Jaką skalę do modelarstwa polecacie - 1/35 czy 1/48

Którą skalę polecacie do modelarstwa WW2?

1/35
0
Brak głosów
1/48
1
100%
 
Liczba głosów: 1
wittwelsh
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 10:58
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Jaką skalę do modelarstwa polecacie - 1/35 czy 1/48

Post autor: wittwelsh »

Jak w temacie - po wielu latach przerwy postanowiłem wrócić do modelarstwa (nie gamingowego - dlatego nie wiem, czy to odpowiedni dział).

Szedłbym w rzeczy od Tamiyi, głównie byłyby to drugowojenne modele naziemne (pojazdy opancerzone, piechota) z perspektywą, żeby może kiedyś zrobić jakąś dioramę. Myślę też nad tym, żeby - w razie gdybym zechciał też zajmować się samolotami - skala była w miarę spójna, ale nie ma samolotów w skali 1/35. Czyli wyglądałoby na to, że 1/48 - ale nie wiem, czy ta skala z kolei jest popularna, czy nie grozi jej zapaść, oraz czy detale/jakość modeli nie są różne? Słyszałem dwie opinie, jedni mówią, że Tamiya 1/48 to w zasadzie pomniejszona kopiuj-wklejka 1/35, inni, że jednak znacząco uboższa w szczegóły.

Co polecacie?
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Jaką skalę do modelarstwa polecacie - 1/35 czy 1/48

Post autor: sgr »

Jesteś pewny, że potrzeba Ci spójnej skali? Szczególnie do pancerki i lotnictwa? Mnie się nie trzymają w jednej podziałce nawet samoloty, bo też trudno o jakieś kolosy w 1/48, a małe w 1/72 są maciupkie.

Generalnie 1/48 w lotnictwie to najpopularniejsza skala i - uważam - ma najlepszy stosunek cena/wielkość modelu/detal. Z tym, że jak jesteś fanem łodzi latających i chcesz H8K w tej skali albo B-52, bo tylko Wietnam się liczy to bez dobudowy szopy na modele się nie obejdzie.
W pancerce skala 1/48 jest coraz popularniejsza, ale wybór modeli wciąż jest dość skromny. Jeśli chcesz ikoniczne konstrukcje (Pantery, Teciaki, itp) to wszystko dostaniesz, ale w 1/35 masz o niebo większy wybór.

Osobiście nie polecałbym skupiania się na jednej tylko skali. Buduj co lubisz w skali, w która Ci najbardziej leży wybrany temat. Szczególnie jak robisz dioramki, każda jest osobna całością i nie kłóci się wielkościowo z innymi. Szczególnie, że duże modele na dioramie to mniej miejsca na scenerię jeśli nie chcesz robić gigantycznych makiet.

Polecam zajrzeć na https://www.scalemates.com/ poszukać modeli z dobrymi recenzjami, z nowej formy (czasami łatwo się przejechać, taka Tamiya ma na przykład w ofercie w skali 1/48 Zero z lat 70-tych za małe pieniądze i o niebo lepszy model zrobiony kilka lat temu za 3 razy więcej - dobrze sprawdzić, żeby się nie rozczarować; podobnie Revell, Italeri, Airfix i wielu innych) - na tej stronie masz wszystko ładnie rozpisane.

A na początek polecam - Arma Hobby Jak 1 w 1/72 lub P-47 Tamiyi w 1/48, obojętnie która wersja, absolutnie, absolutnie kapitalny model i śliczne bardzo kolorowe malowania.
wittwelsh
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 10:58
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Jaką skalę do modelarstwa polecacie - 1/35 czy 1/48

Post autor: wittwelsh »

Super, bardzo dziękuję za odpowiedzi i porady. :)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Jaką skalę do modelarstwa polecacie - 1/35 czy 1/48

Post autor: Telamon »

Też nie wiem po co Ci ta "spójność". Wielu samolotów w 1/48 nie ma, a jak już to każdy jest sporawym modelem (np. rozpiętość skrzydeł Su-2 to 30cm). Kwestia posiadania odpowiedniej wielkości półek.

Jeżeli chcesz pancerkę to najprościej zacząć od 1/35. Względnie 1/48. O ile masz doświadczenie w budowie modeli. Jeżeli nie... to skromniej, od 1/72, modeli uproszczonych. Modele redukcyjne (obojętnie od skali) wymagają sporej pracy włożonej w samą budowę, a dopiero potem zaczyna się przyjemniejsza faza malowania. W 1/72 jest specjalna seria modeli łatwych w montażu (Hobby Boss).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele i figurki”