U mnie na warsztacie

sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

Humveeki ciąg dalszy. Poekperymentowałem trochę - nigdy wcześniej nie malowałem niczego na biało - i wyszło takie coś jak poniżej. Myślę, że będzie ok. Są teraz trochę ciemne, ale po pinwashu zrobi się większy kontrast i będzie - chyba - lepiej. Jeśli nie, to na końcu dodam troche highlightów olejna białą farbą. Całość malowałm na kolor RAL 7028, pote rozjaśniłem na środku płyt białym. Kalki to była misja trochę samobójcza, każda literka osobno, ale wyszło w miarę. Duża w tym zasługa kalkomanii, które były bardoz odbrej jakości.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia bardzo na szybko komórką pod lampką, ale nie mam teraz czasu na namioty.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

I kolejny update. Dodane okienka i opony. Oczywiście okienka będa jeszcze robione, ale kolor bazowy już jest. Maznąłem na szybko ubrojenie i całość popskiałem satynowym lakierem. Jak wyschnie dobrze za dobę lub dwie zabiorę za olejne washe (albo akrylowe jak będą dobrze "siadały").

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

Kolejny etap za mną - wash zrobione. Pierwszy raz robiłem pin-washa zwykłym akrylowym washem Games Workshop. Stąd wyszło trochę brudno, ale doczyszczę to białą farbą, przy okazji podbije trochę kontrast. Zdecydowałem się na taki wash, bo olejne wychodziły bardzo ciemno, zamiast kupować/kombinować z rozcieńczaniem/rozjaśnianiem tego co mam spróbowałem z Agraxem, który jest w sam raz.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

IDF z gościnnymi występami UN prawie skończony. Zostało parę drobnostek do poprawy, może dorobię jeszcze flagę lub dwie. Muszę też pokleić podtsawki pod samoloty i helikoptery.

Obrazek
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

Zdjęcia całości nie będzie, ale jak ktoś ciekawy jak wszystko się prezentuje to poniżej armia pofotografowana w częściach. Całość wyprodukowana przez Battlefront w plasitku lub żywicy/metalu. Malowane Aerografem farbkami Revella, Mig Ammo. Pędzlem Kimera, Vallejo, Games Workshop. Weathering Mig Ammo, Games Workshop + nieodzowna mgiełka koloru Buff Tamiyi :D. Humveeki pocięte i poprzerabiane za pomocą plasticardu. Antenki ze struny a flagi z taśmy modelarskiej Tamiyi z superglue.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

W ramach odpoczynku od A3D w skali 1/48, który jest... ogromny :) wróciłem do modeli o nikczemnych rozmiarach. Domalowałem gwiazdki (od szablonów). Modulacja skończona. Jeszcze oczywiście masa roboty, ale raczej już pędzlem. Halftrack, żeby pokazać jak całość (mam nadzieję) będzie wyglądała po zakończeniu malowania/postarzania. Plastiki z Battlefrontu, skala 1/100 - 15mm. Ma to być armia na następny turniej we wrześniu.

Obrazek
Obrazek
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

Powyższe IDFy zostały wymienione na drukarkę 3d i szaleję ;). Na razie druknałem 3 rzeczy, bo każda zajmuje 3-4 godzin, a po pracy to ja za dużo czasu nie mam. Lowe to darmowy model z sieci zrobiony przez https://www.thingiverse.com/m_bergman/designs. Sherman i piechota pochodzą od https://www.3dbreed.es/, a zło ze Stranger Things od https://cults3d.com/en/users/TytanTroll ... /creations

Pierwsze koty za płoty, wciąż troche eksperymentuje z rotacjami, itp, ale jakość jest akceptowalna. Jak ktoś widzi jakieś błędy nowicjusza prosze wytykać. Piechota i Sherman są prosto z drukarki, nie czyściłem ich jeszcze z farfocli, itp. Lowe nie jest modelem najdokładniejszym, widać na nim trójkaty i inne cuda z programu do grafiki 3d. Jest sposób szybki, żeby na przykład wygładzić mu krzywiznę wieży - dodając tych wielokątów więcej? Bo wygląda to kanciasto, a nie jest to wina drukarki tylko modelu.

Piechota ma kompleks małych nóżek, ale detal jest super, porównanie z twardymi plastikami z Battlefrontu. Firefly w zestawieniu z Shermanem z battlefrontu (nowy model całkowicie plastikowy). Merytorycznie nie jest może super, ale myslę, że w 15mm ujdzie (może poza monstualną lufą ;) ). Jestem natomiast zaskoczony detalem - ten detalik na więzy Lowe (nie wiem jak sie to nazywa - pętla do podnoszenia wieży?) jest maciupki. Lowe wyszedł w ogóle średnio, to pierwszy model, część wydruku zanikła trochę, cienkie liny na bokach kadłuba się połamały (bardzo są delikante).

A Vecna... Vecna jest dla córki :P. Dla skali z modelem do 40k.

