymi, które już i Rzym posiadał. Jeśli kiedykolwiek coś mogło zagrozić Rzymowi, to wtedy (nie zapominajmy, kto podszedł pod Urbs Roma). I Republika ostała się.

Po tym okresie największym wrogiem Rzymu stał się Rzym. A cała reszta tych najazdów i łupienia, to jak pisałem w innym temacie tylko hieny rzucające się na padlinę, a nie Hannibal stawiający czoła Luciusowi Aemiliusowi Paulusowi. Byle ćwok potrafi wleźć do wycieńczonego trądem i głodem miasta mając kilkanaście tysięcy bezmózgich siepaczy. Ale tylko prawdziwy dowódca potrafi przeprowadzić słonie bojowe przez Alpy.

Ale niech reszta oprócz głosu też uzasadni wybór, chętnie sam poznam opinie, staystyki to tylko pomoc, nie wyrocznia, nie jesteśmy wszak Atenami, tym bardziej Westalkami :wink:.

P.S. Tam Romulus, gdzie Aeneas? :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 sierpnia 2007, 18:22 
Legatus Legionis
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 16:55
Posty: 2280
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Armia rzymska w każdym okresie stanowiła wyjątkowo trudnego, zaciętego i konekwentnego przeciwnika, dlatego z czysto subiektywnyh powodów uważam, że armia końca Republiki i początku Cesarstwa była "najlepsza", działała w okresie największego rozwoju militarnego i geopolitycznego Imperium. Uzasadnienie znajdziemy w kampaniach Mariusza, Sulli, Lukullusa, Pompejusza Wielkiego, Juliusza Cezara, Augusta, Tyberiusza, Germanika, Korbulona, Tytusa, Trajana, Marka Aureliusza, Septymiusza Sewera, Aleksandra Sewera, Galiena, Aureliana.

_________________
Legiony i ja mamy się dobrze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 sierpnia 2007, 18:30 
Tat-Aluf

Dołączył(a): wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Posty: 3639
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Zagłosowałem na manipularną republikańską. Za niesamowitą odporność tej armii w tak trudnym dla Rzymu okresie - Pyrrus, wojny punickie, walki z Sukcesorami Aleksandra. Rzymianie mimo okropnych strat potrafili pokonać wszystkich przeciwników i postawić fundament pod przyszłe podboje. Poza tym ja mam straszliwą słabość do manipułów :lol:

_________________
Kontakt tylko na maila


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 sierpnia 2007, 18:35 
Tiro

Dołączył(a): środa, 8 sierpnia 2007, 19:01
Posty: 57
Hmm, możnaby jeszcze dodać Heliogabala Sewera za bitwę w Antiochii, czy choćby Marka Aureliusza za trzymanie barbarzyńców w szachu. Nie mam nic przeciwko temu, ale to tylko czasowe już blaski, nie niekończące się pasmo zwycięstw, przejście do defensywy. Zgadzam się, że armia rzymska była aż do końca groźna, ale dodam że tylko wtedy gdy żołnierze byli żołnierzami (w końcu ostatnie oblężenie Rzymu nie zakończyło się zdobyciem - dowódca garnizonu wytrzymał; nie przetrzymali za to mieszkańcy). Ale jak mieli nimi być, jak nie było czego zdobywać, tylko bronić. Sławniej być żołnierzem, niż policjantem (nie ujmując tym ostatnim chwały oczywiście).

Ale zgadzam się w zupełności, łącząc Republikę i okres do Oktawiana Augusta włącznie. Potem zaczęła się równia pochyła.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 sierpnia 2007, 18:57 
General
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 kwietnia 2006, 08:30
Posty: 5656
Lokalizacja: Warszawa
Armia Mariusza zmojej strony. Stanowila naprawde znaczaca formacje w swoich czasach. Armia schylku zas stanowila po prostu produkt kolejnego przystosowania sie do panujacych warunkow walki - podczas gdy armia Mariusza wykraczala poza swoja epoke.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2007, 13:37 
Censor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Posty: 18446
Lokalizacja: Warszawa
nie lubie Rzymskich barbarzyncow

