Farbki

Yeti

Farbki

Post autor: Yeti »

Szukam pomysłu na farbki, które:
- cena budżetowa, więc Vallejo, Citadel, itp niekoniecznie
- zestaw, choć dobór kolorów dowolny, nie będą pod określony rodzaj figurek dobierane
- nadające się do malowania nie tylko figurek, ale różnego rodzaju plastiku. Zapewne akrylowe, ale...
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Farbki

Post autor: Telamon »

Vallejo to właśnie farby budżetowe. 8,5zł za buteleczkę w wielu sklepach modelarskich.
Taniej wyszedłby tylko zestaw Army Paintera. Ja w 2014 kupiłem pudełko i otrzymałem 5,6zł za buteleczkę.

https://www.bard.pl/25277,oferta,army-p ... t-2017.htm
Yeti

Re: Farbki

Post autor: Yeti »

Tyle, że:

- potrzebne będą kilka kolorów, bez fajerwerków
- w tym momencie, nie bardzo trzystaileś złotych jest dla mnie wersją budżetową.

Ale dzięki za info.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Farbki

Post autor: Telamon »

Więc zostaje kupowanie farbek osobno. Vallejo. Taniej dobrych farb nie kupisz.
Yeti

Re: Farbki

Post autor: Yeti »

"dobrych" to może być słowo klucz w tym pytaniu.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Farbki

Post autor: Telamon »

Możesz kupić jeszcze Pactry. 4,5zł za butelkę 10ml. Vallejo ma 17ml. Farba gorsza, w męczących pojemniczkach przez które może nawet zaschnąć. Raczej rzadko ludzie z nich korzystają.

Taniej wyjdą tylko oleje i plakatówki. :lol:
Yeti

Re: Farbki

Post autor: Yeti »

"Taniej wyjdą tylko oleje i plakatówki."

Co Ty - można jeszcze spray'em... w jeden odcień.
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: Farbki

Post autor: Mordred79 »

Ja nie jestem profesjonalnym modelarzem. Nie przepadam za farbami Citadel. Bardzo cenię sobie Vallejo (ogromnie cenię sobie) ale używam tez Pactry bo używałem tych farb kilkanaście lat temu (jak Vallejo jeszcze nie zbyło). Niedawno znalazłem farby Pactry na strychu... ostatni raz używałem ich około 2001-2002 roku... i okazało się, że 75% farb jest w stanie bez zarzutu.

Farby te dobrze mieszają się ze sobą ale też z Vallejo (podobno to herezja, bo Vallejo można mieszać tylko z Vallejo i tylko ich rozpuszczalników używać i nie mieszać z wodą i tak dalej - z moich doświadczeń wynika, że to nie prawda). Uwaga techniczna jest taka, że buteleczka się nie potrząsa. Farbę trzeba rozmieszać patyczkiem przed użyciem. Nie maczamy pędzla w buteleczce tylko nakładamy kilka kropel na paletę (tam z resztą rozcieńczamy jeszcze). Mam figurki sprzed kilkunastu lat malowane Pactrami i farba się trzyma. Nawet stosując te środki ostrożności bywa, że nakrętka się "przekręci" albo zabrudzi i będą z nią kłopoty bo system zamykania tych buteleczek jest fatalny...

Używam także modelarskich farb akrylowych Tamiya. Są one cenione głównie wśród modelarzy lotniczych, ale do figurek także się nadają. Mają swoje "narowy", ale to także niezłe farby.

Wszystkie opisywane są "wodnorozpuszczalne" to znaczy, że pędzle po robocie oczyścisz wodą i mydłem i nie zasmrodzisz mieszkania. Można oczywiście użyć emalii modelarskich np. legendarny Humbrol lub Revell. Kiedyś były bardzo cenione i sam ich używałem. Do płukania narzędzi trzeba użyć smrodliwego rozpuszczalnika - rodzina może narzekać. Humbrol będzie nieco droższy od Pactry.

Trudno o dobre farby do złota, mosiądzu itp. Tu polecam Vallejo Liquid Gold. Nie wiem czy jest porównywalna alternatywa.

Podsumowując - jak chcesz tanio spróbować swych sił zacznij od Pactry. Ale i tak potrzebujesz farby podkładowej a i wash jakiś się przyda. Polecam przeczytanie wątku "Podstawy modelarstwa" i zycze powodzenia.
Awatar użytkownika
Icmrg
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: sobota, 23 sierpnia 2014, 09:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 28 times

Re: Farbki

Post autor: Icmrg »

https://www.mojehobby.pl/products/HTK-B ... s-set.html

Cenowo wypada dobrze, na jakość nie narzekam.
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: Farbki

Post autor: Mordred79 »

Hataka bardzo się rozwija. Mają też specjalne zestawy dla figurkowców komponowane. Jeszcze nie miałem okazji próbować. Icmrg napisz coś więcej. Podany zestaw wydaje się być rzeczywiście "wart grzechu". Jak wypadają w zestawieniu z Valejo? System przechowywania taki sam. Czy jest jakaś zauważalna różnica w konsystencji, kryciu itp?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Farbki

Post autor: Telamon »

Farby te dobrze mieszają się ze sobą ale też z Vallejo (podobno to herezja, bo Vallejo można mieszać tylko z Vallejo i tylko ich rozpuszczalników używać i nie mieszać z wodą i tak dalej - z moich doświadczeń wynika, że to nie prawda).
Bo to nieprawda. Liczy się rodzaj farb. Lateksowa, celulozowa, winylowa, akrylowa.
Yeti

Re: Farbki

Post autor: Yeti »

Pactra, w cenie 5 zł/op nabyta...

A w czasie Świąt eksperyment, czy spełnia swoje zadanie.

Dzięki za podpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele i figurki”