Lakierowanie figurek

Sholek
Caporal
Posty: 54
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 16:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Lakierowanie figurek

Post autor: Sholek »

Witam wszystkich

Przejrzałem sporo starych postów na ten temat i chciałbym go troszkę odświeżyć.

W jaki sposób i jakimi lakierami lakierujecie figurki, tak aby były one jak najbardziej niezniszczalne?

Drugie pytanie jaki lakier daje Wam full mata? Zastosowałem w ostatnim czasie na kilku figurkach matowy pactry, ale jednak trochę się błyszczy.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Lakierowanie figurek

Post autor: sgr »

Pojazdy maluje pędzlem błyszczącym lakierem w miejscach, w których planuje przykleić kalkomanie, potem całość aerografem lakierem półmatowym, który wyrównuje połysk na modelu i zabezpiecza farbę przed olejnymi specyfikami do weathering. Na koniec, po weathering olejnym, całość znów aerografem lakierem matowym. Błyszczący lakier to Liquitex, ale przez lata (ze 25) używałem akrylowego werniksa artystycznego, ujdzie wszystko. Półmat to Vallejo akrylowy, a mat akrylowy Revell.
Figurki zazwyczaj maluje tylko na końcu lakierem matowym, chyba, że przyklejam na nie kalkomanie, wtedy podobnie jak pojazdy.
Jeśli się coś za bardzo świeci, najlepiej sprawdza mi się matowym lakier Army Paintera (nie jestem fanem tej firmy, ale ten lakier jest rzeczywiście bardzo matowy). Nie używałem go jeszcze w aerografie, nie wiem jak się zachowuje, malowałem tylko pędzlem. Jeśli na modelu mam miejsca, które lubią się przecierać, daje na nie ekstra warstwę lakieru - na przyklad błyszczącego.

Jeśli chcesz mocno zabezpieczyć model spróbuj pomalować go błyszczącym lakierem Tamiyi. Ma opinie niezniszczalnego, ale dobrze dać mu conajmnie 24h albo dwa razy tyle na wyschniecie (i raczej napryskaj go aero) I potem pociągnąć matem, żeby się nie błyszczało jak wiadomo co.
Sholek
Caporal
Posty: 54
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 16:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Lakierowanie figurek

Post autor: Sholek »

Dzięki bardzo za fachowe porady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele i figurki”