bardzo lubie za to jego przeciwnikow klasycznych

wszystkich rzym pobil demografia i szykiem manipularnym ;>

_________________
http://waristheh-word.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2007, 13:59 
Legatus Legionis
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 16:55
Posty: 2280
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Bez przesady z tą ilością sił rzymskich i ich odnawialnością w okresie rozrostu państwa. Od czasów Mariusza armia nie ma już takich rezerw ludnościowych, bowiem wodzowie tworzą własne armie (młody Pompejusz tworzy 3 legiony z własnych funduszy w czasie wojen dowmowych Sulli z Mariuszem, Sertoriusz podobnie, Cezar tworzy jeden legion w Hiszpanii i kilka dalszych w Galii Przedalpejskiej na potrzeby wojny w Galii ), wątpię, żeby po stracie całych armii w tym okresie Republika z uporem maniaka wystawiała kolejne siły na pokonanie tego samego wroga, tak jak to miało miejsce w czasie np: wojen punickich, szczególnie drugiej wojny, gdzie zresztą Rzym nie miał innego wyboru, bo walczył momentami wręcz o przetrwanie.
Zresztą dzięki dobrym wodzom rzadko miały miejsce wielkie klęski w Iw. p.n.e. - IIw. n.e. A jak już stracili całą armię w Lesie Teutoburskm, to się wycofali (wiem, że spłaszczyłem powody odwrotu, wiele osób widzi tu głównie starcze obawy Augusta, a jednak po 14r n.e., po śmierci Princepsa, zaprzestano podboju Germanii).

_________________
Legiony i ja mamy się dobrze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 8 grudnia 2009, 15:12 
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): sobota, 13 czerwca 2009, 11:58
Posty: 80
Lokalizacja: Zduny
Dziwie się dlaczego nie wygrała Armia po reformie Gajusza Mariusza było ona o niebo lepsza od armii obywatelskiej choć by ze względu na lepsze wyszkolenie żołnierzy i dowódców . Była bardziej zróżnicowana wszechstronna dokonała największych podbojów . Sądziłem że wygra bez problemu. :?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 9 grudnia 2009, 08:47 
Général de Brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 7 października 2009, 12:40
Posty: 2149
Lokalizacja: Warszawa
Opcja od schyłku Republiki do III w.n.e. jest baaardzo obszerna. Moim zdaniem powinna być osobno schyłkowa republikańska po reformach Mariusza i imperialna, po wojnach domowych.

Która jest najlepsza?

Jako fan Partów i Sasanidów nie przepadam za Rzymem, ale odpowiem, że każda z tych armii funkcjonowała w innym środowisku i każda była w nim w miarę skuteczna. Porównywanie na zasadzie lepsza-gorsza mija się więc z celem.

Pierwsze dwie to typowe armie obywatelskie, zwoływane doraźnie, z tym że pierwsza oparta na hoplitach, a druga już na rzymskich rozwiązaniach. Sprawdzały sie raczej w zadaniach obronnych i dopiero II w. p.n.e. to szersze działania na bardziej odległych terenach.

Armia schyłku republiki to raczej koniec II w.pne niż ten wiek jako taki (po wojnie z Jugurtą, kiedy to zaczęły się reformy Mariusza). Nastawiona bardziej ekspansywnie.
Dlaczego uważam że armia imperialna powinna być osobno - ona była już typowo armią do utrzymywania dalekich posiadłości. Zmieniał się też jej skład, było w niej coraz mniej rzymian z samej Italii.

Późna armia imperialna to już natomiast w dużej mierze armia barbarzyńska.

_________________
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 9 grudnia 2009, 21:33 
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): sobota, 13 czerwca 2009, 11:58
Posty: 80
Lokalizacja: Zduny
Cóż za szybka zmiana wyników ankiety. :jupi:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 9 grudnia 2009, 23:14 
Censor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Posty: 18446
Lokalizacja: Warszawa
Szybka ?

3 razy do roku ktoś ją odgrzebuje i oddaje głos :P

_________________
http://waristheh-word.blogspot.com/


Ostatnio edytowano czwartek, 1 stycznia 1970, 02:00 przez AWu, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 9 grudnia 2009, 23:38 
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): sobota, 13 czerwca 2009, 11:58
Posty: 80
Lokalizacja: Zduny
Ale nie dawno "wygrywała armia" armia manipularna okresu republiki a po tym jak, zacytuje cie "odgrzebałem" ten temat kilka osób zagłosowało na armie po reformach Mariusza ."

Szkoda że temat zamarł bo na forum ostatnio cicho ,a to dość dobry i ciekawy temat. T_T


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 10 grudnia 2009, 01:59 
Censor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Posty: 18446
Lokalizacja: Warszawa
No jak odkopałeś trupa, to zobaczyło kilka osób, z wątkiem o najlepszym wodzu zdarza sie podobnie co jakiś czas :P

_________________
http://waristheh-word.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 10 grudnia 2009, 02:05 
Censor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 18:53
Posty: 8363
Lokalizacja: Łódź
Ale armia serwijska i tak nie poprawiła notowań ... :)

_________________
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group. Color scheme by ColorizeIt!
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL


Informacja o ciasteczkach
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji świadczonych usług. Jeśli nie akceptujesz tego faktu prosimy o opuszczenie tej strony.