Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
31
32%
Nie
49
51%
Nie mam zdania
17
18%
 
Liczba głosów: 97
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

jimmor pisze: sobota, 10 sierpnia 2019, 19:51 Ponieważ skarbówce podlega także Służba Celna nie widzę niczego dziwnego w tym zamówieniu...
Zobaczymy jaka będzie pragmatyka korzystania z licencji na zabijanie przy kontrolach PIT-ów. Przy ostatniej noweli kpk, którą sobie dla własnych potrzeb Ziobrospierre wymyślił, znosząc sądową kontrolę tymczasowych aresztowań i wyłączeniu możliwości ścigania prokuratorów w trybie kpk (to nawet nie ustawą, tylko rozporządzeniem) degeneracja bandy pójdzie już lawinowo.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Jak się oficerowie buntują, to wiedzcie, że coś się dzieje.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... #s=BoxOpMT

25 lat temu nazad miałem wstępny przydział właśnie do tej jednostki, ale Onyszkiewicz kazał mojego rocznika już nie pobierać.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1901
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 478 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Nie oficerowie, bo jeszcze patentów nie dostali gdy robili "bunt". I nie jestem pewien czy w ogóle powinni...
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Może w końcu ktoś zmniejszy stosunek liczbowy wodzów do indian...


Morze: N-ta edycja fazy analityczno-koncepcyjnej w sprawie Mieczników i Orek (Orków?)

https://www.defence24.pl/mon-orka-i-mie ... pie-analiz
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Telamon pisze: środa, 14 sierpnia 2019, 12:51 Może w końcu ktoś zmniejszy stosunek liczbowy wodzów do indian...
Już zmniejszają:
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wojsko- ... ow/99g3zyg

A, nie... czekaj :lol:
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art, ... ne-brygady
Wydaje się wam, że WP ma jakieś brygady pancerne? To źle się wam wydaje.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

RAJ pisze: czwartek, 15 sierpnia 2019, 11:52 http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art, ... ne-brygady
Wydaje się wam, że WP ma jakieś brygady pancerne? To źle się wam wydaje.
Jednak chyba nie ma bata, żeby przeskoczyć w wojsku, w sprawach podstawowej organizacji, techniki zarządcze korporacjami. Stricte administracyjnie wojsko jest tworem nie do ogarnięcia. Zbiurokratyzowanie od pewnego poziomu staje się samo z siebie sabotażem. W takim stanie rzeczy, jak opisany w artykule, to sprawa osiągnęła poziom samozaorania, co można by wykorzystać do powołania jednostek całkowicie od nowa, w zmodyfikowanej od podstaw koncepcji, na nowych szkieletach. Przy okazji można by potworzyć dla odchodzących do rezerwy (ostatnie 6 miesięcy służby) po karno-resocjalizacyjnych, odpowiednio: drużynie dla generałów, plutonie dla pułkowników, kompanii dla majorów itd. i przegonić to towarzystwo na odchodne po poligonach :D

Co do zdolności do wykorzystania potencjału taktycznego tych maszyn, które są i mają być podrasowane, to nie lepiej, żeby jednostka miała je przemieszane, tzn. np. w układzie 2/3 leopardów i 1/3 T72, zamiast składać się wyłącznie z czołgów jednego typu? W realu zwykle zachodzi konieczność wykonania w tym samych obszarze, w którym ma miejsce manewr główny, także jakichś zadań pomocniczych albo niższego priorytetu, dla których czołg lepsiejszy jest niepotrzebnie za dobry.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

Antypirx

A te 1/3 T72, to co miałyby robić, pomijając zastosowanie jako ciągnik?
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Świetny pomysł. Właśnie do roli uzbrojonych ciągników, które będą ściągały do warsztatów pogryzione, ale jeszcze trochę żywe leopardy. To chyba lepsze, niż trzymać osobną brygadę ciągników?
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

to kijowe bo musisz podwoić kompanie remontowe, jedna dla leo druga dla t72. do tego inne szkolenie inna doktryna użycia itd
Brygada pancerna z założenia ma działać jako jednolita jednostka na kluczowym odcinku frontu.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

RAJ

Sprawdź, w jakich warunkach Le. były na poprzedniej lokacji, a jak jest teraz.
Przy okazji można sprawdzić, kto i dlaczego (nie)zajmuje się T-72.
Człowiek, który do tego doprowadził, na dziś jest schowany w szafie, ale po wyborach na 101 % nie tylko z niej wyskoczy jak diabeł z pudełka, ale i jeszcze awansuje.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