No i sprawa ostatnia, poleciacie jakies fajne pliki stl? Za jakość jestem w stanie zapłacić oczywiście, a interesuje mnie wszysko :D.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Onufry
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 1 lipca 2022, 20:08
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: Onufry »

Jest sposób szybki, żeby na przykład wygładzić mu krzywiznę wieży - dodając tych wielokątów więcej?
Spróbowałeś dodać dodatkowe podziały (Subdivision) w jakimś progamie do grafiki 3d? Zwiększy to wprawdzie wagę pliku, ale można go potem - w razie potrzeby - odchudzić.
No i sprawa ostatnia, poleciacie jakies fajne pliki stl? Za jakość jestem w stanie zapłacić oczywiście, a interesuje mnie wszysko :D.
Trudne pytanie, ponieważ jest tego całkiem sporo. Dominują, z tego co zauważyłem, modele do gier fantasy i sf, ale jest coraz więcej historycznych, choć to nadal niewielki ułamek.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

Onufry pisze: niedziela, 17 lipca 2022, 11:49
Jest sposób szybki, żeby na przykład wygładzić mu krzywiznę wieży - dodając tych wielokątów więcej?
Spróbowałeś dodać dodatkowe podziały (Subdivision) w jakimś progamie do grafiki 3d? Zwiększy to wprawdzie wagę pliku, ale można go potem - w razie potrzeby - odchudzić.
Jak robię w blenderze subdivision to program dodaje tylko wielokątów, ale sam kształt wieży jest wciąż kanciasty.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: Sarmor »

Figurki od 3d Breed drukowałeś bez pomniejszania, prawda? Przyglądałem się im z zaciekawieniem, ale te krasnoludzkie proporcje mnie nieco odrzucają (i dziwaczne peemy u Sowietów).
A ten hamulec wylotowy na 17-funtówce… :o
No i sprawa ostatnia, poleciacie jakies fajne pliki stl? Za jakość jestem w stanie zapłacić oczywiście, a interesuje mnie wszysko :D.
Ja głównie wyszukuję darmowe modele na Thingiverse i Cults 3d - czasem trzeba się przekopać nieco przez sporo plików (w tym niefigurkowe), ale można znaleźć trochę perełek. Żebym tylko jeszcze miał u kogo drukować…
Z II WŚ oprócz mbergmana polecam kolekcje TigerAce'a: https://www.thingiverse.com/tigerace1945/designs
TheNode.pl – zapraszam!
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

Te modele z 3dbreed nie są takie duże, perspektywa trochę je na tych zdjęciach powiększa. Wydaje mi się, że pomalowane stracą także trochę tej misiowatosci. Nie mam aktualnie planów na rozbudowę kolekcji II wojennej, ale być może skuszę się na coś że starożytności.
Obserwuje za to Piano Wargames, te ich napoleonskie modele są prześliczne. Bardzo kusza :).
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

Brytole po malutku się malują. Wróciłem z wywczasu w Polsce i poświęciłem im trochę czasu, bo chcę ich zabrać na UK Nationals na początku września. Czołgi ze zdjęć poniżej są prawie na wylocie. Muszę je teraz popsikać matowym lakierem, dodać otarcia (które są ważne i zaplanowane z góry ze względu na wpływ jaki mają na tonowanie kontrastu) i na koniec pewnie odymienia luf/wydechów i trochę kurzu (zapewne tylko napryskana farba Buff Tamiyi, ale może się skuszę na jakieś lekkie efekty olejne). Potem załoganci oczywiście. Myślałem, czy nie zrobić krótkiego tutoriala jak je malowałem, ale nie mam teraz czasu - rozkładanie namiotu do zdjęć po każdym kroku jest bardzo czasochłonne. Mam za to w szufladzie jednego Cometa, którego mam właśnie zamiar pomalować na spokojnie i trzasnąć Krok po kroku - może ktoś skorzysta, albo mnie skrytykuje i doradzi i ja skorzystam :). Dodałem zdjęcie jak modele wyglądały przed ostatnimi zabiegami (czyli pin washem i jedną warstwą filtru). To tak poglądowo jak zmieniają się kolory. Halftrack na zdjęciach dla pokazania co ma mi z tych m odeli wyjść jak niczego nie zepsuję :D.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

Brytole się robią, ale w między czasie kontynuję przygodę z drukarkami 3d. Tym razem Republikański Rzym od 3dbreed. Modele w skali 15mm. Prosto z drukarki, stąd trochę niedoczyszczone. Wydrukowałem na razie 28 modeli. Musze dodrukować muzyka, bo się gdzieś zawieruszył kawałek jego instrunemtu. Szczerze mówiąc jestem bardzo zadowolony. Porównanie z figurką od Forged in Battle, bo wydruki są dość drobne. Tarcze przykleojone na szybko za pomocą bluetaka, tylko do zdjęć, stąd trochę odstają. Widzę też nieusunięty support przy hełmie...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

I Brytole gotowi. Dłubie jeszcze tylko przy objectivach, ale to już bez presji, jak się nie wyrobię to się nic nie stanie. Poniżej zdjęcie grupowe i kilka indywidualnych. Swoja droga jak dużo robi inne oświetlenie. Wszystkie zdjęcia bez żadnego retuszu, podbijania kontrastów, itp. Poza zmiana rozdzielczości na mniejszą nic nie robiłem z nimi a kolory jakie inne :D. Na turniej za tydzień pojedzie prawie wszystko, w domku zostaną tylko 2 Shermany i 6 Universal Carrierów, ale maznąłem wszystko.
Pojazdy to plastiki BFu za wyjątkiem halftracków, które są od Plastic Soldier Company. Piechota to stare metalowe modele BFu, moje pierwsze do FoWa, zrobiłem im mały refresh, ale swoje przez te lata przeszły.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: U mnie na warsztacie

Post autor: sgr »

Dorobiłem brakujące objectivy. Szczerze mówiąc malowanie Mercedesa powinno być lepiej przygotowane, a ja poszedłem trochę na żywioł. Zamiast ładnie wyrównać i wypolerować a potem pokryć jakims surfacerem popsikałem tylko czarnym podkładem w sporayu :D. No, ale człowiek się uczy na błędach. Pojazdy i martwy niemiecki żołnierz to wydruki 3d. Skala to 1/100, czyli 15mm po bitewniakowemu. Modele przeskalowane z 28mm, a żołnierz z 1/25 (byłem zdesperowany i wyszło w miarę).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele i figurki”