RAJ pisze: czwartek, 15 sierpnia 2019, 18:08 to kijowe bo musisz podwoić kompanie remontowe, jedna dla leo druga dla t72. do tego inne szkolenie inna doktryna użycia itd
Brygada pancerna z założenia ma działać jako jednolita jednostka na kluczowym odcinku frontu.
Doktryna defensywna na skróconych liniach zaopatrzenia i uwzględnij synergie. Kadrowo obsługa techniczna wcale nie musi się dublować, bo wystarczyłby 1 dodatkowy pluton bystrzaków, którzy ogarną przeszkolenie w obu typach za 500+ do pensji właśnie za bystrość. Jednolitość nie może być celem samym w sobie. Jest nim tu maksymalna użyteczność. Te brygady, w opisanym stanie i przewidywalnej przyszłości żadnych zagonów przez Białoruś i tak nie mogą zrobić i to nawet teoretycznie. Jaki mają realny zasięg operowania na własnych gąsienicach, 100 km od bazy?
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Teoria teorią, a w praktyce i tak lepiej mieć jednolitą sprzętowo brygadę. :P Pokazały to doświadczenia radzieckie i francuskie z II wojny.
W czasie pokoju taniej taką brygadę utrzymać i zaopatrzyć (od paliwa, smarów poprzez amunicję na częściach kończąc). W przypadku konfliktu zbrojnego podobnie (dochodzi jeszcze przekładanie części z uszkodzonych wozów). Jeżeli chodzi o zaplecze... to jeden z pierwszych celów do zbombardowania. W warunkach polowych podobno o wiele łatwiej i szybciej wyremontować Leoparda niż jednorazowego T-72 - brygada będzie czekać na naprawę teciaków bądź je wywali (pamięta ktoś jeszcze jak Rosjanie w 2010 wyrzucili do lasu 200 starych T-72? :P ).

W sumie w przypadku W i tak taka brygada stanie się monosprzętowa. :P T-72M1 rozkraczą się w drodze na front albo też zostaną porzucone przez załogi, które też przecież chcą żyć. Problem sam się rozwiąże. :P
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Telamon pisze: czwartek, 15 sierpnia 2019, 20:42 W sumie w przypadku W i tak taka brygada stanie się monosprzętowa. :P T-72M1 rozkraczą się w drodze na front albo też zostaną porzucone przez załogi, które też przecież chcą żyć. Problem sam się rozwiąże. :P
Właśnie o to mi chodzi, że mono brygada oparta w całości na T72, może być nieopatrznie w doktrynie kalkulowana jako brygada istniejąca i do czegoś zdolna. Przyjęcie, że ona donikąd, a zwłaszcza do frontu nie dociera tworzy ewidentną lukę w systemie praktycznego wykonania planu, cokolwiek by tym planem było. To już lepiej z góry uznać, że jej nie ma, jako odrębnej jednostki, a jakieś tam stanowiące ją zasoby wykorzystać do osłony, wsparcia, wzmocnienia i odciążenia tych, które zdolność własną mają. Kanibalizm techniczny zwłaszcza starszego sprzętu i tak jest nieunikniony, a istotne dla czołgu w walce jest przede wszystkim to, żeby mu armata jak najdłużej działała. Przeżywalność czołgu w bitwie obliczana jest, o ile dobrze pamiętam, na jakieś 7 minut, więc w zasadzie obojętne, jaka to marka, z tym zastrzeżeniem, że najlepszym co może wtedy T72 zrobić, to zmylić wroga i przyjąć na siebie strzał, który mógłby być przeznaczony dla leopadra. Robiłyby te rozpoznania bojem, jak litewska lekka jazda pod Grunwaldem :)

Na pewno też rozdzielamy doktrynalnie utrzymanie pokojowe od wojennego. Dopóki stan gotowości jest niski, oszczędności jak najbardziej wskazane. Natomiast wyższe stopnie alertu oznaczają przemieszczenia i przejście do adekwatnych w danym momencie dyslokacji, pod kątem optymalizowanym do przewidywanych działań bojowo-ciągnikowych.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Yeti pisze: czwartek, 15 sierpnia 2019, 18:35 Sprawdź, w jakich warunkach Le. były na poprzedniej lokacji, a jak jest teraz.
Nie rozumiem, czemu mam sprawdzać coś o czym wiem? Zresztą było to opisane w artykule do którego link dałem.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”